Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:
Alytaus miesto savivaldybės 2018 metų biudžeto, kuris šiemet yra daugiau nei 7 milijonais eurų didesnis nei pernai, projekte jau baigiami dėlioti paskutiniai štrichai. Kokie prioritetai numatomi infrastruktūros priežiūros ir aplinkos gerinimo bei urbanistinio planavimo programose, kokie pokyčiai laukia miesto? Alytaus vicemeras Tautvydas Tamulevičius ir miesto savivaldybės Investicinių projektų skyriaus vedėja Neringa Rinkevičiūtė sutartinai tvirtina, kad kiekvieno alytiškio akiai pastebimų pokyčių mieste šiemet bus daug. Plačiau klausykite laidos garso įrašo.
Šviesesnės perėjos, sutvarkyta gydymo įstaigos teritorija
Ir šiais metais nebus pamirštas šaligatvių tvarkymas, gatvių asfaltavimas, miesto aplinkos gražinimas, tačiau dėmesys bus skiriamas ir toms mieto teritorijoms, kurios iki šiol nesulaukė investicijų. Viena tokių vietų – Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės aplinkinė teritorija, kurioje planuojama gerinti infrastruktūrą, sutvarkyti pėsčiųjų takus, kad žmonėms būtų patogiau ir lengviau pasiekti gydymo įstaigą.
Prie ligoninės, ikimokyklinio ugdymo įstaigų bus tvarkomos ir apšviečiamos pėsčiųjų perėjos, laipteliai pėsčiųjų zonose, kur tai įmanoma, naikinami, kad alytiškiai patirtų kuo mažiau mobilumo problemų ir iššūkių.
„Šiais metais tęsime gatvių ženklinimą. Pernai šioje srityje jau pasistūmėjome į priekį, atsirado aiškiai sužymėtos automobilių parkavimo vietos aikštelėse ir skiriamosios juostos gatvėse, kuriose jų pažymėtų niekada nebuvo, atsirado pirmieji vadinamieji geltonieji koriai, žymintys vietas, kur automobilių statyti negalima, kad atsirastų tvarka mieste, būtų fiksuojama mažiau pažeidimų, išvažiuoti iš daugiabučių kiemų būtų patogiau“, – sakė vicemeras T. Tamulevičius.
Infrastruktūros priežiūros ir aplinkos gerinimo programoje numatytas želdinių genėjimas. Jau pernai išvalius Nemuno pakrantę alytiškiai džiaugėsi galintys pasigrožėti atsivėrusiu vaizdu į Nemuną. Šiais metais genėjimo darbams miesto biudžete yra numatyta lėšų ir tai apmis ne tik teritoriją nuo Baltosios rožės iki A. Juozapavičiaus tilto, bet ir kitas miesto vietas.
„Jaunimo parke sanitarinio valymo nebuvo jau labai seniai. Norisi, kad ši žalioji miesto vieta, tampanti aktyvia alytiškių susibūrimo vieta, taptų labiau panaši į parką, būtų išgenėti beverčiai medžiai, krūmynai, kad parkas taptų labiau perregimas. Tai padės gerinti ir saugumą ir skatins jaukumo jausmą“, – kalbėjo T. Tamulevičius.
Diskutuojama ir apie tilto, jungiančio Dainavos mikrorajoną su Jaunimo parku, remontą. Techninis tilto projektas bus parengtas šiemet, o kitąmet tiltas bus suremontuotas.
Investicinių projektų skyriaus vedėja N. Rinkevičiūtė pažymėjo, kad formuojant miesto biudžetą laikomasi principo pirmiausia numatyti lėšas mieste sukurtos infrastruktūros priežiūrai. Ne išimtis ir Jaunimo parkas, kuriame praėjusiais metais buvo įkurtas riedlenčių parkas, o šiemet planuojama įrengti ir daugiau aktyvaus laisvalaikio erdvių.
„Šiais metais bus daugiau investuojama į gatvių apšvietimą ir jo atnaujinimą: keičiamos ledinės lempos, kurių tarnavimo laikas jau pasibaigė, perdažomi apšvietimo stulpai“, – sakė N. Rinkevičiūtė.
Mieste bus saugiau vaikščioti ir važiuoti
Alytus žengia koja kojon su išmaniosiomis technologijomis siekiant padidinti eismo saugumą mieste. Kiek daugiau nei prieš metus Alytuje, pirmajame mieste šalyje, atsirado išmaniosios perėjos, o joms pasiteisinus, saugaus eismo priemonės įdiegtos ir dar keliose miesto gatvėse.
Nors šiemet miesto biudžete saugiam eismui numatoma kiek mažiau pinigų nei pernai, tačiau papildomų lėšų tikimasi sulaukti iš Kelių eismo taisyklių pažeidėjų. Praėjusiais metais miesto savivaldybė įsigijo mobilią greičio matavimo įrangą, kuri buvo perduota Alytaus policijai. Už pažeidimus, užfiksuotus su šia įranga, sumokėtos baudos turi pasiekti miesto biudžetą. Priemonės, gerinančios saugumą – perėjų apšvietimas bei gatvės žymėjimas, numatomos ir kitose biudžeto eilutėse.
Šiais metais bus įgyvendinta ir ES lėšomis finansuojamas darnaus judumo planas. Viena iš numatytų sričių -šviesoforų sistemos modernizavimas ir perprogramavimas. Šiai priemonei Alytui skirta 180 tūkst. eurų iš ES struktūrinių fondų.
Viešojo transporto sistema – ant pertvarkų slenksčio
2018 metais nebus pamirštos ir žvyruotos gatvės. Joms prižiūrėti numatyta lėšų suma labai panaši kaip ir pernai. „Viešojo transporto infrastruktūros priežiūrai pinigai biudžete šiemet ženkliai didėja. Taip yra dėl to, kad ir šioje srityje miestas ketina įgyvendinti ES finansuojamus projektus. Aišku, vienas labiausiai laukiamų pokyčių – viešojo transporto sistemos pertvarka. Labai tikimės, kad ta sistema pradės veikti, nusprendėme dar kartą kreiptis į tarybą dėl pritarimo nekenksmingų aplinkai viešojo transporto autobusų įsigijimui“, – sakė N. Rinkevičiūtė.
Tamulevičius pasidžiaugė, kad susidomėjimas Alytaus miesto savivaldybės paskelbtu viešojo transporto paslaugos konkursu yra labai didelis, dalyvių daug, tad tikimasi, kad iki rudens pavyks įgyvendinti viešojo transporto pokyčius.
„Šiemet Alytuje bus įrengtos trys elektromobilių įkrovimo stotelės, jeigu tarybos nariai pritars, nupirkti ir keli elektra varomi autobusai. Tai ne tik mažintų kaštus, bet ir leistų miestui turėtų kažką inovatyvaus, taip prisidedant prie aplinkos tausojimo“, – kalbėjo vicemeras.
Jis akcentavo, kad nors infrastruktūros priežiūros ir aplinkos tvarkymo programa ir nesukuria tiek ekonominės naudos miestui kiek, pavyzdžiui, ekonominės plėtros programa, tačiau investuoti į aplinką taip pat būtina, kadangi rezultatai yra ilgalaikiai, užtikrinantys tvarkingo, švaraus ir šviesaus miesto kūrimą.
Visoms infrastruktūros priežiūros ir aplinkos gerinimo reikmėms planuojama skirti 5 milijonus eurų.
Urbanistinio planavimo programai – beveik 200 tūkst. eurų
Lėšos Urbanistinio planavimo programai šių metų biudžete, lyginant su 2017 metais, didėja bene daugiausiai – net 68 procentais. Šis didėjimas yra skaičiuojamas dėl kompleksinių teritorijų planavimo dokumentų, kurie yra reikalingi savivaldybės administracijai, rengimo.
Taip pat yra numatyta atlikti žemės sklypų kadastrinius matavimus, kad būtų galima paruošti sklypus, reikalingus nuosavybės atkūrimui mieste. „Programos apimtis didina dar ir ES lėtomis dalinai finansuojamas projektas – Alytaus miesto bendrojo plano korektūra“, – detalizavo N. Rinkevičiūtė.
Anot vicemero, paskutinis Alytaus bendrasis planas buvo tvirtinamas ištisą dešimtmetį. „Jau tvirtinamas taryboje jis, dėl užtrukusių teisminių ginčų, buvo morališkai pasenęs. Netrukus prasidės plano korektūra, artimiausiu metu vyks viešieji svarstymai, bus laukiama gyventojų ir verslo subjektų pasiūlymų. Svarstymų ir diskusijų bus daug: ir teritorijų užstatymo intensyvumas, ir pastatų aukštingumas“, – atkreipė dėmesį miesto vicemeras.
Jis pažymėjo, kad šiemet bus sprendžiamas žemės grąžinimo klausimas, kad tie žmonės, kurie laukia eilėje, atgautų jiems priklausantį turtą. Biudžete yra numatytos lėšos ir gyvenamųjų namų prijungimui prie nuotekų tinklų. „Mūsų mieste tokių namų yra pusė tūkstančio, bet šiemet pradėsime kompensuoti prisijungimus tiems, kam finansiškai tai patiems atlikti sudėtinga. Tai bus dar vienas pokytis gerinant miesto gyventojų gyvenimo kokybę“, – sakė vicemeras T. Tamulevičius.
Informacija parengta pagal Alytaus miesto savivaldybės informaciją bendradarbiaujant radijo stočiai „FM99“ ir naujienų portalui Alytusplius.lt.