Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

„100 Lietuvos metų Dzūkijoje“ – Vilmantui Dunderiui Alytus yra viskas!

 

Susipažinkite su istoriniais įvykiais Alytaus regione per 100 Lietuvos valstybės metų, veidais ir vardais tų, kurie ir dabar kuria ir puoselėja miestą, regioną, kurių tėvai, seneliai savo akimis matė gerokai mažesnį prieškarinį Alytų ir aplinkinius miestelius, sugriautus karo metais, vėliau augantį ir besikeičiantį miestą. Radijo laidų ciklas „100 Lietuvos metų Dzūkijoje“, skirtas radijo stoties „FM99“ klausytojams besidomintiems savo šalies ir miesto istorija, aktyviems ir pilietiškiems ar galintiems tokiais tapti. Laida skirta Lietuvos 100-mečiui, nacionalinei viešajai erdvei stiprinti, istorinei ir kultūrinei atminčiai aktualizuoti, patriotiškumui stiprinti.

Vilmantas Dunderis (FM99 nuotr.)

Pirmoje laidoje pokalbis su Vilmantu Dunderiu apie jo šeimos istoriją, kuri Alytuje siekia per 200 metų. Vilmantas Dunderis – istorikas, kuris išgliaudė giminės istoriją ir atkasė savo šaknis, o kartu padeda ir kitiems – surasti savo vietą miesto istorijoje.

Vilmanto Dunderio tėtis Vytautas, Senelis Jeronimas, močiutė Stasė ir senelis Antanas Bazarauskas (šeimos archyvo nuotr.)

Istorikas Vilmantas Dunderis sako, kad ne kartą yra kalbėjęs ir pasakojęs apie Alytaus miesto istoriją, tačiau pripažįsta, kad apie savo šeimos istoriją kalbėdamas netgi jaudinasi:  „Mūsų atmintis paprastai siekia senelius, geriausiu atveju prosenelius. Aš ne išimtis, nuo vaikystės žinojau savo visus senelius ir vieną prosenelę, kurią augdamas dar mačiau gyvą, ji mirė, kai man buvo 18 metų. Kitų prosenelių neteko pažinoti, tačiau mano žingeidumas – kas, kur, kada, buvo ir giminės pasakojimai, senelių po truputį dėliojo šeimos istoriją. Vėliau pradėjau rinkti įvairiausius dokumentus, pažymas, kurias pavykdavo rasti. Todėl tas vaizdas vis gilėjo ir plėtėsi, šiek tiek dar pakalbindavau tų, kurie gyvi. Vėliau tie faktai dėliojosi, vardai prie pavardžių ir taip plėtėsi bei pildėsi giminės medis. Jis išaugo iki tiek, kad jo ribos siekia beveik 200 metų“.

Dunderiai Irena, Romas, Valė, Vytautas. Vilmanto Dunderio tėtis su sesėmis ir broliais tremtyje (šeimos archyvo nuotr.)

Vilmantas Dunderis sako, kad atsisukimas į savo giminę, į tėvus ir senelius yra pradžia, kai norima pradėti ieškoti savo šaknų. „Pirmiausiai reikia ieškoti tarp savų. Jeigu norima kreiptis į archyvus, ten irgi patariama žinoti bent tris šakas – bent savo senelius žinoti, kad būtų galima pradėti ieškoti savo šaknų. Šiais laikais to paieškos yra lengvesnės, kadangi nemaža dalis bažnytinių knygų jau yra skaitmenizuotos, prieinamos internete. Taip pat yra geologų draugijos, kurios užsiima paieška, tačiau šios paslaugos kainuoja. Bet visų paieškų pradžia turėtų būtų namuose – savo šeimoje“, – pataria V. Dunderis.

Alytiškio išsaugoti šeimos dokumentai (FM99 nuotr.)

O paklaustas apie tai ką jam reiškia Alytus Vilmantas lakoniškai atsako: „Viską. Viską – tai ir namai, ir šeima, ir draugai, ir viską ką turiu tai yra Alytus.“

Laidą kūrė Liudas Ramanauskas ir Lina Geluncevičiūtė

Kitos naujienos

Ketvirtadienį vykusiame Alytaus miesto savivaldybės tarybos posėdyje nuspręsta, kad nuo rugsėjo 1...

Nuo šių metų gegužės 2 d. keičiasi atliekų priėmimo tvarka Alytaus regiono atliekų tvarkymo centr...

Kiekvienais metais sulaukiame šimtų Jūsų nuotraukų su naujai atsivėrusiomis ar iki gyvo kaulo įky...

Varėnos rajono policijos komisariato pareigūnai vykdo Gabijos Samuščenko (gim. 2006 m.) paiešką, kuri Var...