Klausyti gyvai

17:00 - 17:30

Gyvas miestas

Alytaus kraštotyros muziejus rengia ekspoziciją „Sodzius Dzūkijon“

Alytaus kraštotyros muziejui trijų mėnesių laikotarpis buvo pilnas iššūkių. Karantino metu pasikeitė ne tik darbo specifika, daugiausia dirbta nuotoliniu būdu, bet buvo nukelti ir suplanuoti darbai, muziejaus naktis, suplanuotos ekspozicijos. Galima sakyti, kad svarbiausia etnografinė ekspozicija „Sodzius Dzūkijon“ nukelta net į rugpjūčio pabaigą.

FM99 pasakojo Alytaus kraštotyros muziejaus darbuotojos Rasa Benedikienė ir Aušra Jurčiukonienė:

 

Šiuo metu muziejus baigia įrengti autentiškos dzūkiškos sodybos ekspoziciją „Sodzius Dzūkijon“. Lankytojai galės susipažinti ne tik su dzūkiška buitimi, rakandais, bet ir su dzūkiška tarme, jos istorija. Ekspozicijos idėja kilo, nes tokią mintį visai netikėtai pasiūlė patys lankytojai – „tai buvo poreikis iš lankytojų.“ Kiek anksčiau Alytaus kraštotyros muziejus eksponavo visai „mažytę“ Dzūkijos pirkios ekspoziciją, o lankytojams ji labai patiko, tad buvo sulaukta užklausų, kada vėl bus kas nors panašaus.

Alytaus kraštotyros muziejaus nuotr.

Šiam projektu įtakos turėjo ir muziejaus turimų eksponatų gausybė, kurie ir padiktavo ekspozicijos laikmetį. O eksponatų netrūko, viso jų yra apie 4 000-ius. Pasitaikė ir tokių, kurie nustebino ir pačius muziejininkus: „nustebino jų paprastumas ir funkcionalumas. Visi pagaminti iš gamtinių medžiagų. Savo funkcijas jie atlikdavo kokybiškai“.

Šios kuriamos ekspozicijos tikslas yra atkurti autentišką sodybą, jos fragmentą – „visą erdvę pavaizduoti kuo įtikinamiau: su kiemu, troba, svirnu, tvartu – pagalbiniais pastatais“. Muziejininkės išduoda nedidelę paslaptį – „turėsime žolę, žemę, dangų“.

Alytaus kraštotyros muziejaus nuotr.

Alytaus kraštotyros muziejui šiuo metu labai svarbu susigrąžinti lankytojus. Tikimasi kad ekspozicija bus vienas iš traukos centrų – „jau klausiama, kada bus galima pamatyti“.

Ekspozicija bus pateikta taip, kad lankytojas galės liesti, pajusti, atsisėsti, „nebijoti, kad kažkas pasakys, jog tai eksponatas ir negalima liesti. Tai pritraukia lankytojus“.

Kitos naujienos

Merkinėje, iškilmingai bus atidengtas paminklas partizanų vadui Adolfui Ramanauskui-Vanagui ir atidarytas...

Šeštadienį, 2022 m. lapkričio 29-ąją Vilniaus rotušėje vykstančiame Lietuvos žurnalistų sąjungos (LŽS) su...

Alytaus pataisos namų atvirosios kolonijos gyvenamųjų patalpų tualeto lubose pareigūnai rado ir paėmė du ...

...