Klausyti gyvai

06:30 - 08:35

Ryto programa „Geros dienos!“

Alytaus istorija (I laida). Baltosios rožės miestas

FM99 archyvai. „Alytaus istorijos trio‘, tai „FM99“ su Alytaus kraštotyros muziejumi 2002 metais sukurtos radijo laidos – pasakojimai apie Alytaus istoriją nuo ankstyvųjų laikų iki XX amžiaus.

„Alytaus istorijos trio“ –  Baltosios rožės miestas

„Maršalas brolis Gotfrydas ir didysis komtūras brolis Riudigeris iš Elnerio niokoja Merkinės ir Alytaus žemes, į kurias įsiveržė iš ryto. Tose apylinkėse buvo matyti 4 kariuomenės būriai, kurie sugrįžta be nuostolių, užmušę daug stabmeldžių ir parsivarydami belaisvių.“ – Vygandas Marburgietis, Naujoji Prūsijos kronika. 

Ankstyvoji Alytaus istorija

Apie ankstyviausią Alytaus miesto atsiradimo etapą daugiausia duomenų galėtų duoti archeologija, bet neturime pakankamai archeologinių tyrinėjimų. Alytaus gyvenvietės užuomazgas galima būtų sieti su Alytaus piliakalnio atsiradimu dešiniajame Nemuno krante, prie Alytupio ir Nemuno santakos. 

Pats piliakalnis datuojamas VII, XII, XIII amžiais. Tai beveik ir viskas, ką šiuo metu žinome apie Alytaus pradžią pagal archeologinius duomenis.

Pirmas Alytaus paminėjimas

Dar žinių būtų galima ieškoti ir rašytiniuose istorijos šaltiniuose, deja, ankstyviausi rašytiniai istorijos šaltiniai apie Alytų informacijos pateikė nedaug, pirmasis Alytų pamini Vygandas Marburgietis Naujojoje Prūsijos kronikoje.

Čia jis aprašo 1377 metų žygį į Alytaus ir Merkinės žemes. Iš jo paminėjimo galima spręsti, kad Alytus tuo metu buvo aplinkinių žemių centras. Šiaurės žemių centras buvo Punia, o pietuose – Nemunaitis. 

Alytus tampa žemės centru dėl savo išskirtinės padėties – Nemuno ir Alytupio santakoje esantis piliakalnis saugojo brastą per Nemuną, dar vadinamą Avinų slenksčiu. Tai patogi vieta persikelti per upę vykstant Trakų ir Vilniaus kryptimis.

1384 metų kryžiuočių kelių aprašyme minima Alytaus pilis veikiausiai buvo medinė. Ji priklausė Panemunės pilių gynybinei sistemai. Šiai grupei taip pat priklausė Merkinė, Nemunaitis, Punia, Birštonas, Darsūniškis ir Kaunas. Daugelis šių pilių tikriausiai buvo medinės.

Klausykite toliau istorikų pasakojimą.

Kitos naujienos

„Aly­tus bas­ket­ball“ - tokiu vardu krepšinis grįžta į Alytų. Artimiausiame sezone alytiškiai va...

Elektrinis paspirtukas – jau daugelio pamėgta ekologiška transporto priemonė. Nors įvairios platformos su...

Liudas Ramanauskas laidoje „Stambiu planu“ kalbėjosi su žurnalistu Romu Sadausku. Pašnekovai apta...

Radijo stotyje FM99 svečiavosi Alytaus profesinio rengimo centro direktorius Vytautas Zubras. Paš...