Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

A.Maldeikienė: „Jeigu nebus daugiau ginklų Ukrainai, Ukraina karą pralaimės“

Klausykite „Europos klubą” Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:  Apple podcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic Breaker| Anchor|Pocket Casts|Castbox

Paskelbtas 5 sankcijų Rusijai paketas. Tikėtasi bent jau naftos importo draudimo, tačiau teliko tik anglis su dar keliomis prekėmis įskaitant alkoholį – poros savaičių pajamos iš to, ką uždirba iš ES Rusija. 

Apie sankcijas, Lietuvos politikų veiksmus, situaciją Ukrainoje, rinkimus Vengrijoje ir kokias pasekmes jie turės ES, Lietuvai ir Ukrainai – aštri diskusija su europarlamentarais Aušra Maldeikiene (EPP), Juozu Oleku (S&D) ir Broniu Rope (VERTS).

Diskusija iš EP studijos Strasbūre

Sankcijos neveikia?

Sankcijos, panašu, neveikia taio, kaip tikėtasi, ir Rusija kažkaip sugeba išgyventi. Anot kai kurių JAV ekspertų – panašu, kad Rusijos ekonomika atsparesnė, nei tikėtasi, nes nuo 2014 metų, kuomet pradėtos taikyti sankcijos, stengėsi kurti tokį vietinį burbuliuką.

„Prisitaikyti žmonėms, kurie gyvena labai žemame lygį ir naudoja labai ribotą produktų kiekį, o tokia yra Rusija, gerokai lengviau,“ – sako Europos Parlamento Ekonomikos ir pinigų politikos komiteto narė Aušra Maldeikienė. Sankcijos rusus ir mobilizuoja, kai jiems kartojama, kad Vakarai puola, dėl ko auga Putino populiarumas, sako ji: „Tikrai šitie Vakarai nori iš mūsų net duoną atimti.“

Tačiau kad sankcijos neveikia, sakyti negalima, kaip ir to, kad rublio kursas atsisatė, nes nustatyti valiutos kainą, kai ji nekonvertuojama, neįmanoma, tvirtina ekonomistė. Sankcijų poveikis išlįs gegužės gale, birželio pradžioje, mano A.Maldeikienė. 

Nafta – kitas punktas sankcijose

Planuojamas naftos importo stabdymas lengviau įgyvendinamas nei dujų, tačiau ir to tarp naujų sankcijų nėra. Tuo metu nafta duoda didžiausias pajamas – 50 milijardų per metus ES sumoka Rusijai už naftą ir jos produktus.

„Yra ženklus (naftos) pasiūlos sumažėjimas ir nepavyksta jo užpildyti,“ – sako europarlamentaras Juozas Olekas dirbantis Užsienio reikalų komitete. Susitarti tarp 27 ES valstybių nėra lengva, nors anot jo, komitete jaučiama vis daugiau susikalbėjimo.

„Sankcijų priėmimas visgi yra ne Europos Parlamento, o ES Tarybos dalykas ir tai yra pagrindinė kliūtis,“ – teigia J.Olekas, nes, anot jo, kai kuriose valstybėse verslas paima viršų.

EP diskutuojama apie naujas energetikos tinklų gaires. Nors pirma mintis, kad siekiama nebeinvestuoti į dujotiekius, tačiau toks klausimas, ar vystyti dujotiekius buvo keliamas jau prieš penketą metų, visgi tais pačiais tinklais galima tiekti ir žalias dujas – biodujas, vandenilio dujas ir panašiai, sako Pramonės ir energetikos komiteto narys Bronis Ropė. Todėl tinklai kaip infrastruktūra išlieka reikalinga.

„Tačiau Putinas gražiom kainos ir paskatom įtraukė Europą į tokią situaciją“, – sako B.Ropė.

Tuoj pat atsisakyti viso iškastinio kuro įskaitant dujas – tokią rezoliuciją siekia priimti parlamentas Žaliųjų frakcijos siūlymu.

Energetika – Europos saugumo klausimas

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis kreipesi i JT saugumo taryba, klausdamas, tai kur tasai saugumas. ES taip pat ieško kaip užsitikrinti saugumą. kariniu būdu tai sektųsi sunkiai -vakar  Išorės veiksmų tarnybos vadovas Josephas Borelis tai tik patvirtino – ES dirba kaip kontaktų biuras surinkti poreikiams ir isdalinti šalims. 

„Ginkluotas karinis saugumas užtikrinamas NATO, o ES stiprinama koordinacija ir užsitikrinamas ekonominis, socialinis saugumas,“ – kalba Juozas Olekas, primindamas visai nesenus įvykius JT Saugumo taryboje, kai atrodė, kad su Rusija galima susitarti.

Problema gali tapti ir maisto produktai, jei Ukraina negalės dėl karo užauginti maisto priduktų, teigia europarolamentaras.

Nebus daugiau ginklų – Ukraina pralaimės

„Jeigu nebus daugiau ginklų Ukrainoje, Ukraina karą pralaimės, deja,“- sako Aušra Maldeikienė. Anot jos, tai kalba amerikiečių ekspertai: „Mes kritome į ura patriotizmą, jie nuostabūs, bet Rusija pergrupuoja savo kariuomenę“.

Kai kurios ES šalys teikia ginklus, nauja partija važiuoja į Ukrainą, bet jų reikia daugiau. „ES sukurta ne kaip socialinis projektas, ji turėjo aiškų tikslą – kad nebūtų Europoje karo“, – primena europarlamentarė.

Ne be Putino pagalbos įvyko ir Brexitas, primena Bronis Ropė: „Yra Putino noras viešpatauti ir veikimas kaip parazito visomis kryptimis siekiant savo tikslų“.

„Jeigu ES bendradarbiaus, kils ekonomika ir gerės gyvenimas, žmonės matys, kad demokratinėj draugijoj geriau gyventi ir diktatoriški režimai turės atsitraukti“, – sako J.Olekas ir su juo nesutinka A.Maldeikienė. 

Klausykite!

Šis paveikslėlis neturi alt atributo; jo failo pavadinimas yra European-Union-emblema-1920x1281.jpg

Europos klubas” dalinai finansuojamas Europos Parlamento


Prenumeruokite podcastą savo mėgstamoje platformoje bei sekite mus ir socialiniuose tinkluose – „Europos klubas“ gyvena Facebook, Instagram ir Twitter.

Europos klubas tinklalaidžių platformas pasieks du kartus per savaitę – trečiadienį ir penktadienį, FM99 radijo eteryje nauja laida skamba trečiadieniais ir penktadieniais 11 val 10 min.

Kitos naujienos

Kiekvienais metais sulaukiame šimtų Jūsų nuotraukų su naujai atsivėrusiomis ar iki gyvo kaulo įky...

Varėnos rajono policijos komisariato pareigūnai vykdo Gabijos Samuščenko (gim. 2006 m.) paiešką, kuri Var...

Alytuje praūžė ilgai lauktas pirmasis tokio formato kultūrinių patirčių festivalis jaunimui „Nuo ...

BALANDŽIO 30 D. 18:00 val. Alytaus kino klube "Kino kablys" kviečiame į filmo "Karta.EU" premjerą ir susi...