
Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:
Alytaus miesto garbės piliečio vardas LR garbės konsului JAV Rimui Česoniui buvo suteiktas 2022 m., tačiau tuo metu jis atvykti negalėjo. Šiandien R.Česonis vieši Alytuje, jam jau oficialiai įteiktas garbės piliečio ženkliukas, ir pasirašė Alytaus m. garbės piliečių knygoje.
Alytaus m. garbės pilietis Rimas Česonis Vicemerė Jurgita Šukevičienė įteikė Garbės piliečio ženkliuką R.Česonis pasirašė Garbės piliečių knygoje
Liudas Ramanauskas radijo stočiai FM99 Rimą Česonį kalbino sekmadienį, birželio 25-ąją, kur „Seno namo“ restorane Alytaus garbės pilietis pasikvietė vakarienei artimiausius žmones Alytuje.
Vakarienė „Sename name“
„Net nesuvokiu, koks tai didelis įvertinimas, man tai ypatingas pagerbimas mano gyvenime“, – susijaudinęs kalbėjo Rimas Česonis.
Save laiko dzūku
Rimas Česonis gimė Kaune 1937-aisiais, tačiau save laiko dzūku, jo tėvai iš šio krašto. Ir dabar atvykęs prieš kelias dienas aplankė visas brangias vietas – kur tėveliai tuokėsi Simno bažnyčiose, senelis Antanas Narušis nuo Metelių ežero, Dusios pakrantėje gimė mamytė. Tėvelio gimtinė – Šeštokai, Rudaminoje tėčio mokykla, čia stovi koplytstulpis giminaičiui, o ant Rudaminos piliakalnio R.Česonis prašo išbarstyti dalį jo pelenų.
Gyvenimo istorija – nuo karo pabėgėlio
Iš Lietuvos išvažiavo septynerių, 1944 metų vasarą, ką tik vienais penketukais baigęs Prienų mokyklos pirmą skyrių.
„Tai buvo pirmas ir paskutinis kartas, kai mačiau tokius gerus savo pažymius, galvoju, kad dėl to, kad mano tėvelis buvo Prienų miesto burmistras“, – juokiasi Rimas Česonis.
Vieną arklį pabėgimui gavo iš senelių Marijampolėje, kitą iš kitų giminaičių, Česoniai patraukė į Rytprūsius, Karaliaučių. Iš ten traukiniu patraukė į Vieną, tačiau tuo metu miestas buvo smarkiai bombardavuojamas, tad po pusmečio išvyko toliau į Vokietiją. Sulaukė karo pabaigos, paskui gyveno pabėgėlių stovyklose Miunchene, Bavarijoje, galiausiai Štutgarte.
Pabėgėlių stovyklas jis atsimena kaip puikų laiką – pamokos ten buvo lietuviškai, kitaip nei Vienoje, kur nesuprato nei žodžio, reikėjo sveikintis „heil hitler“ ir mokytoja daužė per pirštus liniuote. Vaikai po pamokų kartu leisdavo laiką su lietuviukais ir žaidė kiek norėjo. Tiesa, tėvai jautėsi turbūt kitaip, šypsosi pašnekovas. Po ketverių metų pabėgėlių stovyklose šeima gavo kvietimą iš giminaičių JAV ir išvyko į Ameriką, Baltimorės miestą.
„Čia buvo antras kartas gyvenime, kai mokykloje vėl nesupratau nei žodžio“, – juokiasi Rimas.
Baltimorėje R.Česonis užaugo, baigė Merilendo universitetą, susipažino su žmona. Tarnavo ir JAV kariuomenėje, žvalgyboje.
„Esu JAV atsargos karininkas, žvalgybos skyriuje“, – patvirtina R.Česonis.
„Karas padėjo JAV visuomenę supažindinti, kokia baisi Putino sistema“, – dabartinę situaciją apibūdina p.Rimas. – „Spauda parodė, kokia ten baisenybė ir kaip gali nukentėti ir kitos tautos, įskaitant Lietuvą“.
Alytaus miesto garbės pilietis
Alytaus miesto garbės piliečio vardas R. Česoniui suteiktas už ypatingus nuopelnus Alytaus miestui: socialinėms reikmėms, verslo plėtrai bei sklaidai, kultūros ir meno paramai, Alytaus garsinimui už Atlanto, paramą Alytaus jaunimo organizacijoms ir bendrų projektų įgyvendinimą.
Apie savo gyvenimą Rimas Česonis parašė knygą, kurią planuoja išleisti dar šiais metais.
Rimo Česonio dukra Jolanda taip pat aktyvi lietuvių bandruomenės JAV narė, ją Pasaulio alytiškių bendruomenė 2019 metais paskelbė Alytaus miesto ambasadore JAV.
Alytuje R.Česonis lankosi su sūnumi Algimantu ir anūke