Klausyti gyvai

20:00 - 24:00

Vakaro dvelksmas

Alytaus rajono gyventojai atliekas Lietuvoje rūšiuoja geriausiai

 

Alytaus regionas yra vienas lyderiaujančių komunalinių atliekų tvarkymo sistemos organizavime. Alytaus rajono savivaldybė – viena geriausiai šalyje rūšiuojančių savivaldybių. Pasisemti gerosios patirties ir sužinoti daugiau apie atliekų tvarkymo sistemos ypatumus Alytaus rajone ir regione, į rajono savivaldybę atvyko Lenkijos ir Lietuvos parlamentarų delegacijos.

„Buvau vienas pradininkų bendros regioninės atliekų tvarkymo sistemos kūrimo. Prisimenu ilgą nueitą kelią, ypač kada reikėjo žmones įtikinti, jog už komunalines atliekas reikės mokėti. Kaimo gyventojai sakydavo, kad jokių šiukšlių neturi. Bet miškuose jų pilna, o nelegalių sąvartynų skaičiuojama dešimtimis“, – apie nelengvą komunalinių atliekų sistemos kūrimo pradžią kalbėjo Alytaus rajono savivaldybės meras Algirdas Vrubliauskas.

Alytaus rajono savivaldybė – viena geriausiai šalyje rūšiuojančių savivaldybių (ARSA nuotr.)

Alytaus regione atliekų tvarkymo sistemą svečiams pristatė Alytaus regiono tvarkymo centro direktorius Algirdas Reipas. Pasak jo, be regiono savivaldybių palaikymo ir darnaus veikimo, komunalinių atliekų tvarkymas neįmanomas.

Į atliekų tvarkymo sistemą septynios Alytaus regiono savivaldybės investavo per 30 mln. eurų. Rinkliavos dydis Alytaus rajone vidutiniškai siekia 42 eurus per metus, ir yra vienas mažiausių Lietuvoje. Taip pat taikomos lengvatos.

A. Reipas pažymėjo, kad Alytaus rajonas lyderiauja atliekų rūšiavime. „Per metus vidutiniškai  vienas rajono gyventojas išrūšiuoja apie 120 kilogramų komunalinių atliekų“, – kalbėjo A. Reipas.

Nors Alytaus regiono savivaldybės atliekų rūšiavime yra pažengusios, tačiau iššūkių vis dar yra, kalbant apie daugiabučių namų gyventojus. „Gyventojų požiūris apie rūšiavimą keičiasi į gerąją pusę, tačiau darbo išties dar daug. Kuriame vadinamų reindžerių sistemą, kada konkretus žmogus prižiūrės jam priskirtos teritorijos komunalinių atliekų aikšteles prie daugiabučių namų, bendraus su gyventojais, motyvuos juos rūšiuoti“, – kalbėjo A. Reipas.

Komunalinių atliekų rūšiavimas pigiau kainuoja ir savivaldybėms. Jos nemoka už išrūšiuotas atliekas.

Lenkijos parlamentarų delegaciją domino praktinė užstato sistema. Daugiausiai klausimų parlamentai uždavė dėl užstato ir taromatų sistemos veikimo, naudos gyventojui, verslui. „Lenkijoje daugiausiai problemų kelia butelių, įvairių  pakuočių tvarkymas. Šios  atliekos tampa dažniausiomis atliekomis individualiuose namuose ir ypač daugiabučiuose“, – kalbėjo Lenkijos Respublikos Seimo Vietos savivaldos ir regioninės politikos komiteto pirmininkas Andrzej Maciejewski, pažymėdamas, kad Lietuva yra komunalinių atliekų tvarkymo sistemos lyderis, kur puikiai veikia užstato sistema.

Po susitikimo savivaldybėje Lenkijos ir Lietuvos parlamentarai  vyko į Alytaus regiono atliekų tvarkymo technologijų miestelį Takniškėse, kuriame susipažino su atliekų tvarkymo technologijomis, rūšiavimu, kompostavimu, aerobiniu apdorojimu, Europos Sąjungos lėšomis finansuojamu pakartotinio daiktų naudojimo sistemos kūrimo projektu.

Kitos naujienos

Liudas Mikalauskas ir Egidijus Bavikinas jau daugiau nei 15 metų yra vienas mylimiausių duetų Lie...

09.26 18val. kino teatre "Dainava"...

Šių metų vasarą tuokęsi jaunavedžiai daugiausia santuokų sudarė rugpjūčio savaitgaliais, o populiariausia...

Šeštadienio vakarą Belgijos Leveno miesto pagrindinėje aikštėje skambėjo Lietuvos himnas