Klausyti gyvai

22:00 - 24:00

Vakaro dvelksmas

A. Balčiūnas apie „Lietuvos muziejų kelią” ir teatralizuotą renginį Punioje

Septynerius metus į įvairius renginius ir veiklas visoje Lietuvoje kvietęs bendras muziejų projektas „Lietuvos muziejų kelias“ 2019 m. pradėjo antrąjį plėtros etapą – trimetę nacionalinės kultūrinės tapatybės formavimo ir puoselėjimo programą „Tėvynės ieškojimas“. Naujoji programa skiriama Lietuvos Respublikos atkūrimo 30-mečiui 2020 m. pažymėti.

FM99 kalbino Alytaus kraštotyros muziejaus muziejininką Artūrą Balčiūną:

 

Naująją „Lietuvos muziejų kelio“ programą įkvėpė Nobelio literatūros premijos laureatas ir Lietuvos garbės pilietis Česlovas Milošas – vienas didžiųjų XX a. rašytojų, itin jautriai ir tauriai išreiškęs Tėvynės ieškojimo temą, savo kūryba pasauliui apibūdinęs Lietuvos kraštovaizdžius ir jo niekad nepalikusias gimtojo krašto dvasias.

„Muziejų kelias” asm. arch. nuotr.

2020 m. siekiama pasižvalgyti nuo kalnų, kalvų, priekalnių, piliakalnių ir bokštų į erdves, į jų kultūrinį atminimą dailėje, muzikoje, folklore, fotografijose, kitose meno ir istorijos formose. Lankytojai kviečiami nuo Birutės kalno Palangoje žvelgti su Maironiu, nuo Juodojo kalno į Raigardo slėnį – Mikalojaus Konstantino Čiurlionio akimis, nuo Aušrakalnio – Vinco Mykolaičio-Putino, nuo „Laimės žiburio“ kalvos – Jono Biliūno akimis. Antanas Baranauskas yra apdainavęs aukštąją Lietuvą: „Kalnai ant kalnų, ė ant tų kalnų kalnai ir maži kalneliai“ („Dainu dainelę“, 1857 m.). Šių aukštųjų kultūros topografijos erdvių aktualizavimui ir kultūriniam perskaitymui ir skiriamas 2020 m. „Lietuvos muziejų kelias“ (LMK).

Programa sudaryta pagal kultūros kelio logiką atitinkantį 30 objektų maršrutą. Daugiau kaip 40 kultūros ir gamtos paveldą puoselėjančių Lietuvos institucijų aktualizuos etninius pasakojimus, profesionaliojoje meno kūryboje slypinčius literatūros, dailės, muzikos, folkloro vaizdinius, atskleis įvairias istorijos detales ir kvies susitikti ant trisdešimties žymiausių Lietuvos kalvų, kalnų ir piliakalnių. Valstybės dienos išvakarėse(liepos 5 d.) kelionė buvo pradėtą Lietuvos širdyje Vilniuje ant Gedimino pilies kalno, ją tęsime kitose istorinėse Lietuvos sostinėse – Kernavėje, Trakuose ir Kaune. Toliau pagal susiformavusias tradicijas „Lietuvos muziejų kelias“ nusities per visus etnografinius regionus: aplankę Dzūkiją, suksime į Sūduvą, Mažąją Lietuvą, Žemaitiją ir Pasaulinės turizmo dienos išvakarėse, rugsėjo 25-ąją, kelias baigsis Aukštaitijoje muziejų bendruomenės sueiga prie Liudiškių kalvos ir Jono Biliūno „Laimės žiburio“.

Artūras Balčiūnas

Muziejininkas  liepos 11 d, šeštadienį, 14 val kviečia į teatralizuotą renginį – „Punios piliakalnis. Nuo istorijos iki legendos“.

Nemokamame renginyje piliakalnio fotografijų parodą pristatys ir kelionėje į praeities laikus lydės „pilies kunigaikštis“. Lankytojų lauks konkursas, kurio metu reikės ieškoti archeologinių radinių, atsakyti į klausimus, žaisti senovinius žaidimus, estafetės. Nugalėtojų pabaigoje lauks apdovanojimai! „Nepamirškite patogios aprangos!” – sako A. Balčiūnas.

Šiek tiek istorijos apie „Lietuvos muziejų kelią“

Nacionalinis kultūros paveldo aktualinimo, kultūros ir meno sklaidos ir modernių muziejinių iniciatyvų edukacinis projektas „Lietuvos muziejų kelias“ pirmą kartą buvo vykdomas 2012-aisiais – Muziejų metais. Jis sutelkė tiek muziejininkų bendruomenę, tiek visų Lietuvos regionų visuomenę ir paskatino dalyvauti bendrame sumanyme.

2014–2018 m. Lietuvos muziejai įgyvendino penkerių metų renginių ciklą, skirtą Lietuvos valstybės atkūrimo100-mečiui.

2019–2021 m. Lietuvos muziejai įgyvendina nacionalinės kultūrinės tapatybės formavimo ir puoselėjimo programą „Tėvynės ieškojimas“, skirtą Lietuvos Respublikos atkūrimo 1990 m. kovo 11 d. 30-mečio sukakčiai 2020 m. pažymėti.

Kitos naujienos

Žurnalas „Time“ metų žmogumi trečiadienį paskelbė JAV popmuzikos žvaigždę Taylor Swift, pavadinęs šią muz...

Alytaus apskr. Vyriausiasis policijos komisariatas pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl sukčiavimo. Gautas 58-e...

„Tai mūsų eglutė išdygo po nakties, kaip netikėtas Kalėdinis stebuklas“, – į radijo stoties „FM99“ pašto ...

Šiuolaikinės klounados spektaklis visai šeimai „Čiurlionio pasaka“