Klausyti gyvai

08:00 - 10:40

Savaitgalio rytas

Unikalus pasaulyje gamtininkų atradimas šalia jūsų – meldinių nendrinukių perkėlimas iš pirmų lūpų

Šį penktadienį ir šeštadienį gamtininkai kviečia susipažinti su netikėtinai sėkmingu ir unikaliu pasaulyje eksperimentu – meldinių nendrinukių perkėlimu iš Baltarusijos į Žuvintą – dviejuose renginiuose. Penktadienio vakarą Alytaus bare vyks neformali diskusija, o šeštadienio popietę Žuvinto biosferos rezervato direkcijoje – atvirų durų diena „Svečiuose pas meldinę nendrinukę”.

Ar žinojote, kad visai šalia Alytaus, Žuvinto biosferos rezervate galima išgirsti rečiausio Europoje giesmininko, meldinės nendrinukės, giesmę? Jos išsaugojimu yra susirūpinę ne vienos šalies ornitologai, tuo tarpu Lietuvos gamtininkai kartu su Baltarusijos partneriais ėmėsi aktyvių veiksmų, siekdami išsaugoti šią itin reikšmingą rūšį – pirmą kartą pasaulyje įgyvendina šios rūšies perkėlimą iš Zvaniec pelkės Baltarusijoje į Žuvinto biosferos rezervatą Lietuvoje. Sužinok, kaip šis eksperimentas atliekamas ir kodėl jis toks svarbus ne tik Lietuvai, bet ir pasauliui?FM99 Liudo pokalbis su VšĮ „Baltijos aplinkos forumas“ direktoriumi Žymantu Morkvėnu.

 

 

Žymantas Morkvėnas

Sparčiausiai nykstanti  žvirblinių paukščių rūšis žemyninėje Europoje .Manoma, jog šiuo metu pasaulinė meldinių nendrinukių (Acrocephalus paludicola) populiacija – 11 000 giedančių patinėlių.Nuo 2014 metų meldinės nendrinukės perėjo tik 4 pasaulio valstybėse – Baltarusijoje, Ukrainoje, Lenkijoje ir Lietuvoje.Pasaulinė gamtos apsaugos organizacija (IUCN) priskyrė meldines nendrinukes A2c (pažeidžiamai) kategorijai. Ši rūšis taip pat saugoma pagal paukščių direktyvos pirmąjį priedą, Berno bei Bonos konvencijas.

Bare vyksiančioje diskusijoje bus kalbama ne tik apie unikalaus pasaulyje gamtininkų atradimo eigą, rezultatus, bet taip pat – apie tokių iniciatyvų prasmę, kitų rūšių apsaugą. Diskusijoje dalyvaus ne tik gamtininkai, bet taip pat – vietos bendruomenės ir kultūros atstovas, Alytaus dailės mokyklos direktorius Redas Diržys.

Šeštadienį atvirų durų dienoje bus galima visą šio gamtinio eksperimento procesą pamatyti iš arti. Lankytojai galės padėti gaudyti maistą Žuvinto biosferos rezervato direkcijoje augantiems paukščių mažyliams, stebėti jų maitinimo procesą, netgi – paskutinių jauniklių perkėlimą iš narvelių į pelkėje įrengtus specialius aviariumus. Taip pat numatoma pažintis su įvairiomis gamtosaugos veiklomis Žuvinto biosferos rezervate, paukščių stebėjimas, specialūs žaidimai vaikams.Neformali diskusija vyks birželio 28 d. (penktadienį) 19 val. bare „Bar.zdotas“ (Rotušės a. 4, Alytus).Atvirų durų diena „Svečiuose pas meldinę nendrinukę” vyks birželio 29 d. (šeštadienį) 13-16 val. Žuvinto biosferos rezervato direkcijoje ir gretimose apylinkėse.Daugiau informacijos www.meldine.lt

 

 

Kitos naujienos

Jau šį šeštadienį, gegužės 18 d., Alytuje „skanausime“ Muziejų nakties KOKTEILĮ. Vienas išskirtin...

Radijo stočiai „FM99“ pradėjus domėtis, kiek alytiškiams kainavo straipsnis apie Alytaus miesto mero Neri...

Paskutinį gegužės savaitgalį Druskininkai visus, ištroškusius poilsio ir pramogų, kviečia linksma...

Alytaus Rotušės aikštės abejose pusėse atsirado transporto priemonių eismą draudžiantys kelio ženklai, li...