Klausyti gyvai

19:00 - 20:00

M.A.M.A. TOP 40

Alytaus ligoninėje – dirbtinis intelektas kovoje su odos vėžiu: 200 nemokamų tyrimų gyventojams

Radijo stoties FM99 laidoje – sveikata, inovacijos ir rūpestis pacientu. Radijo studijoje lankėsi dvi išskirtinės viešnios, kurios atstovauja dvi svarbias sveikatos priežiūros sritis – projektų valdymą ir klinikinę mediciną.

Lina Ivoninienė – Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės projektų vadovė, atsakinga už investicijas ir projektų rengimą. Su ja aptarsime, kaip formuojami sveikatos infrastruktūros projektai, kokie pokyčiai laukia regiono sveikatos įstaigų ir kaip šie projektai gali pagerinti paslaugų prieinamumą gyventojams.

Dr. Indrė Šaferienė – gydytoja dermatovenerologė, turinti daugiau nei dešimtmetį patirties odos ligų diagnostikoje, gydyme ir estetinėje dermatologijoje. Ji konsultuoja pacientus tiek dėl aknės, tiek dėl sudėtingų onkodermatologinių būklių. Gydytoja nuolat tobulinasi tarptautiniuose kongresuose, o savo patirtimi dalijasi ir su kolegomis Lietuvoje bei užsienyje. Be to, ji yra aktyvi kelių prestižinių medicinos organizacijų narė, įskaitant Europos dermatologijos asociaciją (EADV) ir IMCAS.

200 nemokamų odos vėžio tyrimų naudojant naująjį dermatoskopą

Laidoje aptarėme įvairias sveikatos sritis, kaip keičiasi pacientų lūkesčiai? Kokias galimybes atveria nauji sveikatos projektai bei kokios yra naujausios dermatologijos kryptys Lietuvoje bei pasaulyje?

Kaip sako Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės projektų vadovė Lina Ivoninienė, projekto ribose bus atlikta du šimtai tyrimų, į juos galės užsiregistruoti bet kuris žmogus paskambinęs į registratūrą. Startas šitų tyrimų bus paskelbtas interneto svetainėje ligonine.lt. Tikėtina, kad registracijos prasidės vasaros viduryje, o gal ir rudenį.

„Visi kas norės, galės atvykę pasižiūrėti į savo odą. O paskui aparatas bus kiekvieną dieną ligoninėje, ir kai jūs užsiregistruosite pas dermatologą, vizito metu jis apžiūrės ir apgamą ar kažkokį kitą darinį ir duos jums siuntimą arba gydys vietoje,“ – pasakoja L. Ivoninienė.

Odos vėžys ir dermatologinės ligos yra apipintos mitais, todėl Dr. Indrė Šaferienė pasakoja, ką reikia daryti, jeigu nori pasitikrinti savo odą.

„Kiekvienas iš mūsų bet kada gali užsiregistruoti pas gydytoją dermatologą ir ateiti pasitikrinti apgamų. Registracijos metu galima paprašyti, kad mums reikėtų apgamų patikros. Dar vienas dalykas, kurį svarbu žinoti, kad jeigu nusidraskiau apgamą – nereikia bijoti. Nuo to, kad mes apgamą nutrinsime, nusidraskysime, plaukus šalinsime kokiu nors lazeriu – nuo to vėžys neatsiranda. Būkim ramūs, užgydykime tą apgamėlį, tą nusidraskytą, uždėkime pleistriuką, tegu pilnai užgyja ir tada ateikime pasitikrinti. Kai jis yra nudraskytas, nesimato per jokį dermatoskopą tų pokyčių ir mes paprastai sakome žmogui užgydyti tą apgamą ir tada ateiti. Iš kitos pusės, jeigu darinys negyja mums jį 2-3 mėnesius, tada jau būtina ateiti tikrai. Čia yra reikalingas greitesnis vizitas, pasižiūrėjimas,“ – pabrėžia gydytoja.

Projektas prisidės prie efektyvesnės odos vėžio diagnostikos ir gydymo praktikos Alytaus ligoninėje

Šio projekto tikslas – skatinti visuomenę rūpintis savo odos sveikata, atlikti savitikrą ir pastebėjus bet kokius pokyčius odos pokyčius, kreiptis į specialistą. Vykdyti prevencinę veiklą bei įsigyti video dermatoskopą su DI bei kitą įrangą, apmokyti medicinos darbuotojus.

Projektas įgyvendinamas bendradarbiaujant su Alytaus ligonine (Lietuva) ir Suvalkų ligonine (Lenkija), siekiant modernizuoti odos vėžio diagnostikos paslaugas sveikatos priežiūros įstaigose. Projekto partneriai planuoja įsigyti pažangią įrangą ir diegti dirbtinio intelekto pagrindu veikiančius sprendimus, kurie leis pagerinti ankstyvą odos vėžio aptikimą bei užtikrinti pacientų profilaktiką ir gydymą.

Patikros rezultatai turės praktinę reikšmę – jie bus naudojami priimant sprendimus dėl tolimesnio pacientų gydymo. Pagrindinis patikros tikslas yra nustatyti ligą ankstyvoje stadijoje, dažnai dar prieš pasireiškiant pirmiesiems simptomams. Tokia ankstyva diagnostika leidžia laiku pradėti tinkamą gydymą, ženkliai padidinant paciento galimybes pasveikti.

Projekto metu planuojama įsigyti įranga ir vykdomi darbai:

  • Skaitmeninis dermatoskopas su dirbtinio intelekto programine įranga – šiuo metu jau yra nupirktas.
  • Šaldyto azoto aplikatorius – naudojamas gydymo procedūroms.
  • Ligoninė projekto lėšomis įsigijo šaldyto azoto aplikatorių CryoPen, kuris leis atlikti precizišką ir saugias procedūras šaldymo terapija. CryoP – tai modernus prietaisas, skirtas naudoti šaldymą (krioterapiją) naudojant skystą azotą iki -196 °C. Šis prietaisas leidžia gydyti įvairias odos ir gleivinių ligas, tokius kaip odos pažeidimai, karpos, keratomos, melazma, hemangiomos ir gali būti naudojami ginekologijoje, urologijoje, dermatologijoje bei kituose medicinos sektoriuose
  • Specializuoti mokymai gydytojams, siekiant įsisavinti naujas technologijas.
  • Prevencinė odos vėžio programa, skirta pacientų informavimui ir profilaktikai.
  • 200 nemokamų odos vėžio tyrimų naudojant naująjį dermatoskopą.
  • Projektas prisidės prie efektyvesnės odos vėžio diagnostikos ir gydymo praktikos Alytaus ligoninėje, suteikiant pacientams galimybę gauti aukštos kokybės sveikatos priežiūros paslaugas.

Projektą finansuoja „Interreg Lietuvos-Lenkijos programa.

„Dirbtinio intelekto taikymas odos vėžio aptikimui“.

„InterregVI-A Lietuvos-Lenkijos bendradarbiavimas per sieną“.

FM99 yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žiniasklaidos pasitikėjimo iniciatyvos programą

Kitos naujienos

Penktadienį Lazdijų rajone įvyko du pavojingi eismo incidentai. Vienas jų baigėsi nepilnamečio hospitaliz...

Abejingų nepaliekantis dainų autorius ir atlikėjas Gabrielius Vagelis gerbėjams turi karštų naujienų – ši...

Nuo šios savaitės Alytaus miesto viešasis transportas važiuoja vasaros grafiku, o dėl

Šią savaitę FM99 eteryje kalbėjo Europos Parlamento narys Petras Auštrevičius. Di...