Klausyti gyvai

09:00 - 10:00

Ryto programa „Geros dienos!“

Šeštadienį Alytuje – Islandijos “Kariaujanti moteris”

Alytuje vyksta „Scanoramos vasaros” europietiškų filmų festivalis, šeštadienį jame – „Kariaujanti moteris” ir pokalbis apie filmą bei Lietuvos aplinkosauginius dalykus su Baltijos aplinkos forumo direktoriumi Žymantu Morkvėnu, Alytaus m. aplinkosaugininke Vida Mačerniene ir Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro direktoriumi Algirdu Reipu – apie klimato kaitą, gamtos saugojimą ir filmą.

Apie apie filmą „Kariaujanti moteris“: Penkiasdešimtmetė Hala padarys viską, kad patiestų savo priešą – vietos aliuminio pramonę, keliančią grėsmę kalnuotam Islandijos kraštovaizdžiui. Moteris nebijo rizikuoti, kad apsaugotų nepaliestą gimtosios šalies gamtą. Halos ginklų žvangesys nuščiūva, kai jos gyvenime atsiranda mažametis našlaitis. „Kariaujanti moteris“ – tai pasakojimas apie nedalomą žmogaus ir gamtos vienovę, kurios apsuptyje mažomis kovomis pasiekiamos didelės pergalės.

Pašnekovai pasakoja ne tik apie filmą, bet ir kelia Lietuvos problemas bei primena aktualijas. Alytaus esantis Punios šilas – gamtininkų laikomas vienu vertingiausių gamtinio miško masyvų Lietuvoje ar net Europoje, taip yra dėl didelės gamtinės įvairovės, natūralumo.

„Ten galime sutikti faktiškai visas Lietuvoje sutinkamas medžių rūšis, jis išsiskiria labai didele gamtine įvairove, jame yra labai daug išlikusių natūralių miško buveinių ir jame knibžda visokiausių retų rūšių, kai kurių net nesutiktuksi kitose Lietuvos vietose, tai jis tikrai yra išskirtinis savo gamtine įvairove, sengirės komponentais ir apskritai visas masyvas turi galimybę tapti sengire”, – pasakojo Baltijos aplinkos forumo direktorius Ž.Morkvėnas.

Punios šilo ateitis nėra labai aiški, dėl jos vis dar kyla nemažai ginčų ir nesutarimų, tačiau šio gamtos kampelio išsaugojimas pasistūmėjo į priekį – dabartinis aplinkos apsaugos ministras pareiškė, kad Punios šile turėtų būti įkurtas rezervatas. Pasak Ž.Morkvėno, ši Punios šilo situacija labai aiškiai parodo Lietuvos požiūrį į gamtosaugą:

Žymantas Morkvėnas

„Aš sakyčiau, kad simboliškai Punios šilas yra lakmuso popierėlis parodantis, kokia yra mūsų gamtosauga ir požiūris į gamtosaugą Lietuvoje, nes Punios šile susitinka dvi ideologijos – gamtos matymas kaip resurso ar išteklio (…) tuo tarpu yra kita ideologija, kurioje žmogus matomas ne virš gamtos, bet kaip ta rūšis, gyvenanti ir sugyvenanti su kitom rūšimis.” , – pasakojo aplinkosaugininkas. Norint išsaugoti Punios šilą reiktų kitokio valstybės institucijų požiūrio, todėl piliečiai turėtų aktyviai ir garsiai reikšti savo nuomonę apie šio miško masyvo išsaugojimą.

Filmas Ž.Morkvėnui paliko gerus įspūdžius. „Absoliučiai gerai susižiūrintis kokteilis, kuriame yra labai daug simbolizmo, yra ypatingas Islandijos kraštovaizdis (…) labai gerai suguldytas, turintis sveiką humoro dozę, nesaldus filmas, bet ir ne depresyvus, labai lengvai susižiūrintis”, – įspūdžiais apie filmą dalinosi Baltijos aplinkos forumo direktorius.

Norint, kad Alytaus būtų ne tik žalias, bet ir tvarus miestas, kiekvienas miestietis turėtų stengtis rūšiuoti ir rinkti atliekas, prižiūrėti aplinką, sako V.Mačernienė. Taip pat į tvarią Alytaus ateitį daug darbo turi įdėti ir savivaldybė, miesto architektai.

„Jau nekalbu apie valstybines institucijas, architektus, kurie planuoja miestą, nuo kurių priklauso daug dalykų: miesto žaluma (dabar vienas trečdalis miesto teritorijos yra žalias), išvalyti Dailidės ežerėliai, piliakalniai, dviračių takai, netaršus transportas, elektromobiliai.” , – kalbėjo Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja. Nors visi šie dalykai gali pasirodyti, kaip smulkmenos, tačiau viskas kartu lemia žalią ir tvarią Alytaus ateitį.

Vida Mačernienė

Filmas „Kariaujanti moteris” V.Mačernienei paliko didelį ir gerą įspūdį: „Jis mane tikrai užkabino, idėja tikrai labai gera, pabaiga labai efektinga ir manau turėtų kiekvieną pastūmėti siekti gamtos išsaugojimo.”

Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro direktorius A.Reipas pasakoja apie atliekų ir aplinkosaugos situaciją mieste, kuri nėra labai gera dėl blogo žmonių ir institucijų požiūrio, kuriuo siekiama naudos sau, tarnauti savo interesams.

„Ir filme kalbama apie vertybes, pagrindinis dalykas – kokiomis vertybėmis mes gyvensim, manyje sužadino tokias mintis, kad mes iš tiesų aplinkosaugą pavertėm preke ir parduodam tą prekę, sugalvojom jai kainą ir tą kainą norim vis didinti, kelti, bet ne kaip paslaugos, o kaip aplinkosaugos kainą.”, – pasakojo A.Reipas.

Algirdas Reipas

Norint gerai rūpintis aplinka svarbu nuolat apmąstyti savo veiksmus, rūšiuoti ir tai daryti iš idėjos, reikia suvokti realią aplinkosaugos svarbą ir tai, kad pasaulis nėra amžinas, dėl to reikia juo rūpintis.

„Filmas man buvo labai įdomus, jis išryškina subtilius gyvenimo dalykus, nenuspėjamumą, filmas parodo, kad mes negyvename pasaulyje, kuriame esame viešpačiai (…) linkiu visiem žiūrovams pažiūrėti filmą ir tapti dar geresniais rūšiuotojais.”, – pasakojo A.Reipas.

“Kariaujanti moteris” liepos 3 dieną  19 valandą, bus rodomas Alytaus teatro didžiojoje salėje.

Kitos naujienos

Kikbokso entuziastai ir sporto gerbėjai jau laukia įspūdingo įvykio, kuris kels aistras ir adrena...

Bus apribotas eismas. Balandžio 28 d. Alytuje organizuojama futbolo klubo „Dainava“ gerbėjų eisena. Todėl...

Šiandien vyko konkursas Šv. Benedikto gimnazijos direktoriaus pareigoms užimti, praneša Alytaus miesto sa...