Klausyti gyvai

06:30 - 08:35

Ryto programa „Geros dienos!“

Savaitės naujienos: Sputnik V vertinamas, kelioninis skiepų pasas – eigoje

Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:  Apple podcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic Breaker| Anchor|Pocket Casts|Castbox

Skubinamas „skiepų pasas“

Ketvirtadienį Europos Parlamentas nusprendė paspartinti Skaitmeninio žaliojo pažymėjimo priėmimą, kad jau vasarą būtų galima saugiau ir laisviau keliauti Europoje.

Europos Komisija siūlymą sukurti skaitmeninio žaliojo pažymėjimo sistemą pristatė praėjusią savaitę, šiomis dienomis apie žaliąjį pasą diskutuoja ir Europos vadovų taryba.  Planuojama, kad tokiame kelionės dokumente galėtų būti fiksuojami duomenys apie keliautojui atliktus COVID-19 skiepus, testus bei persirgimą šia liga.

Sprendimui skubos tvarka svarstyti tokio pažymėjimo klausimą ketvirtadienį pritarė beveik du trečdaliai europarlamentarų. Lietuvos atstovas Europos Parlamento Sveikatos komitete Liudas Mažylis didelio entuziazmu dėl šio pasiūlymo nespinduliuoja ir sako, kad tai tik palengvinimas konkrečiam asmeniui kertant sieną, supaprastinamos procedūros, kad bus greičiau pamatoma, ar jis turi vieną iš minėtų požymių, tačiau nereikia galvoti, kad iškart visi galėsime keliauti laisvai.

“Tas galbūt galės būti kai bus paskiepinta ar kai turės imunitetą kokie du trečdaliai mūsų populiacijos, va tada tas skiepų pasas jau turės rimtesnę prasmę, šiuo metu jis tik yra toks palengvinimas konkrečiam asmeniui,” – sako Europos Parlamento Sveikatos komiteto narys Liudas Mažylis.

Kaip galėtų žaliasis skiepų pasas veikti diskutuoja ir Europos vaistų agentūra, sakė šią savaitę EP Sveikatos komiteto posėdyje dalyvavusi šios agentūros vadovė Emer Cooke.

“Noriu patikinti, kad dirbame glaudžiai su ligų kontrolės centru ir Komisija, kad nustatyti kokia informacija galėtų būti svarbiausia, kuri  galėtų  padėti  šiam sertifikatui veikti,” – europarlamentarams kalbėjo E.Cooke.

AstraZeneca apginta, Sputnik V – vertinama

EVA vadovė europarlamentarus supažindino su naujausia informacija apie vakcinų nuo COVID-19 patvirtinimo procedūras ir eigą, šiuo metu ES patvirtintos keturios vakcinos, vienos pirmosios dozės dar tik atkeliaus:

“Dabar patvirtintos keturios vakcinos, naujausia – vakcina Johnson & Johnson patvirtinta kovo 11 d. Ji parodė 67% efektyvumą prieš koronavirusą su simptomais. Kas ypač svarbu, tai pirma vakcina registruota ES, kurios pakanka vienos dozės. Pirmos šios vakcinos dozės Europą pasieks balandžio pabaigojė”.

Europarlamentaras Liudas Mažylis gyrė EVA vadovę už tvirtybę, kad agentūra gebėjo atsispirti politikų spaudimui ir “apgynė mokslą nuo politikų priekabiavimų ir užsipuldinėjimų”. Praėjusį ketvirtadienį EVA patvirtinto dar kartą, kad AstraZeneca vakcina visiškai saugi naudojimui po to, kai penkiolika valstybių buvo sustabdę skiepijimą šia vakcina.

Politikų sprendimai patys galėjo iššaukti daugiau šalutinių poveikių, sutinka Liudas Mažylis, pats buvęs tokioje situacijoje.

“Kai aš dvi paras išbuvau lygiai tokia psichologinėj būsenoj., Aš buvau paskiepintas ir vieną gražią dieną man yra pasakoma, tai žinokit antro skiepo tai dabar spręsis, bus jis ar nebus,” – savo išgyvenimais dalijasi europarlamentaras.

Susitikime su Europos vaistų agentūros vadove netrūko ir klausimų dėl Sputnik V vakcinos – vieniems europarlamentarams ji kelia įtarimus ir klausimus, kiti gi skubina greičiau tvirtinti. Sputnik V jau pateikta Europos vaistų agentūrai vertinimui.

“Noriu informuoti, kad mes šiuo metu tiriame kitas tris vakcina Novavax, Curevac ir Sputnik V. Sputnik V dabar planuojami patikrinimai gamykloje ir laboratorijoje, ir galiu jus patikinti, kad mes taikysime tuos pačius standartus Sputniko patikrinimui, kaip bet kuriam kitam moksliniam vertinimui.” – patikino Emer Cooke.

Anot L.Mažylio, Sputnik net nepateikę jokių duomenų, ar išvis tiria vakcinos poveikį naujoms koronaviruso atmainoms. Tuo metu kitos vakcinos jau turi daug duomenų, kaip veikia realiomis sąlygomis, ypač Didžiojoje Britanijoje, ir ypač apie AstraZeneca ir BioNTech vakcinas. 

Kaip veikia vakcinos naujas viruso atmainas vis dar tiriama, tačiau kai bus modifikuotos vakcinos ir pritaikytos veikti prieš naująsias atmainas, tokiems skiepams bus daug mažiau biurokratinių kliūčių, nes tai bus jau patvirtintos vakcinos modifikuotas variantas, panašiai kaip gripo vakcinos skiepas, kuris kasmet šiek tiek kinta pagal kintantį virusą.

Europos šalyse suvaržymai ir sumaištis

Susirinkę ES šalių vadovai taryboje taip pat svarsto ne tik skiepų pasą, bet  ir skiepų eksporto iš ES ribojimas, trūkstant vakcinų sąjungos viduje.

ES šalys tuo metu krečiamos įvairiausių kontraversijų tarp karantino scenarijų, vakcinų tiekimo ir akivaizdu, kad dar vienos šventės Velykos praeis lockdown’e.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel jau atsiprašė tautos už drakoniškus siūlymus per Velykas savaitei visiškai uždaryti ir parduotuves, bet tuo pačiu priminė, kad šalį krečia trečioji viruso banga.

Belgijos premjeras Alexander De Croo pranešė apie Velykų pauzę su griežtesniais suvaržymais ir uždarytomis mokyklomis bei kontaktiniais verslais, tokiais kaip kirpyklos.

Italijoje karo policija rengė reidus į AstraZeneca gaminančią vakcinų gamyklą, kur rado 29 milijonus dozių, kurios lyg ir laukė siuntimo į Belgiją. Kompanija neigė kaltinimus, kad kaupia vakcinas ir teigė, kad 13 mln skirta Covax – siuntimui į trečiąsias šalis, o kitos Europai.

Esant didžiuliam spaudimui, Komisija trečiadienį pristatė eksporto kontrolės schemą, kuri, jos teigimu, turėtų padėti užtikrinti daugiau vakcinų Europai. “Tai yra būtina norint užtikrinti, kad ES piliečiams būtų laiku suteikta galimybė naudotis COVID-19 vakcinomis“, – sakė Komisijos pirmininko pavaduotojas Valdis Dombrovskis. Bet kartu jis pripažino, kad ši schema neprivers įmonių duoti daugiau vakcinų.

Visas Europos klubo laidas klausykite podacst’e:

http://www.fm99.lt/category/europos-klubas/

Europos klubas tinklalaidžių platformas pasieks du kartus per savaitę – trečiadienį ir penktadienį, FM99 radijo eteryje nauja laida skamba trečiadieniais ir penktadieniais 11 val 10 min.
Prenumeruokite, bei sekite mus ir socialiniuose tinkluose – „Europos klubas“ gyvena Facebook, Instagram ir Twitter.

Šis paveikslėlis neturi alt atributo; jo failo pavadinimas yra European-Union-emblema-1920x1281.jpg

Europos klubas dalinai finansuojamas Europos Parlamento

Kitos naujienos

Darbo partija antradienį iš savo gretų pašalino Druskininkų politiką, įtariamą disponavimu narkotikais.

Po penkių metų pertraukos į Lietuvos rankinio federacijos finalo ketvertą grįžta Alytaus "Varsos ...

Alytaus „Dainava“ pasirašė sutartį su 28 metų saugu iš Ukrainos Artiomu Radčenka. Tiesa, žaidėjas...

Lietuvai skirti 62 balai iš 100 galimų. Ji 33-ia pasaulyje ir užima 12 vietą tarp Europos Sąjungos valsty...