Klausyti gyvai

24:00 - 08:00

Nakties garso takelis

80-metį minintis Žuvinto biosferos rezervatas – žmogaus ir gamtos harmonija

Šių metų balandį Žuvinto biosferos rezervatui sukanka 80 metų. Šį jubiliejų visi kviečiami paminėti drauge.

Kaip sakė rezervato direktorius Arūnas Pranaitis, Renginių ciklas prasidės trečiadienį, balandžio 5 d., 14.30 val., kai Nacionaliniame lankytojų centre Vilniuje bus rodomas režisieriaus Petro Abukevičiaus dokumentinis filmas „Iš dainų atskridę paukščiai“. Jis pasakoja apie senąjį Žuvintą“.

Zuvintas _4

Prieš beveik 100 metų, 1920 m. profesorius Tada Ivanauskas pirmą kartą apsilankė Žuvinte.  Nuo tada jis čia pradėjo ornitologinius tyrimus ir puoselėjo mintį Žuvinte įsteigti rezervatą. Nuo idėjos iki rezervato gimimo praėjo nemažai laiko – rezervatas įsteigtas1937 m. balandį. Šiandien Žuvinto vardas siejamas su gamtosaugos Lietuvoje pradžia, su sėkmingai išsaugotais ir atkurtais gamtiniais kompleksais, retomis rūšimis ir ypač – moksliniais tyrimais. Apie Žuvinto istoriją pasakos rezervate dirbęs ilgametis Aplinkos ministerijos darbuotojas Selemonas Paltanavičius.

Dabar Žuvinto biosferos rezervatas, užimantis daugiau kaip 18 tūkst. hektarų plotą, vykdo sudėtingus ne tik gamtinių, bet ir jas supančių ūkinių teritorijų tvarkymo darbus, dalyvauja daugelyje svarbių programų.

Zuvintas varle

Gyvenimas Žuvinto biosferos rezervate verda. O gamtos dienraštyje  vos ne kasdien pastebimos ir fiksuojamos gamtos naujienos:

Balandžio 2 d. Parskridę gieda pilkosios pečialindos.Pasigirdo žaliųjų rupūžių tuoktuviniai balsai. Vakare nugriaudėjo pirma šiais metais perkūnija.

Kovo  31 d. Pastebėtas parskridęs erškėtžvirblis. Skraido spungės, kamanės.

Kovo  30 d. Liepakojų pelkėje girdėti parskridusios švygždos balsas.
Kovo  29 d.Į šalia rezervato direkcijos esantį gandralizdį parskrido čia kasmet perintis baltasis gandras. Įdomu, kad jis prie savo lizdo pasirodė beveik tuo pačiu metu kaip pernai – šiemet vos diena vėliau. Greta esančio sodo obelyje smilginis strazdas įpusėjo sukti lizdą.

Kitos naujienos

1595 kartoninės dėžės ir 71 kartoniniai lakštai! - tiek prireikė pastatyti kartotinį tiltą.

Viney Dubey iš šiaurinės Indijos atvažiavo į Lietuvą prieš šešerius metus. Sako, čia ramybės oazė, jokios...

Ko? Atliekų! Vienkartiniai indai, popieriniai rankšluosčiai ir servetėlės, tušti indeliai nuo padažų, jog...