
Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:
FM99 archyvai. „Alytaus istorijos trio“, tai „FM99“ su Alytaus kraštotyros muziejumi 2002 metais sukurtos radijo laidos – pasakojimai apie Alytaus istoriją nuo ankstyvųjų laikų iki XX amžiaus.
„Alytaus istorijos trio“ II laida – Nutrūkusi jotvingių istorija
Daugeliui tikriausiai ne naujiena, kad labai seniai dabartinio Alytaus rajono teritorijoje gyveno jotvingių gentys. Tačiau prieš pradedant apie jas kalbėti, tikriausiai būtų verta sužinoti, kokie žmonės gyveno šioje teritorijoje nuo seniausių laikų, kada atsirado pirmieji gyventojai.
Į Lietuvos teritoriją gyventojai galėjo atsikelti tik susidarius palankioms gamtinėms sąlygoms, nes tuo metu didžiąją dalį šiaurės ir vidurio Europos dengė ledynai. Tokia galimybė atsirado tik vėlyvojo paleolito, dar vadinamo senojo akmens amžiaus, laikotarpiu. Tai būtų 10 – 11 tūkstantmetis prieš Kristų. Tai buvo negausios medžiotojų bendruomenės, keliaujančios paskui migruojančius šiaurės elnius.


Atkeliavo iš skirtingų krypčių
Apie lietuvius tuo metu tikrai kalbėti dar negalima, iki jų dar labai toli – pirmieji gyventojai atsikraustė paleolito laikotarpiu.
Manoma, kad jie atėjo dviems kryptimis – vienas iš pietvakarių, Baltijos ežero (tuomet jis dar buvo gėlavandenis) pakrante, o kita grupė atėjo iš pietų iš dabartinių Baltarusijos ir Lenkijos teritorijų.
Šios dvi ateivių grupės, net vadinamos skirtingais vardais – atėję iš pietvakarių, vadinami Pabaltijo Madleno grupės vardu, o tiesiai iš pietų vadinami Svidrų grupe. Lietuvoje žinomos ir vienos, ir kitos kultūros stovyklavietės.
Klausykite toliau istorikų pasakojimą.

