Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:
Alytaus miesto savivaldybės santykiai su žiniasklaida, ar tiksliau, žiniasklaidos ignoravimas, įgauna dar oficialesnes formas. Meras Nerijus Cesiulis ir neslepia, kad „jis pats žiniasklaida“ ir anot jo paties, informuoja gyventojus per savo feisbuką. Tiesa, nuo kada informacija objektyvi ir patikima politiko feisbuke, klausimas nekeliamas.
Tačiau vasario mėnesį savivaldybė ir oficialiai pakeitė bendravimo su žiniasklaida taisykles. Informacija ir taip buvo prieinama mažai daliai žiniasklaidos. Įdomus faktas – Spaudos dienos proga Alytaus miesto mero Nerijaus Cesiulio sveikinimų susilaukė vos kelios, pagal storius mero feisbuke trys Alytaus žiniasklaidos priemonės.
Kitiems informacija pasiekiama per mero ar savivaldybės feisbuką, tačiau dabar ir oficialios taisyklės pakeistos taip, kad be administracijos direktoriaus žinios niekas į viešumą nepatektų.
Neliko Garbės piliečio
Informacija apie svarbius miesto gyvenimo įvykius taip pat nebepasiekia žmonių. Nedaug kam teko girdėti apie tai, kad atėjo laikas teikti Alytaus miesto garbės piliečio kandidatūras – vieną kartą paskelbus kvietimą internete, informacija nebūtinai pasiekia visus norinčius ar galinčius teikti kandidatūras.
Nei viena kandidatūra Garbės piliečio apdovanojimui nebuvo pateikta. Alytus nebeturi žmonių, kuriuos verta pagerbti, ar nelabai kas žinojo, kada tai reikia padaryti?..
Tradaciškai jau kelis dešimtmečius Lietuvos žurnalistų sąjungos Alytaus skyrius miesto šventės metu apdovanoja labiausiai miestą garsinusį žmogų per praėjusius metus. Žurnalistai neoficialiai buvo informuoti, kad ir šiai nominacijai Alytaus miesto šventės oficialioje ceremonijoje vietos gali nebelikti.
Vis mažiau dėmesio ir „Alytiškių iniciatyvoms“ – dalyvaujamojo biudžeto projektams. Alytus buvo pradininkas, miesto pavyzdžiu pasekė pusė Lietuvos savivaldybių, tačiau pačiame Alytuje tai liko formalumu, kurio mirties laukiama.
Ankstesnės taisyklės galiojo nuo V.Grigaravičiaus kadencijos
Anksčiau galiojusios taisyklės buvo patvirtintos 2016 metų kovo mėnesį direktoriaus Vytauto Jastremsko įsakymu, kuomet meru buvo Vytautas Grigaravičius.
Anksčiau galiojusiose taisyklėse nurodoma, kad informacija apie įvairius įvykius, susitikimus, renginius (sąrašas taip pat skelbiamas) skelbiama savivaldybės interneto portale ir išplatinama viešosios informacijos rengėjams elektroniniu paštu. Aprašoma ir tai, kad žurnalistai kviečiami dalyvauti posėdžiuose, pasitarimuose, konferencijose, kituose renginiuose, kuriuos pagal kompetenciją organizuoja savivaldybės administracijos vadovai ir struktūriniai padaliniai, apie tai, kas organizuoja spaudos konferencijas įvairių įvykių atvejais.
Dabartinėse taisyklėse įsipareigojimo kviesti žiniasklaidą nebelikę. Teigiama, kad „Taisyklių tikslas yra užtikrinti Savivaldybės administracijos veiklos viešumą, išsamios, tikslios, teisėtos ir objektyvios informacijos, susijusios su Savivaldybės administracijos veikla, pateikimą žurnalistams, viešosios informacijos rengėjams bei skleidėjams.“ Kaip informacija turi būti pateikiama nenurodoma, kad ji turi būti išvis pateikiama – taip pat.
Nurodoma ir kas gali teikti informaciją – savivaldybės administracijos direktorius, administracijos struktūrinių padalinių vadovai ir savivaldybės administracijos valstybės tarnautojai ir darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis. Tačiau nepaisant sąrašo, vistiek visa informacija prieš ją pateikiant turi būti parodoma administracijos direktoriui, tai nustato taisyklių 10 punktas: „Prieš pateikdami atsakymus žodžiu ar raštu į žurnalisto, informacijos rengėjo ir (ar) skleidėjo klausimus, struktūrinių padalinių vadovai, valstybės tarnautojai ar darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis, turi juos suderinti su Komunikacijos skyriumi, kuris apie tai informuoja Savivaldybės administracijos direktorių, išskyrus Taisyklių 12 punkte numatytus atvejus.“
12 punktas beveik toks pat, tik apie „gyvus“ dalyvavimus laidose. Savivaldybės atstovai „gali teikti informaciją reportažuose, dalyvauti tinklalaidėse, interneto, radijo ar televizijos laidose tik gavę Savivaldybės administracijos direktoriaus leidimą bei informavę jį ir Komunikacijos skyrių apie būsimo pokalbio temą.“
Nebelikę jokios galimybės specialistams teikti informaciją apie savo sritis savarankiškai. Ankstesnėse taisyklėse buvo nurodyta, kad „Interviu po viešųjų renginių (posėdžių, pasitarimų, konferencijų ir kt.) juose dalyvaujantys Alytaus miesto savivaldybės vadovai ir savivaldybės administracijos valstybės tarnautojai, darbuotojai duoda be išankstinio derinimo su Viešųjų ir užsienio ryšių skyriumi.“
Taip pat esant skubiems atvejams savivaldybės struktūrinių padalinių vadovai galėjo duoti interviu žiniasklaidos atstovams „nederinę jo nei su savivaldybės administracijos vadovais, nei su Viešųjų ir užsienio ryšių skyriumi.“
Dabar nieko panašaus nebėra, gali nors ir griūti dangus, be direktoriaus palaiminimo niekas nieko nesakys, apie spaudos konferencijų organizavimo tvarką naujose taisyklėse taip pat net užuominos nebelikę, kaip ir pačių spaudos konferencijų. Tai minima tik kaip informacijos pateikimo forma, bet nei kada, nei kas jas organizuoja.
Terminas pailgėjo iki savaitės
Informacijos pateikimo terminai taip pat pailgėjo. Dabar informacija, kurią rengiant nereikia kaupti papildomų duomenų, žurnalistams, viešosios informacijos rengėjams ir skleidėjams pateikiama ne vėliau kaip per vieną darbo dieną. Anksčiau galiojusioje tvarkoje buvo 4 valandos. Pavyzdžiui, paskambinus pasitikslinti, kas apmoka eilinę mero komandiruotę, informacijos teks laukti vieną darbo dieną ir administracijos direktoriaus patikrinimo.
Informacija, kurią rengiant reikia kaupti papildomus duomenis žiniasklaidai užklausus pateikiama ne vėliau kaip per savaitę. Anksčiau galiojusioje tvarkoje buvo „ne vėliau kaip per 1 darbo dieną“. Tad informacijos, kiek kainavo mero komandiruotė, jau gali tekti laukti ir savaitę.