Klausyti gyvai

15:00 - 16:00

Dienos kaleidoskopas

Butrimonyse bus statomas paminklas krepšinio motina vadinamai Sendai Valvrojenski

Prenumeruokite „FM99 radijo podcast’ą” ir įdomiausius bei svarbiausius pokalbius klausykite Jums patogiu metu.

Applepodcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic | BreakerAnchor|Pocket Casts| Anchor|Castbox|Overcast

Alytaus rajone, Butrimonyse, 1868-aisiais, kovo 19 dieną, gimė pasaulio krepšinio motina dabar vadinama Senda Val-vro-jen-ski! Ji buvo pirmoji moterų krepšinio propaguotoja JAV, pirmojo krepšinio vadovėlio moterims autorė. 

1985 m. Sendos atminimas buvo pagerbtas NBA (James Naismith) krepšinio šlovės muziejuje JAV, o Lietuvos krepšinio 100-mečio proga tai planuojama padaryti ir Lietuvoje. Plačiau apie tai „Sporto klubo” laidoje kalbėjomės su Butrimonių gimnazijos direktoriumi Valdu Valvoniu.

Alytaus rajono savivaldybės meras Algirdas Vrubliauskas bei architektas Arūnas Grigaitis Butrimonyse susitiko su Kultūrinės ir istorinės atminties fondo (KIAF) vadove Simona Mikėnaite dėl pasaulio moterų krepšinio pradininkės Sendos (Valvrojenski) Berenson (pagal santuoką – Abbott) atminimo įamžinimo.

Kartu su KIAF vadove į Butrimonis atvyko ir skulptorius Nerijus Erminas, kuriam fondas patikėjo sukurti „Krepšinio motinos“ paminklą. Butrimonių seniūnas Andrius Karlonas ir gimnazijos direktorius Valdas Valvonis aprodė miestelio centrinę aikštę, pasidžiaugė, kad nuo idėjos jau pereinama prie konkrečių darbų. Jų manymu, paminklas „Krepšinio motinai“ taps dar vienu traukos centru, kuris garsins Butrimonis ne mažiau, negu miestelio aikštėje vasarą veikiantis unikalus fontanas.

Konkreti vieta paminklui dar neapibrėžta. Skulptorius N. Erminas sakė iš pradžių norintis gerai pasižvalgyti po Butrimonis, pagalvoti apie galimą interaktyvaus paminklo versiją. Šio menininko kūryba pasižymi ne tik konceptualumu, bet ir netikėtu skirtingų elementų, medžiagų komponavimu. Paskutinis jo darbas kartu su KIAF – meninė kompozicija Sudarge (Šakių r.) garsiam rašytojui Jerome’ui Davidui Salinger’iui ir jo romanui „Rugiuose prie bedugnės“.

Paminklo Sendai Berenson-Abbot pastatymą finansuoja KIAF, jau anksčiau žadėjo prisidėti Lietuvos krepšinio federacija, Lietuvos moterų krepšinio lygos direktorius Giedrius Gustas, „Krepšinio namų“ vadovė Živilė Belejevaitė, taip pat – viena garsiausių mūsų šalies krepšininkių, iš Alytaus kilusi Lietuvos, Baltijos, Italijos, Europos čempionė, Eurolygos prizininkė bei visų žvaigždžių rungtynių dalyvė, buvusi moterų NBA žaidėja, dabar – trenerė Jurgita Štreimikytė-Virbickienė. „Krepšinio motinos“ paminklo idėjos įgyvendinimu nuolat rūpinasi profesionalo karjerą Alytuje pradėjęs buvęs krepšininkas, dabar – TV prodiuseris, režisierius ir scenaristas Rolandas Skaisgirys.

Sendą (Valvrojenski) Berenson-Abbott gimė 1868 m. kovo 19 d. Butrimonyse. Buvo pirmoji moterų krepšinio propaguotoja JAV, pirmojo krepšinio vadovėlio moterims autorė. Būdama septynerių 1875 m. kartu su motina Judita ir broliais Bernardu bei Abraomu Valvrojenskiais emigravo į JAV, kur metais anksčiau įsikūrė jos tėvas Albertas Valvrojenskis. 

Prenumeruokite FM99 Youtube kanalą: https://www.youtube.com/channel/UC_CCI72zWJkG8wR3zXSTX6A

Padėkite mums būti nepriklausomais ir informuoti Jus – tapkite mūsų rėmėju Patreon’e: https://www.patreon.com/FM99

Kitos naujienos

Žinai informaciją...

Pietų Lietuvoje prie Druskininkų esantis Raigardo pasienio punktas su Baltarusija bus uždarytas nuo kovo....

Knygų mugė 2024-ieji jau čia pat! FM99 kalbame su rašytoja, vertėja, dėstytoja Irena Buivydaite, ...

Grupės „Biplan“ muzikantai jau džiaugiasi į Lietuvą atkeliavusiomis naujomis vinilo plokštelėmis. Minint ...