Klausyti gyvai

06:30 - 08:35

Ryto programa „Geros dienos!“

Skiepų naujienos ir planai – ar atiduoti gelbėjimo liemenes jų neturintiems, ar dėtis antrą?..

Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:  Apple podcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic Breaker| Anchor|Pocket Casts|Castbox

Europos Sąjunga (ES)  svarsto, ar būtinas trečias skiepas. Pasaulio sveikatos organizacija gėdina ir kaltina savanaudiškumu. 

Sveikatos sritis visada buvo ES šalių narių reikalas, tačiau COVID-19 pandemija parodė, kad užklupus rimtai krizei atskirai ne ka nuveiksi, ypač tokiose mažesnėse šalyse, kaip Lietuva. Tad natūraliai gimsta planai šiai sričiai – ketinama stiprinti Europos vaistų agentūros, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro  įgaliojimus,  o Europos Parlamentas (EP) šį rudenį gludina savo derybinę poziciją šiais klausimais.

Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen rugpjūčio pabaigoje pareiškė, kad Europos Sąjungoje nuo COVID-19 jau visiškai paskiepyta 70% suaugusiųjų, todėl blokas pasiekė sausį išsikeltą tikslą tiek žmonių paskiepyti iki vasaros pabaigos.

Išspręstas ir Europos Sąjungos ginčas su „Astra Zeneca“ dėl trūkstamų vakcinos nuo COVID-19 dozių, kurios dabar jau gal ir nebe tokios trokštamos, kaip vakcinavimo pradžioje, kai jų trūko.

Pagal susitarimą, kuriuo užbaigiama kova Belgijos teismuose, įmonė iki 2022 metų kovo pabaigos pristatys trūkstamą dalį iš 300 mln. dozių, pažadėtų pagal sutartis su ES. „AstraZeneca“ gamina vakcinas, sukurtas kartu su Didžiosios Britanijos Oksfordo universitetu, ir jas parduoda už savikainą, todėl vakcina yra pigesnė. Be to, jos laikymui netaikomos tokios griežtos temperatūros sąlygos kaip konkurenčių sukurtoms vakcinoms. Tačiau Europos Sąjunga nusivylusi lėtu tiekimo tempu pradėjo pirmenybę teikti kitai – JAV kartu su Vokietijos „BioNTech“ gaminamai vakcinai Pfizer.

Vakcinų ES jau senokai turi pakankamai, praėjus daugiau nei pusmečiui nuo pirmųjų paskiepytų, diskusijos vyksta dėl trečiosios dozės būtinumo, nors ES vaistų agentūra sako, kad nėra būtinybės skubiai skiepyti papildoma doze. Tokią poziciją gali lemti ir Pasaulio Sveikatos Organizacijos (PSO) nuomonė – didelė pasaulio dalis dar išvis neturi vakcinų.

PSO ekstremaliųjų situacijų vadovas Michael Ryan pareiškė, kad turtingesnės šalys dalija „papildomas apsaugines liemenes žmonėms, kurie jau jas turi, tuo metu kitiems žmonėms mes leidžiame nuskęsti“. 

EP Visuomenės sveikatos komitete dirbantis Liudas Mažylis sako, kad dėl Delta atmainos didesnio užkrečiamumo, lauktasis 70% paskiepijimas kolektyvinio imuniteto negarantuojaį.

Liudas Mažylis

Vykstant diskusijoms dėl trečiosios dozės Europos Vaistų Agentūra (EVA) sako, kad svarbiau paskiepyti kuo daugiau žmonių bent dviem dozėmis.

“Tačiau turintiems nusilpusią imuninę sistemą jau reikėtų ir trečiosios dozės, panašiai svarstoma ir JAV, o Europos valstybėms leista svarstyti trečiųjų dozių planus, ką Lietuva ir daro”, – sako Liudas Mažylis. EV leidžia apsispręsti šalims pačioms. “Lietuva ne tik apsvarstė, bet ir patvirtino”, –  sako europarlamentaras.

Anot jo, ES neakcentuojama, kad reikėtų skubiau skiepyti, pavyzdžiui, gydytojus, labiau akcentuojama senelių namai ir panašios vietos, kur žmonės su silpnu imunitetu.

Plačiau klausykite “Europos klube”.

Šis paveikslėlis neturi alt atributo; jo failo pavadinimas yra European-Union-emblema-1920x1281.jpg

Europos klubas“ dalinai finansuojamas Europos Parlamento


Prenumeruokite podcastą savo mėgstamoje platformoje bei sekite mus ir socialiniuose tinkluose – „Europos klubas“ gyvena Facebook, Instagram ir Twitter.

Europos klubas tinklalaidžių platformas pasieks du kartus per savaitę – trečiadienį ir penktadienį, FM99 radijo eteryje nauja laida skamba trečiadieniais ir penktadieniais 11 val 10 min.

Kitos naujienos

Darbo partija antradienį iš savo gretų pašalino Druskininkų politiką, įtariamą disponavimu narkotikais.

Po penkių metų pertraukos į Lietuvos rankinio federacijos finalo ketvertą grįžta Alytaus "Varsos ...

Alytaus „Dainava“ pasirašė sutartį su 28 metų saugu iš Ukrainos Artiomu Radčenka. Tiesa, žaidėjas...

Lietuvai skirti 62 balai iš 100 galimų. Ji 33-ia pasaulyje ir užima 12 vietą tarp Europos Sąjungos valsty...