Klausyti gyvai

24:00 - 08:00

Nakties garso takelis

Korupcija sveikatos įstaigose – penktadalis davė kyšį valstybinėse ligoninėse

Prenumeruokite FM99 radijo podcast’ą: Applepodcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic | BreakerAnchor|Pocket Casts| Anchor|Castbox|Overcast

Beveik penktadalis pacientų (19%) prisipažįsta davę kyšį Lietuvos valstybinėse klinikose ar ligoninėse, ketvirtadalis bent kartą pasinaudojo turimais asmeniniais ryšiais, tai rodo Transparency International Lietuvos skyriaus skelbiami duomenys. Apie tai pokalbis su Transparency International projektų vadove Ingrida Kalinauskiene.

Kyšiai yra ilgalaikė ir įsisenėjusi sveikatos sistemos problema, kuri trukdo pagerinti sveikatos sistemą ir kuria nepasitikėjimą.

“Tai yra tikrai sena problema, mane šiandien su jumis kalbant net apima savotiškas déjà vu jausmas. Apie kyšininkavimą sveikatos apsaugos sektoriuje jau šnekame daugybę metų ir vis atkreipiame dėmesį, kad tai vienas iš sektorių, kuris nesugeba atsikratyti to “tarybinio” palikimo. Labai norėtųsi, kad situacija keistųsi, nes jei susitvarkytume su kyšininkavimu sveikatos apsaugoje galėtume būti panašesni į mūsų šiaurės kaimynus danus, švedus, suomius. “ – kalbėjo I. Kalinauskienė, – “Be kyšininkavimo galėtume pagerinti sveikatos paslaugas iš principo, atrodyti daug geriau ir būti laimingesni”.

“Be kyšininkavimo galėtume pagerinti sveikatos paslaugas iš principo, atrodyti daug geriau ir būti laimingesni”

Ingrida Kalinauskienė

Anot Ingridos kyšiai sveikatos apsaugoje rodo paslaugos broką ir pacientai tai puikiai supranta. Jei mato, kad broko daug, tai jie linkę tokios gydymo įstaigos kitiems nerekomenduoti. 

Lietuva pagal kyšius sveikatos apsaugos srityje Europos Sąjungoje yra tokioje pačioje vietoje kaip ir Bulgarija, lenkiame tik Rumuniją. Palyginus su 19% pacientų Lietuvoje kurie teigia, kad davė kyšį, Estijoje tokių yra tik 2%. Švedijoje, Nyderlanduose, Liuksemburge bei Ispanijoje neseniai kyšį davė tik 1% pacientų, o visos ES vidurkis yra 7%.

Daug gydymo įstaigų turi skaidrios įstaigos vardą, klijuoja lipdukus, kad geriausias atlygis gydytojai – šypsena, ar tokie dalykai iš tiesų padeda?

“Aiški ir vieša pozicija kuria lūkestį, tai jeigu yra viešai transliuojama, kad esam skaidri įstaiga, kad neimame kyšių, kad užtikriname paslaugų kokybę, bet tai neatitinka praktikos, tada tai kuria labai didelį nepasitikėjimą ir netgi didina problemą. Manau, kad visų pirma turi būti komunikuojama tai, ką iš tikrųjų galima išpildyti realybėje, kitu atveju tiesiog gaunamas priešingas efektas.” – sakė Transparency International projektų vadovė.

Per paskutinius ketverius metus bendras kyšininkavimo lygis visame viešajame sektoriuje Lietuvoje nukrito 7%, tačiau išlieka vienu aukščiausių ES. 

Kitos naujienos

Kokie pagrindiniai iššūkiai buvo šią kadenciją Europos Parlamente, Europos saugumas, karas Ukrain...

Su Alytaus Sakalėlio pradinės mokyklos 2C klasės moksleiviais susitinkame radijo stotyje FM99. Va...

Alytuje gyvenantys vaikų tėvai ir toliau ieško būdų, kaip išlaikyti savo vaikus darželiuose. Nors...

Alytaus policijos pareigūnai atlieka tyrimą dėl galimo moters išžaginimo Alytuje. Kaip pranešė Alytaus ap...