Klausyti gyvai

17:00 - 19:00

Tokia diena

Alytaus miesto biudžetas – daugiau lėšų investicijoms, verslui ir darbuotojams

Kalbėdami apie labai svarbias miesto biudžeto sudedamąsias dalis: savivaldybės veiklos, ekonominės plėtros ir turto valdymo ir plėtros programas, Alytaus politikai ir savivaldybės administracijos vadovai sutartinai tvirtina, kad 2018 metų biudžetas – labai optimistinis.

Kokie ženklūs pokyčiai verslo, investicijų pritraukimo, infrastruktūros srityse numatomi Alytuje, kokius prioritetus šiems metams turi miesto savivaldybės administracija? Pokalbis apie tai su Alytaus vicemeru Tautvydu Tamulevičiumi, savivaldybės administracijos direktoriumi Vytautu Jastremsku ir savivaldybės Strateginio planavimo ir finansų skyriaus vedėja Neringa Rinkevičiūte.

Pokalbis apie tai su Alytaus vicemeru Tautvydu Tamulevičiumi, savivaldybės administracijos direktoriumi Vytautu Jastremsku ir savivaldybės Strateginio planavimo ir finansų skyriaus vedėja Neringa Rinkevičiūte (FM99 nuotr.)

Administracijos direktoriaus rezervo lėšos – darželiams, pramonės parkui

Savivaldybės veiklos programai šiųmečiame biudžeto projekte numatyta 7,8 mln. Eurų. Tačiau net 1,3 mln. eurų sudaro savivaldybės administracijos direktoriaus rezervas, kurio lėšos bus perskirstytos į kitas biudžeto programas.

Kasmet formuojant miesto biudžetą yra paskirstomos būtinos išlaidos dešimčiai programų, o laisva lėšų dalis patenka į savivaldybės administracijos direktoriaus rezervą. Šios lėšos, sulaukus visų pateiktų siūlymų ir juos išanalizavus, dar kartą perskirstomos.

Vicemeras T. Tamulevičius teigė, kad didžioji dalis pinigų iš direktoriaus rezervo bus nukreipta Alytaus ikimokyklinio ugdymo įstaigų infrastruktūrai gerinti. „Į šias įstaigas investavome paskutiniuosius dvejus metus, o šiais metais tikimės pabaigti pradėtus darbus: suremontuoti likusių įstaigų sanitarinius mazgus, kur reikia, atlikti fasado šiltinimo darbus, sutvarkyti trūkusias sienas, išspręsti pelėsio atsiradimo priežastis“, – kalbėjo vicemeras.

Dar viena sritis, kuriai bus nukreipta taip pat nemaža dalis direktoriaus rezervo lėšų – pridėtinę vertę miestui kurianti ekonominės plėtros programa. Anot T. Tamulevičiaus, tai yra vienintelė programa, kuri iš tiesų gali ilgainiui sukurti situaciją, kai savivaldybės biudžetas kasmet vis didės. Kuo daugiau Alytuje bus kuriama darbo vietų, tuo daugiau gyventojų pajamų mokesčio pateks į miesto savivaldybės biudžetą.

Savivaldybė grąžins beveik 2 mln. eurų paskolos

1,9 mln. eurų iš savivaldybės veiklos programos planuojama nukreipti savivaldybės paskolos grąžinimui.  „Jeigu lygintume su praėjusiais metais, ir atimtume minėtas sumas, savivaldybės veiklos programa šiemet didėja apie 100 tūkst. eurų“, – skaičius įvardijo Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėja N. Rinkevičiūtė.

Alytaus vicemeras T. Tamulevičius priminė, kad prieš dvejus metus grąžinus dalį savivaldybės paskolos, buvo sutaupyta apie 40 tūkst. eurų. Šiuo metu savivaldybės skola siekia 16,3 mln. eurų. Grąžinus suplanuotą pinigų sumą, ji sumažės iki 14,4 mln. eurų.

„Nuo pat įstojimo į Europos Sąjungą, miesto savivaldybė įvairiems projektams įgyvendinti, taip pat ir kitoms reikmėms nuolat skolindavosi. Tačiau pastaruosius trejus metus skola nuolat mažėja“, – pasidžiaugė T. Tamulevičius.

Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėja N. Rinkevičiūtė pažymėjo, kad savivaldybės administracija pastaraisiais metais su finansais iš tiesų susitvarko labai gerai, sėkmingai įgyvendina ES lėšomis finansuojamus projektus nesiskolindama, projektams dalinai finansuoti lėšų suranda miesto biudžete.

Prioritetas – savivaldybės darbuotojų skatinimas

Savivaldybės veiklos programoje, kaip ir kasmet, yra numatytos lėšos savivaldybės administracijos darbuotojų darbo užmokesčiui, ūkio išlaikymui, miesto tarybos, mero ir tarybos sekretoriato bei tarybos narių veiklai, taip pat kitoms savivaldybei deleguotoms funkcijoms atlikti.

Alytaus miesto savivaldybės administracijos direktorius V. Jastremskas išskyrė prioritetus, kuriems šiais metais miesto savivaldybė administracija skirs daugiau dėmesio. Tai – savivaldybės darbuotojų gebėjimų ir kompetencijos tolimesnis tobulinimas, skatinimas bei intensyvus darbas, kad šilumos ūkis būtų sugrąžintas į savivaldybės rankas.

„Šioje programoje yra numatyta pinigų ir bylinėjimuisi bei teisinėms paslaugoms. Be teisinės pagalbos iš šalies, kaip parodė praktika, savivaldybė niekaip neišsiverstų, kadangi šiam klausimui spręsti reikalingi labai stiprūs teisininkai. Noriu pasidžiaugti, kad tai duoda rezultatų“, – teigė V. Jastremskas. Praėjusiais metais miesto savivaldybės administracijai pavyko pasiekti, kad šilumos kaina alytiškiams ženkliai mažėtų.

Politikų nuostatos dėl Pramonės parko keičiasi

Ekonominės plėtros programai biudžeto projekte yra numatyta kiek daugiau nei pusė milijono eurų. Lyginant su pernai metais – tai net 90 proc. daugiau. Tačiau į ją perkėlus dalį iš savivaldybės administracijos direktoriaus rezervo, programos lėšų didėjimas būtų dar didesnis. Planuojama, kad ekonominei miesto plėtrai numatyta galutinė suma viršys 700 tūkst. eurų.

Jau praėjusiais metais postūmis buvo didelis. Šiai programai skirti pinigai panaudoti Pramonės parke esančių sklypų planiravimui ir paruošimui potencialiems investuotojams. Tokie žingsniai pasiteisino, buvo pasirašyta ne viena investicijų sutartis.

Investicijos į verslo infrastruktūros kūrimą sukuria socialinę naudą: kuriamos darbo vietos, didėja konkurencija, kuri skatina vidutinio atlyginimo kilimą (AMS nuotr.)

„Ankstesniais metais įtikinti politikus, kad investuoti į netobulus sklypus, iš kurių mes norime užsidirbti, yra būtina, buvo sunku. Šiandien jau visi sutinka, kad tą daryti reikia, nes tai davė konkrečių rezultatų“, – kalbėjo T. Tamulevičius. Jis pridūrė, kad ir šiais metais toliau bus tvarkomi pramonės parko sklypai.

Vicemeras pabrėžė, kad kiekvienu konkrečiu atveju prieš investuojant savivaldybės biudžeto lėšas yra atliekami skaičiavimai, per kiek laiko tos investicijos atsipirks. „Kadangi lyginamės su kitomis savivaldybėmis, kurios taip pat turi ką pasiūlyti investuotojams, mes turime lygiuotis į juos ir stengtis sukurti dar geresnį produktą. Tą padaryti be investicijų yra sudėtinga“, – teigė T. Tamulevičius.

Investicijos į verslo infrastruktūros kūrimą sukuria socialinę naudą: kuriamos darbo vietos, didėja konkurencija, kuri skatina vidutinio atlyginimo kilimą. Šiais metais daugiau dėmesio bus skirta ir pramonės parko plėtrai.

Verslui skatinti  – dvigubai daugiau nei pernai

Šiemet daugiau lėšų sulauks ir smulkus bei vidutinis verslas. Šių metų biudžeto projekte smulkiojo ir vidutinio verslo rėmimui yra numatyta 100 tūkst. Eurų. Pernai ši suma buvo daugiau nei perpus mažesnė. Vicemeras pastebėjo, kad nors dažnas verslininkas Alytų vertina kaip palankų miestą verslui, tačiau pasigenda didesnės savivaldybės finansinės paramos.

„Kiekviena darbo vieta turi visų pirma socialinę vertę. Žmogus, kuris yra aktyvus darbo rinkos dalyvis, tuo pačiu išleidžia daugiau pinigų, įsigydamas įvairias paslaugas iš kitų“, – pastebėjo  vicemeras.

T. Tamulevičius priminė, kad prieš kelis metus ekonominės plėtros programai biudžete buvo numatoma vos keliasdešimt tūkstančių eurų. Šiandien ši suma jau viršija pusę milijono eurų, todėl tikimasi, kad rezultatai pranoks lūkesčius.

Bus sprendžiama automobilių parkavimo problema mieste

Viena didžiausių savivaldybės biudžeto projekto sudedamųjų dalių – turto valdymo ir plėtros programa. Jai numatytos skirti lėšos sudaro beveik 17 proc. viso biudžeto. Iš viso šiai programai planuojama skirti beveik 10 mln. eurų.

Ikimokyklinių ugdymo įstaigų tvarkymas, žvyruotų gatvių asfaltavimas, projektų aktyviai veiklai įgyvendinimas, šaligatvių tvarkymas, naujų automobilių parkavimo vietų įrengimas. Visa tai Alytuje bus atliekama iš turto valdymo ir plėtros programai numatytų lėšų.

Kaip vieną opių problemų, kuri bus išspręsta šiemet, vicemeras T. Tamulevičius įvardijo automobilių parkavimą miesto centre prie prekybos centro „Nemunas“, taip pat ir aikštelėje prie Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės

„Žmonės atvykę į miesto centrą, į Alytaus ligoninę dažnai susiduria su automobilių statymo problema. Reikia ieškoti galimybių kaip tiek miesto centre, tiek prie didžiausios Alytaus gydymo įstaigos, įrengti papildomas automobilių parkavimo vietas“, – sakė T. Tamulevičius.

Sveikatingumo tako atnaujinimas: trinkeles pakeis asfalto danga

Šiemet ir toliau bus tvarkomi mieste esantys šaligatviai, gatvėse, kur pėsčiųjų takų nėra, įrengiami nauji. Alytaus miesto savivaldybės administracijos direktorius V. Jastremskas išskyrė Ūdrijos, A. Jonyno, Merkinės gatves, kuriose planuojama įrengti šaligatvius.

Naują vaizdą 2018 metais įgaus ir dalis per visą miestą besidriekiančio Sveikatingumo tako. Esama tako danga – trinkelės – bus išardytos, Sveikatingumo takas bus išasfaltuotas. „Įvairios socialinės grupės yra pritarusios šiai iniciatyvai“, – pridūrė vicemeras.

Informacija parengta pagal Alytaus miesto savivaldybės informaciją bendradarbiaujant radijo stočiai „FM99“ ir naujienų portalui Alytusplius.lt.

 

Kitos naujienos

Kai kurių istorikų nuomone, pirmieji žydai Alytuje galėjo apsigyventi dar XV a. Tačiau tai patvirtinančių...

Kiek sauskelnių sunaudojama auginant kūdikį? Daug. O auginant daugiau nei vieną kūdikį? Kalnai! Kiek jų s...

Rašytojo 100-ąsias gimimo metines (2023-01-07) asociacija „Matučio namai“ pasitinka su nauja A. M...

„Pilietiškumo dėlionėje“ pokalbis su Giedriumi Sakalausku.