Klausyti gyvai

06:30 - 08:35

Ryto programa „Geros dienos!“

Papildomai 300 milijonų vakcinų Europai ir planas sugaudyti ir nukenksminti naujas COVID19 atmainas

Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:  Apple podcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic Breaker| Anchor|Pocket Casts

Daugiau vakcinų Europai ir ilgalaikis planas

Europos Komisija  paskelbė, kokių skubių veiksmų imamasi vis didėjančiai koronaviruso atmainų grėsmei suvaldyti. Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen pateikė ilgalaikius pažadus paspartinti vakcinų patvirtinimą, kalbėjo apie naują klinikinių tyrimų tinklą bei pažadėjo, kad ES pagal bloko bendrą pirkimų programą pirks daugiau vakcinų. 

„Džiausiuosi pranešdama, kad Komisija šiandien patvirtino antrą kontraktą su Moderna pirkti papildomus 300 milijonų dozių jų COVID19 vakcinos“, – per trečiadienio spaudos konferenciją pranešė gerąją dienos naujieną Europos Komisijos pirmininkė

Komisija pristatė Europos pasirengimo biologinei gynybai programą „HERA inkubatorius“, kurio planuose numatytos investicijos į mokslinius tyrimus, mobilizuojant papildomus 30 mln. Eurų iš programos „Horizontas 2020“ ir dar 120 mln. Eurų iš programos „Horizontas Europa“. 

Klausykite pokalbį su Liudu Mažyliu

Apie bendrus Europos planus kalbėjome su Europos Parlamento Sveikatos komiteto nariu Liudu Mažyliu.

,,Džiaugiuosi, kad Europos Komisija telkia energijai ir pozityviems sprendimams, o ne pradeda teisintis dėl to, kad šiuo metu vakcinavimo tempai per lėti, ir taip aišku, kad jie tikrai per lėti. Taigi dabar pasiūlyta iniciatyva vadinamoji  HERA inkubatorius, kuri trauks mokslininkus ir biotechnologijų kompanijos gamintojus, viešąją valdžią ir kartu ir didins gamybos apimtis”, – sako europarlamentaras, dirbantis Aplinkos, sveikatos ir maisto saugos komitete.

Anot jo, šalių patirtis bus kaupiama ir naudojama ir kitiems iššūkiams spręsti, kitų ūmių ir lėtinių susirgimų atvejais.  Bus paspartinti ir viruso mutacijų tyrimai ir atsekamumas. 5% tiriamųjų teigiamų testų turėtų būti imama genomo sekos, kuriais bus tiriama kokia konkrečiai yra viruso atmaina, kad būtų galima įvertinti įvairių atmainų paplitimą.

Nauja programa kovai su viruso atmainomis

Naujoji programa suteiks priemonių koronaviruso mutacijoms aptikti ir kovai su jomis bei padės užtikrinti galimybę naudotis veiksmingomis vakcinomis, kai atsiras naujas virusas ar jo variantas. „Horizontas 2020“ finansavimas padės greitai sukurti naują ES masto vakcinų bandymų tinklą, pavadintą „VACCELERATE“, kuris gaus 12 milijonų eurų dotaciją. Klinikinių tyrimų tinklas jau apima 21 šalį, o kitos raginamos prisijungti. 

,,Taip pat planuojama, kad bus pagreitintas naujų vakcinos variantų aprobavimas visiškai pagal analogiją su tuo tempu, kuris yra, pavyzdžiui, gripo besikeičiančioms atmainoms”, – aiškina Liudas Mažylis.

Parengiamos ir naujos išankstinio pirkimo sutartys, kurios bus aiškesnės ir užtikrins didesnį patikimumą, sutarties tekstas bus dabar aiškiau suformuluotas ir labiau įpareigos gamintojus, leis apsirūpinti tam tikrais komponentais iš anksto.

,,Pusiau juokais ironiškai sakau, labiausiai trūksta tų dalių, kurių labiausiai trūksta. Kai kurie komponentai, tos detalės, kur numanomai jos lėtina procesą, kad būtų galima paspartinti greitesniu būdu, išspręsti šias problemas. Taip pat ir tame kontekste mes matom ir tokius dalykus kaip antrasis kontraktas su Moderna dar 300 milijonų dozių”, – sako europarlamentaras.

Su senom žiniom vis tos pačios baimės

Apie AstraZeneca vakciną, kurios dalis lietuvių vengia dėl anksčiau sklidusių įvairiausių gandų – tarkime Alytuje dalis pedagogų neatvyko skiepytis, nes buvo skiepijama Astrazeneca vakcina ir jie pareiškė, kad lauks kitokio skiepo.

Tačiau kaip sako europarlamentaras, Didžiojoje Britanijoje, kur masiškai skiepijami būtent vyriausi gyventojai, naudojama ta pati AstraZeneca vakcina ir niekam problemos nekyla, o pas mus vis dar skleidžiamos pusmečio senumo žinios.

,,Dėl šito tai tenka apgailestauti, kad labai lengvai pasklinda ir labai nedaug tereikia, kad pasklistų kokia nors negatyvi žinia. Čia dar iš praeitų metų vasaros ateina kai tiesiog per mažai tiriamųjų, bet kad paskui tai pasipylė tų tiriamųjų, o iki mūsų maždaug jau pusmečio, vos ne metų senumo pačios pirmosios žinios ir po to daugiau nieko”, – apgailestauja europarlamentaras.

Dar viena Europos Komisijos pirmininkės žinutė nuskambėjusi trečiadienio spaudos konferencijoje – apie Sputniko vakciną. Ji kelia klausimą, kodėl Rusija parduoda vakciną, o ne savo žmones skiepija.

,,Mes vėlgi pamirštame, kad skundžiamės, kad Europoje lėtokai (skiepijama), palaukit, 22 milijonai jau Europoje paskiepyti viena vakcina, o iš jų 7 milijonai jau dviem vakcinomis. 7 milijonai žmonių tai nėra niekas, tai yra tik tam tikras kontingentas, kurie jau yra saugūs. Taigi Europa įsibėgėjus (….), o Rusija galima labai pagrįstai įtarti, kad logistikos nesuvaldo, tiesiog tikriausiai ta Rusijos valdžia nesugeba pasiekti atokias vietoves, net nesugeba tinkamai atrinkti į tikslinių grupių skiepijimui. (…) O tada yra dar antra, tai prioritetai, politiškai pasiūlyti kitoms valstybėms” –  svarsto L.Mažylis.

Tačiau kol kas Rusija dėl savo vakcinos autorizavimo Europos Sąjungoje nesikreipė, bet svarstomos kitos keturios vakcinos, arčiausiai tikslo – Johnson&Johnson vakcina, kurios patvirtinimo laukiama per artimiausias kelias savaites.

Europos Komisijos trečiadienį pristatyti planai atrodo kaip dar vienas žingsnis link Komisijos vizijos prie Europos sveikatos sąjungos. Tai suteiktų geresnes galimybes net tik tvarkytis su koronavirusu ir jo atmainomis, bet ir  greitai reaguoti į galimas ateities grėsmes. 

Daugiau „Europos klubo“ laidų:

http://www.fm99.lt/category/europos-klubas/

Naujasi svetainės įrašai:

Europos klubas tinklalaidžių platformas pasieks du kartus per savaitę – trečiadienį ir penktadienį, o radijo eteryje nauja laida skamba trečiadieniais ir penktadieniais 11 val 10 min.
Prenumeruokite, bei sekite mus ir socialiniuose tinkluose – „Europos klubas“ gyvena Facebook, Instagram ir Twitter.

Europos klubas dalinai finansuojamas Europos Parlamento

Kitos naujienos

Darbo partija antradienį iš savo gretų pašalino Druskininkų politiką, įtariamą disponavimu narkotikais.

Po penkių metų pertraukos į Lietuvos rankinio federacijos finalo ketvertą grįžta Alytaus "Varsos ...

Alytaus „Dainava“ pasirašė sutartį su 28 metų saugu iš Ukrainos Artiomu Radčenka. Tiesa, žaidėjas...

Lietuvai skirti 62 balai iš 100 galimų. Ji 33-ia pasaulyje ir užima 12 vietą tarp Europos Sąjungos valsty...