Klausyti gyvai

12:00 - 13:00

Dienos kaleidoskopas

10 svarbiausių naujovių, susijusių su vartojimo kreditais nuo vasario 1d.

Šių metų vasario 1 d. įsigalioja Vartojimo kredito įstatymo pakeitimai. Jais siekiama paskatinti atsakingesnį skolinimą ir skolinimąsi. Kokios yra vartojimo kreditų reguliavimo naujovės?

eurai
1. Turite laiko apsispręsti be jokių nuostolių. Jei pasiėmėte vartojimo kreditą, turite teisę per dvi dienas nuo pinigų išmokėjimo atsisakyti sutarties. Jos atsisakydami, grąžinsite tik pasiskolintą sumą nemokėdami jokių palūkanų ar kitų mokesčių.
2. Kainų lubos. Palūkanų, mokamų už pasiskolintą sumą, norma negali būti didesnė kaip 75 procentai, o visos kitos į bendrą vartojimo kredito kainą įskaičiuojamos išlaidos, tenkančios vienai vartojimo kredito dienai, negali būti didesnės kaip 0,04 procento bendros vartojimo kredito sumos. Be to, bendra vartojimo kredito kaina negali būti didesnė už bendrą vartojimo kredito sumą. Anksčiau buvo ribojamas kitas dydis – bendros vartojimo kredito kainos metinė norma: ji negalėjo viršyti 200 procentų.
3. „Ne“ naktiniam skolinimuisi! Vartojimo kredito sutarties nebus galima sudaryti nuo 22 iki 7 valandos.
4. Netesybos bus skaičiuojamos tik ribotą laiką. Pavėluoto įmokų mokėjimo atvejais netesybos galės būti skaičiuojamos ne ilgiau kaip 180 dienų. Iki šiol tokio ribojimo nebuvo, todėl, vartotojui nesikreipus į teismą, netesybos galėjo būti skaičiuojamos neribotą laiką.
5. Pilnametystė. Jei jums nėra 18 metų, joks vartojimo kreditas negalės būti suteikiamas. Asmenims iki 18 metų skirtuose renginiuose nebegalėsite išvysti vartojimo kreditų reklamos – tokia reklama vietose (renginiuose ir pan.), skirtose nepilnamečiams, draudžiama.
6. Specialus sąrašas nuo lapkričio 1 d. Jei esate pernelyg priklausomi nuo vartojimo kreditų, nuo lapkričio 1 d. galėsite kreiptis į Lietuvos banką su prašymu neleisti nurodytu laikotarpiu jums suteikti vartojimo kreditą. Tokią bėdą turinčių asmenų artimieji su prašymu uždrausti šiam asmeniui teikti vartojimo kreditus galės kreiptis į teismą (irgi nuo lapkričio 1 d.). Vartojimo kreditų bendrovės neturės teisės sąraše esantiems asmenims teikti vartojimo kreditų tą laikotarpį, kuris bus nurodytas prašyme.
7. Informacijos tikrinimas. Informaciją apie pajamas ir įsipareigojimus, pateiktą kreipiantis dėl kredito, vartojimo kreditų bendrovės privalės patikrinti duomenų bazėse arba prašyti jūsų tam tikrų pajamas ir įsipareigojimus pagrindžiančių dokumentų (banko sąskaitos išrašų, darbo sutarčių ir pan.).
8. Patikimesnis valdymas. Nustatomi reikalavimai asmenims, kurie gali būti vartojimo kreditų bendrovės vadovai ar akcininkai. Jais negalės tapti asmenys, padarę tam tikrų nusikaltimų ar buvę vadovais arba akcininkais įmonės, netekusios teisės verstis finansinių paslaugų verslu ar teistos už tam tikrus nusikaltimus.
9. Teisingesnės baudos. Iki šiol vartojimo kreditų bendrovės – tiek didelės, tiek mažos – už teisės aktų pažeidimus gaudavo vienodas baudas (sudarančias apie 4,5 tūkst. Eur), baudos dydis priklausė tik nuo sunkinančių ar lengvinančių aplinkybių. Nuo šiol baudos bus susietos su bendrovės gaunamomis pajamomis, jos sieks iki 1 procento, už pakartotinius pažeidimus – iki 10 procentų metinių pajamų.
10. Tarpusavio skolinimo platformos. Šioms Lietuvoje pakankamai naujoms įmonėms taikomi tokie patys reikalavimai kaip ir kitoms vartojimo kreditų bendrovėms. Prieš suteikdamos vartojimo kreditą, jos turės įvertinti galimybes jį grąžinti, negalės skolinti nuo 22 iki 7 valandos ir turės tenkinti kitus reikalavimus. Joms taip pat taikomi papildomi reikalavimai, susiję su veiklos ypatumais.

Kitos naujienos

(BNS). Infrastruktūros statybos bei remonto grupė „Fegda grupė“ užbaigė tokio pat verslo bendrovės „Alkes...

Druskininkuose kilusio šeimyninio konflikto metu neblaivus Valstybės sienos apsaugos tarnybos Varėnos pasienio rinktinės pareigūna...

(BNS inf.) Pagal Vyriausybės parengtą projektą, siūloma sujungti Alytaus, Lazdijų ir Prienų teism...

Sekmadienį Lazdijų rajone žuvo motociklininkas. Kai...