Klausyti gyvai

17:30 - 18:00

Savaitgalio promenada

COVID-19 pirkimai: ką atskleidė pirmoji pandemijos banga. FM99 pokalbis su TILS iniciatyvų vadove Ieva Dunčikaite

Pirmosios COVID-19 bangos metu stebėsenos institucijos ir sprendimų priėmėjai galimai nežinojo apie 10 proc. kovai su pandemija išleistų pinigų. Tai paaiškėjo „Transparency International“ Lietuvos skyriui 2020 m. liepos mėn. pateikus užklausas 12 pagrindinių COVID-19 pacientų ligoninių ir didžiausių perkančiųjų organizacijų. Jos papildomai pateikė 136 sutartis su 73 tiekėjais už beveik 8 mln. eurų. 

FM99 pašnekovė  Transparency International“ Iniciatyvų vadovė Ieva Dunčikaitė:

Iniciatyvų vadovė Ieva Dunčikaitė – „Transparency International“ nuotr.

8 iš 10 pateiktų sutarčių buvo mažos vertės, iš kurių apie pusė galėjo būti sudaromos neskelbiamų apklausų būdu.  Dažniausiai ligoninės ir kitos įstaigos pirko apsaugines priemones ir dezinfekcinį skystį (34%), medicininę įrangą (22%), medikamentus, farmacijos produktus (13%). Įsigytos priemonės buvo paskirstytos bent 224 skirtingoms įstaigoms, remiantis 7 iš 12 perkančiųjų organizacijų pateiktais duomenimis. 

Vertinamu laikotarpiu beveik pusė visų sudarytų sutarčių dar nebuvo įvykdytos. Remiantis 8 iš 12 įstaigų nurodžiusių šiuos duomenis, apie 5 iš 10 sutarčių buvo įvykdytos, apie 4 iš 10 – vykdomos arba įvykdytos dalinai, 10 sutarčių buvo nutrauktos. 

„Ši pandemija – savotiškas testas mūsų valstybės skaidrumui“

Smagu, kad vieni pirmųjų pasaulyje atvėrėme COVID-19 pirkimų duomenis ir esame pavyzdys kitiems. Tikiuosi, artimiausiu metu imsimės kitų svarbių žingsnių – centralizuosime viešuosius pirkimus, turėsime patikimų tiekėjų sąrašą bei pradėsime skelbti viešųjų pirkimų duomenis atviru formatu vienoje vietoje. Visa tai padės leisti mūsų mokesčių mokėtojų lėšas skaidriau, greičiau ir efektyviau“, sakė TILS vadovas Sergejus Muravjovas. 

Ligoninės taip pat gavo bent 2 mln. eurų vertės paramos, skirtos COVID-19 pandemijai suvaldyti. Informaciją apie paramą pateikė 5 iš 6 ligoninių. Mažiausia paramos vertė siekė 0,01 eurų už oro valytuvą-jonizatorių, didžiausia – 213 tūkst. eurų už asmeninės apsaugos priemones. Kai kurios paramos vertė nebuvo nurodyta, duomenis pateikusios ligoninės nurodė tik kiekius.  

Pateiktais duomenimis, kai kurie tiekėjai laimėjo viešuosius pirkimus tose gydymo įstaigose, kurioms pirmosios COVID-19 bangos metu teikė paramą. Šio pratimo metu TILS siekė papildyti Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) 2020 m. sausio – gegužės mėn. atvertus duomenis apie kovai su COVID-19 pirktas prekes ir paslaugas. Atnaujinus duomenis bendra šių organizacijų COVID-19 pirkimų suma sudaro bent 77 mln. eurų. 

Apžvalga buvo parengta analizuojant 12 COVID-19 pacientų ligoninių ir didžiausių perkančiųjų organizacijų (Kauno klinikinė ligoninė, Klaipėdos universitetinė ligoninė, LR Sveikatos apsaugos ministerijos Ekstremalių sveikatai situacijų centras, Vilniaus miesto savivaldybės administracija, Gynybos resursų agentūra prie KAM, VUL Santaros klinikos, LR Sveikatos apsaugos ministerija, Respublikinė Panevėžio ligoninė, Respublikinė Šiaulių ligoninė, LSMU Kauno klinikos, Lietuvos geležinkeliai, Lietuvos oro uostai) pateiktą informaciją pagal 2020 m. liepos mėn. TILS užklausą.

Tai – 12 valstybių atstovų ir „Open Contracting Partnership“ iniciatyvos dalis. Jos tikslas – geriau įvertinti viešųjų pirkimų, kurie buvo atlikti pirmosios COVID-19 bangos metu, mastą, siekiant padidinti sveikatos priežiūros sektoriaus išlaidų skaidrumą bei paskatinti geresnės kokybės atvirų duomenų skelbimą ir naudojimą pagrįstiems sprendimams priimti.

Infografikas. COVID-19 pirkimai

Kitos naujienos

Pramogų parke „Tarzanija“ bei restorane-viešbutyje „Dzūkijos dvaras“ veikiančios įmonės bei asmenys neįtr...

Sakoma, kad „visi keliai veda į Romą“. Matyt, ir atvirkščiai – keliai veda ir į Alytų, kur v...

Rugsėjo 24 d., šeštadienį, 17 val. Alytaus kraštotyros muziejus pristato skulptoriaus Saadios Bah...

Naujojo BC „Wolves“ krepšinio klubo ambasadoriai Darjušas ir Kšištofas Lavrinovičiai nudžiugino Alytaus m...