Klausyti gyvai

22:00 - 24:00

Vakaro dvelksmas

„100 Lietuvos metų Dzūkijoje“ – Meilę Lietuvai ir Alytui įamžino sodindami medžius

 

Susipažinkite su istoriniais įvykiais Alytaus regione per 100 Lietuvos valstybės metų, veidais ir vardais tų, kurie ir dabar kuria ir puoselėja miestą, regioną, kurių tėvai, seneliai savo akimis matė gerokai mažesnį prieškarinį Alytų ir aplinkinius miestelius, sugriautus karo metais, vėliau augantį ir besikeičiantį miestą. Radijo laidų ciklas „100 Lietuvos metų Dzūkijoje“, skirtas radijo stoties „FM99“ klausytojams besidomintiems savo šalies ir miesto istorija, aktyviems ir pilietiškiems ar galintiems tokiais tapti. Laida skirta Lietuvos 100-mečiui, nacionalinei viešajai erdvei stiprinti, istorinei ir kultūrinei atminčiai aktualizuoti, patriotiškumui stiprinti.

 

Prieš metus Likiškių parke buvo pasodinta 100 medžių Lietuvos šimtmečiui paminėti (AMS nuotr.)

Prieš metus Likiškių parke buvo pasodinta 100 medžių Lietuvos šimtmečiui paminėti. Buvo surasta 100 alytiškių šeimų, kurios pasodino šiuos medžius Likiškių parke. Alytaus miesto savivaldybės lėšomis buvo įsigyta 100 medžių: ąžuolų, skroblų ir bukų. Šeimų, kurios prisidėjo prie šios akcijos šaknys Alytuje siekia 100 ir daugiau metų. Jos atvyko pasodinti savo medžių naujai kuriamame parke.

Jeigu apie 1918 metus mūsų proseneliai gyveno Alytaus mieste, jų vaikai, vaikų vaikai, anūkai, jeigu iki šios dienos yra dar gyvenančių Alytuje, tai ir ir yra kartų grandinėlė, kuri jau 100 metų yra alytiškiai. Svarbu, kad 1918 metais kažkas mieste jau gyveno ir kažkas iš šeimos liko šiame mieste.

Laidoje savo prisiminimais dalijosi Vilmantas Dunderis, Bronius Matažinskas, Algimantas Miglinas.

Prieš metus Likiškių parke buvo pasodinta 100 medžių Lietuvos šimtmečiui paminėti (AMS nuotr.)

Pavyzdžiui, Vilmanto Dunderio šeimos istorija Alytuje siekia per 200 metų. Vilmantas Dunderis – istorikas, kuris išgliaudė giminės istoriją ir atkasė savo šaknis, o kartu padeda ir kitiems – surasti savo vietą miesto istorijoje.

Prieš metus Likiškių parke buvo pasodinta 100 medžių Lietuvos šimtmečiui paminėti (AMS nuotr.)

Istorikas Vilmantas Dunderis sako, kad ne kartą yra kalbėjęs ir pasakojęs apie Alytaus miesto istoriją, tačiau pripažįsta, kad apie savo šeimos istoriją kalbėdamas netgi jaudinasi:  „Mūsų atmintis paprastai siekia senelius, geriausiu atveju prosenelius. Aš ne išimtis, nuo vaikystės žinojau savo visus senelius ir vieną prosenelę, kurią augdamas dar mačiau gyvą, ji mirė, kai man buvo 18 metų. Kitų prosenelių neteko pažinoti, tačiau mano žingeidumas – kas, kur, kada, buvo ir giminės pasakojimai, senelių po truputį dėliojo šeimos istoriją. Vėliau pradėjau rinkti įvairiausius dokumentus, pažymas, kurias pavykdavo rasti. Todėl tas vaizdas vis gilėjo ir plėtėsi, šiek tiek dar pakalbindavau tų, kurie gyvi. Vėliau tie faktai dėliojosi, vardai prie pavardžių ir taip plėtėsi bei pildėsi giminės medis. Jis išaugo iki tiek, kad jo ribos siekia beveik 200 metų“.

Prieš metus Likiškių parke buvo pasodinta 100 medžių Lietuvos šimtmečiui paminėti (AMS nuotr.)

Plačiau klausykite laidos įrašuose.

Laidą kūrė Liudas Ramanauskas ir Lina Geluncevičiūtė.

Kitos naujienos

Alytaus apskr. Vyriausiasis policijos komisariatas pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl sukčiavimo. Gautas 58-e...

„Tai mūsų eglutė išdygo po nakties, kaip netikėtas Kalėdinis stebuklas“, – į radijo stoties „FM99“ pašto ...

Šiuolaikinės klounados spektaklis visai šeimai „Čiurlionio pasaka“

„Džiaugiamės, kad priėmėte, stengsimės, kad taptų tradicija ir nuteistiesiems pagal galimybes dalyvauti m...