Klausyti gyvai

11:00 - 12:00

Laisva forma

Advento rimtis – pamiršta atgyvena?

Keturias savaites prieš Kalėdas trunka ramybės, susikaupimo ir laukimo metas, kuris Lietuvoje vadinamas adventu. Šis laikotarpis turi didelę krikščioniškąją ir simbolinę prasmę. Kaip teigia Vilniaus etninės kultūros centro vyr. koordinatorė Marija Liugienė, senovės lietuviai tikėjo, kad Kūčios ir Kalėdos tarsi užbaigia senąjį metų ciklą ir po jo prasideda naujasis, tad ir pasitikti jį reikia atitinkamai pasiruošus.

Adventas – susikaupimo, dvasios ir kūno apsivalymo periodas. Gruodžio mėnesio lietuvių šventėse išliko nemažai senųjų tikėjimų reliktų. Tai liudija ir švenčių pobūdis: jos neskubios, trunkančios keletą dienų, reikalaujančios ilgo pasiruošimo, nes gaminami ypatingi valgiai, puošiami namai. Žiemos šventėse tariamai bendraujama su protėvių vėlėmis, tuo siekiant numatyti ateitį, būsimų darbų sėkmę, ateinančių metų derlių.

IMG_1025
Adventas – susikaupimo, dvasios ir kūno apsivalymo periodas. (Nuotr. „FM99“)

Anot Marijos Liugienės, prieš Kalėdas turime 4 gražias savaites, pasiruošti šventėms. Pasiruošimas prasideda namų tvarkymu ir švarinimu. Senovėje Kūčių dieną visa šeima prausdavosi pirtyse ar kubiluose. Tai simbolizavo ir sielos apsivalymą. Tai skolų grąžinimo, susitaikymo ir atsiprašymo metas. Šiuo laikotarpiu atsiranda darna tarp žmonių ir pakylėjimo jausmas. Senovės Vakarų Lietuvoje buvo gražus advento paprotys vakarieniauti ant stalo padėjus vainikėlį, kuriame uždegama žvakė. Po savaitės ten turėtų degti jau dvi, dar po kitos – trys žvakės. Suplevens keturios liepsnelės – štai ir šv. Kalėdos! Taip sukuriama nepakartojama jų laukimo nuotaika.

Šiais laikais žmonės pamiršta advento prasmę. Senosios tradicijos po truputį išsigimsta, o su jomis išsigimsta ir Kalėdų laukimas, jau nebemokame bent keturias savaites gyventi susikaupę, atsisakę malonumų. „Dabar mes labai judrūs per adventą, turime užbaigti visus metinius darbus, dalyvaujame įvairiuose kalėdiniuose vakarėliuose, kurie yra triukšmingi ir neatitinka advento dvasios“, –  pasakoja Marija Liugienė.

Kitos naujienos

Festivalis, kuriame lankėsi pats Antanas Smetona. Taip apie prieš Antrąjį pasaulinį karą vykusias...

„Piligrimas atėjo, uždėsim antspaudą“, – šūktelėjo ...

Vakar elektros kainos biržoje šoktelėjo iki neregėtų aukštumų – 4 eurų už kilovatvalandę, negana to, „Per...

Ką vartoja lietuviai ir kokia priklausomybė dažniausia, kaip padėti priklausomiems žmonėms? Pokalbis apie...