Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

9-a karo diena, Andrii Bystrov iš Kijevo: Tai atominis terorizmas, Europa būtų negyvenama 200 metų

Prenumeruokite FM99 radijo podkastą: Applepodcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic | BreakerAnchor|Pocket Casts| Anchor|Castbox|Overcast

Devinta karo diena Ukrainoje- FM99 iš Kijevo pasakoja Andrii Bystrov 

Iš Kijevo – Andrii Bystrov.

Pagrindinė kritinė  naujiena mums ir visam pasauliui, tai naktinis atominės elektrinės apšaudymas Energodare, Zaporožės AE. Tai didžiausia Europoje atominė elektrinė, viso Ukrainoje veikia 15 atominių reaktorių, tad tai didžiulis atominis pavojus, ir šiąnakt Putino kareiviai tiesiog šaudė tankais į atominę elektrinę. Ten kilo gaisras, neleido ugniagesių, ir tai tiesiog atominis terorizmas. Visi šokiruoti, visi pranešimai apie Energodarą, gyventojai laikosi, bet atominę elektrinę kontroliuoja rusų kariuomenė. 

Atominis pavojus čia didesnis nei nuo atominės bombos, nes tai didesnė jėga. Skaičiau ekspertų komentarus, kad sprogimo atveju būtų užteršta visa Europa ir teritorija nebūtų tinkama gyvenimui mažiausiai 200 metų. Tai pati didžiausia grėsmė, mūsų prezidentas kreipėsi jau 4 valandą ryto, jis kalbėjo, kad reikalinga Europos ir NATO reakcija, nes gali būti atominiais pelenais nuklota visa Europa. Tai kritiškiausia situacija.

O Kijeve elektra yra, vanduo tiekiamas su pertrūkiais, nes raketa pataikė į vandentiekį, taip pat šilumos tinklus, komunalinės tarnybos dirba ir stengiasi viską atstatyti. Internetas, elektra, daugmaž veikia. Su maistu problemos, ant humanitarinės katastrofos slenksčio, nes Kijeve nėra bazinių produktų, sustojo pieno fabrikai, kiaušinių nėra. Pavyzdžiui, viena paukščių ferma, kur 3 milijonai vištų, neturi kuo jų maitinti, vištos dvesia, iškart ekologinė katastrofa, užteršiama teritorija, teršalai papuola į vandenį – sustojo procesai, kurių nebuvo galima stabdyti. 

Bet kova tęsiasi, veikia teritorinė gynyba, armija saugo teritoriją, bet atakos, tokios kaip prieš atominę elektrinę, tai beprotystė ir savižudybė, tai genocidas jau ne ukrainiečių, bet visos Europos civilizacijos.

Ar pradėjo veikti humanitarinis koridorius, dėl kurio tartasi vakar derybose?

Dar neveikia, vakar buvo derybos, mūsų pusė diplomatiškai pasakė, kad derybos nebuvo labai vaisingos, nepavyko pasiekti kokių nors rimtų susitarimų, vienintelis – apie galimybę organizuoti humanitarinį koridorių. Bet tie, kas dalyvavo derybose, sako, kad taip, buvo sutarta dėl humanitarinio koridoriaus, bet nėra pasitikėjimo, todėl stebės situaciją realiu laiku. Suprantam, kad turim reikalą su niekšingu agresorium ir jei Putino armija apšaudo miestus ir mokyklas, tai kas jiems trukdo apšaudyti autobusus, kuriais evakuojami žmonės iš tokių miestų kaip Sumy, Achtyr, miestai, kurie arčiau sienos ir kuriuos norima evakuoti. Tad derybų rezultatai neguodžiantys, nebent dėl to preliminariai aptarto humanitarinio koridoriaus galimybės.

Charkivas, Chersonas, kiti miestai – būna pranešimų, kad juos perima, ar kad toliau kovoja, ne visada galima suprasti, kokia iš tikrųjų situacija, kas jums apie tai žinoma?

Kijevas, Černygovas, Charkivas kontroliuojamas mūsų, Chersonas ir Energodaras perimtas Rusijos armijos, ten jau atėjusi Rusijos kariuomenė. Nikolajevas, Mariupolis smarkiai priešinasi, ten nėra elektros, vandens, ypač Mariupolis –  stambus metalurgijos mazgas, bet jis priešinasi. Gamyba sustabdyta, visi nenutrūkstami procesai sustoję. Tad tik Chersonas užimtas okupantų, miestą minuoja, stato užtvaras prie ligoninių, mėto vaikiškus žaislus su minomis, tiesiog naikina miestą. 

Kijevas kol kas taip negriaunamas, kaip Charkivas?

Šaudoma aplink Kijevą, paskutinėm parom maždaug kas pusvalandį, stiprūs sprogimai, bet pagal miesto vadovybės pranešimus nėra didžiulių sugriovimų miesto centre, kaip Charkive, Černygove, kur lieka raketomis išdeginta dykuma. Taip yra tik dėl to, kad Kijeve, sostinėje, stipri priešlėktuvinė gynyba. Kijevas tradiciškai ta gynybinė sistema veikia, bet nepakanka resursų tokias sistemas įrengti kitur, Černygove, Charkive. Girdėjau perimtus pilotų, kurie bombarduoja Charkivą, radijo pokalbius, jie tiesiog skrenda savo teritorijoje pasienyje, 20 – 30 kilometrų nuo sienos ir to pakanka bombarduoti, tad jie skraido savo oro erdvėje ir su tuo neįmanoma kovoti.

Vakar Černygove, kaip pranešė mūsų prezidentas, žuvo 47 žmonės, pataikė į mokyklą, miestas visiškai griaunamas. Černygovas labai gražus istorinis miestas, jau galima sakyti buvo, niekuo nenusileidžiantis Lvivui, istorinis centras, muziejai, viskas totaliai griaunama.

Kaip žmonės laikosi? Kalbėjau su moterimi iš Charkivo, kuri jau paliko miestą, bet liko jos mama ir ji pasakoja, kad žmonės nebevaikšto į slėptuves, nes ten nėra taip saugu, ir diversantai ateina, pavargo žmonės ir lieka namuose, kaip Kijeve?

Rreikia suprasti, kad slėptuvės nėra kokios nors patogios vietos, tai seni namų rūsiai, kur vamzdžiai, kartais tekantys, gali būti pelių, žiurkių, gal benamiai gyveno, nėra elektros, į tualetą vistiek reikia išeiti į gatvę. Nėra kokių nors patogesnių slėptuvių, jei mokyklose ar kitur, tai tiesiog požeminiai garažai, kuriuose gali kurį laiką būti, bet negali būti visą parą, nes ten nepasidarysi valgyti, nenuesi į tualetą, negali miegoti, nes tik betoninės grindys. Negali ten būti aštuonias dienas ištisai.

Sirenos veikia nuolat, per pastarąsias dienas jos kaukė apie 80 kartų, pas mus kas pusvalandį, pora valandų. Tad tikra matau, kaip sirenoms kaukiant žmonės toliau eina gatve, ar stovi eilėje prie parduotuvės, ar vaistinės, jei vaistų reikia, kurių irgi jau trūksta, tad nebūsi slėptuvėje 24/7.

7-a karo diena, Kijevas, Andrii: Atrodo žmonės, kurie taip ilgai rengėsi šiai agresijai, turėtų suprasti priešą, bet to nėra

6-a karo diena. Andrii Bystrov iš Kijevo: Rusija griauna miestų centrus, Kijeve pradeda trūkti duonos

Ukrainietis Ruslanas: Kas buvo Lietuvoje, kas žino lietuvius, tie važiuoja į Lietuvą

Ukraina, Olena: „Mes taip ir nesuprantam, kas davė rusams teisę spręsti mūsų šalies likimą“

Kateryna iš Dniepro miesto Ukrainoje: Ką jūs užsienyje galite padaryti, tai pasirūpinti pabėgėliais

4 karo diena, Kijevas – pasakoja Andrii Bystrov

Mariya, Charkivas: „Šviečia saulė, labai norisi gyventi ir labai norisi, kad visa tai kuo greičiau baigtųsi“

Andrii Bystrov iš Kijevo: Mieste veikia diversantai, kai kurie persirengę teritorinės gynybos uniformomis

Kitos naujienos

Alytaus apskrities policijos pareigūnai sulaikė iš užsienio į Lietuvą atgabentus 11 kilogramų kanapių.

Po žiemos atėjus pavasariui yra išbandymas tvarkant bei prižiūrint kaimų kelius. Alytaus rajone š...

Jaunosios kartos dainininkas ir muzikos kūrėjas Dovi Mi pristato naujausią savo darbą – kūrinį „C...

Per šventes ženkliai pasunkėja pirkinių krepšiai ir atliekų konteineriai. „Dar nebuvo tokių švenč...