Klausyti gyvai

09:00 - 10:00

Ryto programa „Geros dienos!“

Vakcinų skaidrumas – nauda visuomenei ar politikų smalsumas?

Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:  Apple podcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic Breaker| Anchor|Pocket Casts|Castbox

Šią savaitę Strasbūre paaiškėjo Sacharovo premijos laureatas – ją pelnė  Rusijos opozicionierius Aleksejus Navalnas. Epizode – Europos Parlamento sesijos naujienos ir platesnis pokalbis su europarlamentaru Liudu Mažyliu apie vakcinų skaidrumą.

Europarlamentaras Liudas Mažylis

Sacharovo premija – A.Navalnui

Šią savaitę Strasbūre paaiškėjo Sacharovo premijos laureatas – ją pelnė  Rusijos opozicionierius Aleksejus Navalnas. Kovos su korupcija aktyvistas ir pagrindinis politinis prezidento Vladimiro Putino oponentas savo #LiveJournal sutelkė milijonus sekėjų. 2020 m. jis buvo apnuodytas, gydėsi Berlyne, o 2021 m. sausį grįžo į Maskvą, kur buvo nuteistas ir kalinamas griežto režimo kolonijoje iki šiol.

COVID-19 ir kultūra

COVID-19 pandemija smarkiai pakenkė kultūros sektoriui. Vien pernai šio sektoriaus apyvarta smuko 30 proc. (apie 199 mlrd. eurų), o muzikos ir scenos menų sektorių nuostoliai siekė atitinkamai 75 proc. ir 90 proc.

Europos Parlamente kalbėta apie sudėtingą šio sektoriaus situaciją – EP pranešėja liuksemburgietė  Monica Semedo, (frakcija Atnaujinkime Europą) kalbėjo apie sudėtingą menininkų padėtį: „Net ir prieš pandemiją daug menininkų dirbo kelis darbus, siekdami užsitikrinti orų gyvenimą. Tad EP ragina spręsti kultūros sektoriaus darbuotojų nestabilių pajamų, nemokamo ir nesaugaus darbo klausimą ir užtikrinti būtiniausią jų pajamų standartą bei panaikinti biurokratines kliūtis kurti skirtingose ES valstybėse, – atsisakyti darbo ar festivalių leidimų ir dvigubo menininkų apmokestinimo.“

Nuo ūkio iki stalo

Europarlamentarai balsavo dėl daug dėmesio susilaukusios strategijos “Nuo Ūkio iki stalo. Apie ją išsamiai kalbėjome Europos klube su europarlamentarais Broniu Rope, Liudu Mažyliu, Juozu oleku ir Paolo de Castro – visą podkastą galite paklausyti čia: Europarlamentaras: „Sviesto yra puikaus ir Lietuvoje, nereikia jo tąsyt per visą Europą”.

Esmė trumpai tokia – europarlamentarai siūlo pertvarkyti ES maisto sistemą siekiant gaminti sveikesnį maistą, užtikrinti deramas pajamas ūkininkams ir sumažinti žemės ūkio poveikį aplinkai.

Teisės viršenybė Lenkijoje

Europos Parlamente sesijoje Strasbūre šią savaitę aistrų netrūko. Europarlamentarai priimtoje rezoliucijoje, už kurią balsavo 502, 153 prieš, 16 susilaikius, pareiškė, kad Lenkijos Konstitucinis Tribunolas ne tik stokoja teisinės galios ir nepriklausomumo, bet ir kompetencijos interpretuoti šalies Konstituciją. O Lenkijos Konstitucinio Teismo sprendimas yra išpuolis prieš visą ES bendriją. Plačiau apie tai galite klausyti diskusiją su europarlamentarais Aušra Maldeikienė, Petru Auštrevičiumi ir Juozu Oleku trečiadienio Europos klube”:„Jeigu Lenkijoje žaidžia trečia kadencija, tai Lietuvoje žaidžia antra“. ES teisės viršenybė

ES teisės ekspertė Skirgailė Žalimienė sako, kad tai gali išvis būti klausimas, verčiantis pergalvoti daugelį dalykų. Platesnį pokalbį su Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo pirmininko pavaduotoja Skirgaile Žalimiene klausykite kitoje Europos klubo laidoje.

Pandora Papers

Garsus „Pandoros popierių“ tyrimas susilaukė dėmesio, juolab, jame minima eilė garsių politikų pavardžių – Čekijos ministro pirmininko Andrejaus Babišo, Kipro prezidento Nicos Anastasiades, Nyderlandų finansų ministro Wopkę Hoekstrą, buvusio Jungtinės Karalystės ministro pirmininko Tony Blairo ir buvusį Maltos ministrą ir Europos Komisijos narį John Dallį. Be Europos politikų minimi Azerbaidžano prezidentas Ilhamas Alijevas bei Juodkalnijos prezidentas Milo Djukanovičius. ES mokesčių rojų juodasis sąrašas nėra ta priemonė, kuri veiktų – Britanijos Mergelių Saloms tenka du trečdaliai „Pandoros popieriuose“ nurodytų priedangos įmonių, bet jos net neįtrauktos į ES juodąjį sąrašą, tad akivaizdu, kad reikia keisti sąrašo sudarymo tvarką.

Parlamentas ragina dėti daugiau pastangų siekiant nustatyti tikruosius įmonių savininkus ir dalytis informacija apie juos. Būtent šie asmenys gauna naudą iš priedangos įmonių. Be to, daugelis ES valstybių delsia įgyvendinti esamas taisykles, kuriomis siekiama kovoti su pinigų plovimu ir mokesčių vengimu. 

Saugesnis draudimas

Kas dar nutiko šią savaitę –  padidintos minimalios apsaugos nuo kūno sužalojimo ir materialinės žalos sumos visoje ES: asmeniui – 6,45 mln. eurų kiekvienam įvykiui  arba 1,22 mln. eurų kiekvienai nukentėjusiajam; turtui atveju – 1,3 mln. eurų kiekvienam eismo įvykiui, nepriklausomai nuo nukentėjusiųjų skaičiaus. Eismo įvykiuose nukentėjusiems asmenims bus kompensuota patirta žala, net jei draudimo įmonė taptų nemoki. Kartu sudaroma galimybė draudikams iš skirtingų ES šalių keistis informacija apie draudžiamųjų įvykių istoriją, naudojant vienodą  pažymą, o žmonės galės naudotis nepriklausomais draudimo kainų palyginimo įrankiais.

Vakcinų skaidrumas

Europos Parlamentas (EP) rezoliucijoje ragina priimti taisykles, kurios padidintų skaidrumą kuriant, perkant ir skirstant COVID-19 vakcinas bei leistų europarlamentarams užtikrinti tinkamą ES vakcinų politikos priežiūrą. Kas tai nauda visuomenei ar politikų smalsumas? Kalbame su EP Visuomenės sveikatos komiteto nariu Liudu Mažyliu – klausykite podkastą.

Klausyti Europos klubą

Be to, europarlamentarai ragina Komisiją viešinti informaciją apie pareigūnus, kurie ES vardu derasi dėl vakcinų įsigijimo, apie sudarytas sutartis, viešųjų ir privačių investicijų į vakcinas santykį, vakcinų dozių kainas ir sutarčių pažeidimus. Tokiai EP pozicijai pritarė 458 EP nariai, 149 nepritarė, o 86 susilaikė.

Parama Taivanui ir Lietuvai

Ketvirtadienį europarlamentarai paragino sustiprinti ES ir Taivano bendradarbiavimą ir pareiškė paramą Lietuvai steigiant šalyje Taivano atstovybę.

Europos Parlamentas (EP) rezoliucijoje dėl ES ir Taivano santykių palankiai vertina planus Lietuvoje steigi Taivano atstovybę ir smerkia Kinijos reakciją, taikant ekonomines sankcijas. EP nariai ragina ES diplomatijos vadovą pareikšti paramą ir solidarumą su Lietuva minėtu klausimu ir kartu su ES Taryba imtis atitinkamų veiksmų.

Šis paveikslėlis neturi alt atributo; jo failo pavadinimas yra European-Union-emblema-1920x1281.jpg

Europos klubas“ dalinai finansuojamas Europos Parlamento


Prenumeruokite podcastą savo mėgstamoje platformoje bei sekite mus ir socialiniuose tinkluose – „Europos klubas“ gyvena Facebook, Instagram ir Twitter.

Europos klubas tinklalaidžių platformas pasieks du kartus per savaitę – trečiadienį ir penktadienį, FM99 radijo eteryje nauja laida skamba trečiadieniais ir penktadieniais 11 val 10 min.

Kitos naujienos

Darbo partija antradienį iš savo gretų pašalino Druskininkų politiką, įtariamą disponavimu narkotikais.

Po penkių metų pertraukos į Lietuvos rankinio federacijos finalo ketvertą grįžta Alytaus "Varsos ...

Alytaus „Dainava“ pasirašė sutartį su 28 metų saugu iš Ukrainos Artiomu Radčenka. Tiesa, žaidėjas...

Lietuvai skirti 62 balai iš 100 galimų. Ji 33-ia pasaulyje ir užima 12 vietą tarp Europos Sąjungos valsty...