Klausyti gyvai

06:30 - 08:35

Ryto programa „Geros dienos!“

“Europos klube” – apie klimato kaitą ir galimybes keliauti

Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:  Apple podcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic Breaker| Anchor|Pocket Casts|Castbox

Balandžio mėn Europos Sąjungos Tarybos ir Europos Parlamento derybininkai pasiekė preliminarų politinį susitarimą, kuriuo nustatomas tikslas, kad iki 2050 m. būtų užtikrintas neutralus ES poveikis klimatui, o bendras tikslas iki 2030 m. grynąjį išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį sumažinti bent 55 %, palyginti su 1990 m.

Europos klubo podcast’as

Europos Parlamento biuro Lietuvoje surengtoje spaudos konferencijoje europarlamentarai Liudas Mažylis  ir Petras Auštrevičius kalbėjo apie pasekmes Lietuvai ir ką šalys turi padaryti.

“Manau tai turės poveikį patiems įvairiausiems sektoriams, didžiosios gamybos, trašų, nafto oerdibrmo, ir žems ūkiui iššūkiai ir miškų klausimas ir eilė teisės aktų, kuriuose Lietuva turės patikslinti,” – sakė L.Mažylis.

Kiekviena valstybė narė įsipareigos paruošdama savo nacionalinį planą, sako europarlamentaras Petras Auštrevičius.

“Yra daugybė sektorinių pasiūlymų, dabar lauksime nacionalinių planų ir nematau lengvo proceso,” – teigia P.Auštrevičius. Anot jo svarbu nenukrypti nuo kurso ir nepasiduoti interesams, tam bus sukurta speciali taryba, kuri vertins parengtus planus. 

Lietuvos aplinkos ministras Simonas Gentvilas sako, kad didžiausias išmetimų augimas Lietuvoje buvo transporto sektoriuje, tad čia ir reikia jį mažinti.

Lietuvos skaičiai gerai atrodo lyginant su 1990 metais, sako ministras, nes po to buvo tarybinių pramonės milžinų griūtis, ir nuo tada mes 58 % sumažinę šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą. Tačiau visai kitokia situacija lyginant 2005-uosius, kurie yra Europos atskaitos taškas, ir čia vaizdas gerokai prastesnis.

“Lietuva gana gera trajektorija ėjo, nes sugebėjom auginti ekonomiką, bet nedidinti išmetimų, išskyrus vieną sektorių – transportą, kuris nuo 2005 metų savo taršą išaugino 50%” – sako S.Gentvilas.

“Matyčau dvi konkrečias priemones – automobilių taršos mokestį, kad lietuviai persėstų ne į brangius kitur gaminamus elektromobilius, o pirktų bent trečdaliu mažiau taršų automobilį už tą pačią kainą ir tai tikrai prieinama tiek vidutines pajamas gaunantiems, tiek senjorams. Antras – masiškai elektrifikuoti viešąjį transportą Lietuvoje,” – vardija Aplinkos ministras. 

Jis sako, kad EP priimamas teisės aktas bus pirmasis toks įpareigojantis valstybes.

Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius mano, kad žaliasis kursas Lietuvai – puiki galimybė.

“Didžiulė galimybė mažai ekonomikai turint sąlyginai nedaug taršių gamybų, kurios technologiškai per dešimtmetį tiek atpigs, kad galima bus gaminti tuos pačius produktus, bet neišmetant jokių CO2 misijų. Turiu omėnyje vandenilį, kuris nėra kažkoks kosminis produktas.” – sako V.Janulevičius.

Jis tiki, kad tikrai šalis gali pasiekti 2030 m. reikalavimus, tačiau reikia, kad kiekviena tarši pramonės gamykla turėtų galimybę įsigyti savo atsinaujinančių išteklių – pvz., chemijos gamykla įsigytų dalį jūrinio energiją gaminančio parko.

Europos Parlamentas dėl ES klimato įstatymo greičiausiai balsuos plenarinėje sesijoje birželyje. Savo ruožtu Europos Komisija praėjusią savaitę pristatė nulinės taršos veiksmų planą, kuriame numatytas siekis iki 2030 m. 55 proc. sumažinti oro taršos sukeltų priešlaikinių mirčių skaičių, taip pat perpus sumažinti atliekų, plastiko šiukšlių jūroje, 30 proc. – mikroplastiko kiekį aplinkoje.

Plačiau klausykite Europos klube.

Daugiau Europos klubo laidų surasite nuorodoje: http://www.fm99.lt/category/europos-klubas/

Šis paveikslėlis neturi alt atributo; jo failo pavadinimas yra European-Union-emblema-1920x1281.jpg

Europos klubas dalinai finansuojamas Europos Parlamento


Prenumeruokite podcastą savo mėgstamoje platformoje bei sekite mus ir socialiniuose tinkluose – „Europos klubas“ gyvena Facebook, Instagram ir Twitter.

Europos klubas tinklalaidžių platformas pasieks du kartus per savaitę – trečiadienį ir penktadienį, FM99 radijo eteryje nauja laida skamba trečiadieniais ir penktadieniais 11 val 10 min.

Kitos naujienos

Darbo partija antradienį iš savo gretų pašalino Druskininkų politiką, įtariamą disponavimu narkotikais.

Po penkių metų pertraukos į Lietuvos rankinio federacijos finalo ketvertą grįžta Alytaus "Varsos ...

Alytaus „Dainava“ pasirašė sutartį su 28 metų saugu iš Ukrainos Artiomu Radčenka. Tiesa, žaidėjas...

Lietuvai skirti 62 balai iš 100 galimų. Ji 33-ia pasaulyje ir užima 12 vietą tarp Europos Sąjungos valsty...