Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:
Planuojama iškastinių mineralinių uolienų perdirbimo gamykla nepavojinga, kaip ir šalia sudegusi “UAB “Ekologistika”, todėl jokių ekstremalios situacijos planų nereikia, jie ir nebus daromi.
Taip teigiama pristatytoje planuojamo objekto poveikio aplinkai vertinimo ataskaitoje. “Apie avarijas negalvojam kol kas, darome saugią gamyklą, kuri atitinka visus griežčiausius ES normatyvus, o civilinę atsakomybę, manau, kad su draudėjais skaičiuosim, įvertinsim ir apdrausim,” – teigė gamyklą planuojančios UAB “MSLT01” direktorius Andrius Stasiukynas.
“Pagal galiojančią tvarką nereikia, bet šią ataskaitą ir kitus dokumentus vertins Priešgasrinės apsaugos gelbėjimo tarnyba, kuri pateiks savo sąlygas ir ten turės būti įvertintos avarijų rizikos ir situacijos,” – patvirtino ataskaitą rengusios UAN “Aplinkos vadyba” atstovas Kornelijus Klinga.
Pristatymas visuomenei jo darytojams patogiu būdu
Prie Alytaus kultūros centro, Pramonės g. 1, Alytuje planuojamos chemijos gamyklos poveikio aplinkai vertinimas (PAV) birželio 8 d. pristatytas visuomenei. Tik ne taip, kaip visuomenė praše, o kaip patogu darytojams – nuotoliniu būdu. Į verslininkų ir gyventojų prašymus daryti “gyvą” pristatymą, kuriuos perdavė tarybos nariai bei, jų teigimu, ir miesto vadovai, neatsižvelgta, nepaisant to, jog karantinas baigiasi jau po kelių dienų.
Ar dėl šios nuotolinės ar dėl kitų priežasčių PAV’o pristatyme pagrindiniai dalyviai buvo žurnalistai, vos keletas Alytaus miesto tarybos narių. Net Alytaus miesto mero Nerijaus Cesiulio nesudomino būsimos gamyklos, besikuriančios šalia UAB “Ekologistika” gaisravietės, poveikis aplinkai. Tiesa, jo vardas “dalyvavo” ekrane, tik po juo slėpėsi bendrapartiečiai.
Gulbynės draustinis per toli, “Šefo bufeto” išvis nėra
Už maždaug puskilometrio esantis ornitologinis draustinis Gulbynė, anot ataskaitos rengėjų, yra ganėtinai dideliu atstumu nuo objekto, dėl to planuojama veikla įtakos neturės. Visai šalia už pastato sienos veikianti kavinė “Šefo bufetas” liko nepastebėta, nes, kaip sakė „Aplinkos vadyba“ atstovas, Kornelijus Klinga, jie neturi informacijos, kad kavinės veikla būtų vykdoma, kad šioje vietoje yra maitinimo paskirties patalpos, dėl to “Šefo bufetas” nebuvo įtrauktas į ataskaitos aprašymą.
Anot PAV rengėjų, sanitarinė apsaugos zona tokiam objektui – 300 metrų, tiek būtų nustatoma bet kokiai chemijos pramonės gamybos veiklai. Tačiau įstatymas sako, kad šios zonos gali būti koreguojamos, atsižvelgiant į sukeliamą taršą, tad šiame poveikio aplinkai vertinime nurodyti rodikliai tokie, pagal kuriuos šią sanitarinę zoną galima mažinti. Ir štai sumažinus į ją nebepatenka nei gyvenamieji namai, nei kultūros centras (o kavinė ir taip nematoma).
Skaičiavimai atlikti nesiremiant pavyzdžiais, nes, ant A.Stasiukyno, tokių pavyzdžių nėra, mat technologija unikali – sukurta pačios naujai įsteigtos UAB „MSLT01” su mokslininkų komanda.
Anot PAV ataskaitos pristatyme dalyvausio Kembridžo universiteto chemijos mokslų daktaro Donato Žmuidinavičiaus, ataskaitoje labai daug trūkumų ir pats pirmasis sanitarinės zonos nustatymas, kuris tokiai cheminei veiklai turėtų būti ne sumažintas, o taikomas 1000 metrų arba 500 metrų standartas.
Chemiko nuomonė: “Tiesiog gudraujate”
Dr.Donatas Žmuidzinavičius vardijo kitus ataskaitos trūkumus: nėra schemos kaip bus pristatomi visi reagentai, kaip vyks žmonės į darbą, kaip planuojama likviduoti avarijas, kaip judės transportas, kur stovės mašinos.Anot jo, gali kauptis radiacinė tarša – radonas, gali išsiskirti ir kiti elementai, neaišku, kur dings perteklinis vanduo. Cheminės taršos lenteles norėtųsi matyti visas, sakė chemijos mokslų daktaras: “Norėčiau, kad būtų tikrai visos lentelės pateiktos, su higienos normom, kokie reikalavimai, foninė tarša pateikta, ne mėnesio, ne metų, bet foninė, kaip viskas keisis, ir priešgaisrinė sauga man visiškai neatsakyta.”
“Nepriklausomi ekpsertai nepakviesti, nepristatytos alternatyvos, norėčiau matyt visus koeficientus, kas į modelius dedama,” – atasakaitos trūkumus vardijo D.Žmuidzinavičius. “Tiesiog gudraujate,” – konstatavo chemikas.
Triukšmo ir vibracijos nebus, darbuotojams sąlygos puikios
Klausimai dėl triukšmo ir vibracijos atsakyti labai paprastai, viskas atitinka normas, vibracija nebuvo modeliuojama ir nebuvo vertinama, nes tokio modeliavimo metodo nėra. Bus du malūnai, kurie atitinka Europos Sąjungos direktyvas, jie bus sumontuoti ant antivibracinių padų.
“Mes nemalsime akmenų atvežtų, kur sveria 1 toną ar kažkiek, tai yra smulki frakcija nuo vieno iki penkių ir kuri yra susmulkinama iki 0 – 1,05 frakcijos, tai vibracija negali būti, nes nėra tokio galingumo čia įrenginiai,” – aiškino A.Stasiukynas.
PAV skaičiavimai ir gauti rezultatai priklauso nuo pateiktų išeities duomenų ir jų patikimumo, tačiau anot pristatyme dalyvavusio verslininko Audriaus Dailidonio, kas matė PAV prieduose pateiktus triukšmo šaltinių triukšmo lygį įrodančių dokumentų fragmentų kopijas, galėjo įsitikinti, kad tai nėra pilnaverčiai juridinę galią turintys dokumentai, nes tik vienas jų yra išsamus ir patvirtintas parašais, tad kuo remiantis buvo atlikti skaičiavimai?
“Triukšmo skaičiavimai atlikti remiantis triukšmo lygį patvirtinančiais dokumentais. PAV pateikti triukšmą įrodančių dokumentų fragmentų kopijos, nes tai yra konfidenciali informacja,” – sekė ataskaitos rengėjų atsakymas.
“Pas mus tikrai nebus triukšmo, nes visa įranga, kurią perkam ir montuojam, atitinka griežčiausias normas, visose yra numatyta papildomi garso izoliavimai, dulkių negali būti, nes tai švarus ir reikalaujantis švaros gamybos procesas,’ – tvirtino A.Stasiukynas, – “Pertraukos, kaip numato darbo kodeksas, manau kad darbo sąlygos bus pačios aukščiausios ir geriausios, kaip tiktai galime užtikrinti”.
Gamybinių nuotekų nebus
Klausimai apie galimą vandens taršą taip pat atremti paprastai, kad gamybinio vandens atliekų nebus, kaip ir jokių kitų atliekų, nes gamyba beatliekinė.
“Naudojamas uždaras procesas, nes magnio sulfatas yra septynvandenis, jisai pats prie savęs prisijungia septynias molekules vandens. Toliau lieka smėlis, jisai irgi yra drėgnas – 20-30 procentų drėgnumas. Ir metalurginiai oksidai, kurie yra, jie turi nuo 70 iki 80 procentų vandens, taip kad visas vanduo panaudojamas su gatava producija išvažiuoja,” – pasakojo UAB “MSLT01” vadovas.
Kalcio sulfatas, kurio kalnai kraunami Kėdainiuose, taip pat saugomas nebus, sako A.Stasiukynas: “Pas mus nesigaus tas, kas yra Kėdainiuose, bus gipsas su smėliu ir kartu išvažiuos kaip statybinis tinkas arba kaip 3d printeriui naudojamos medžiagos, mišinys”
Kokia ta unikali technologija?
Autoriai – UAB MSLt-01, tai yra beatliekinė, netarši, nekenkianti gamtai gamyba. “Yra pasaulyje bandyta daryt, bet matyt nesigavo kažkokia ekonomika, nesusidėliojo skaičiai tai ir nedaro. Mums pavyko tą padaryt”, – abejones sklaidė naujos įmonės vadovas.
Į klausimą, kodėl kaimyninės įmonės apie būsimą veiklą sužinojo tik iš žiniasklaidos atsakyta, kad visos viešinimo procedūros atliktos pagal įstatymus, o tokios pareigos, kad informuoti gyventojus, arba šalia dirbančias įmones asmeniškai – tokio reikalavimo nėra.
Gyventojų peticija prieš planuojamą chemijos gamyklą
Į mokslininkus kreipėsi ir Alytaus miesto savivaldybė, Mokslų akademija sudarė chemikų grupę kuri turėtų pateikti atsakymus į mokslinio pobūdžio klausimus dėl saugaus cheminio medžiagų naudojimo gamybos procese, jų galimo poveikio aplinkai ir žmonėms.
Pateiktą poveikio aplinkai vertinimo ataskaitą turi tvirtinti atsakingos institucijos – Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Alytaus departamentas, Alytaus priešgaisrinio gelbėjimo tarnyba, Alytaus miesto savivaldybės administracija bei Aplinkos apsaugos agentūra Vilniuje. Vertintojams įteikta ir per 2000 alytiškių pasirašyta peticija.
Anksčiau apie tai rašėme: