Klausyti gyvai

15:15 - 16:00

Savaitgalio afiša

Alytaus rajono meras Algirdas Vrubliauskas sako – praėję metai tikrai buvo įtempti, bet, sakyčiau, – geri.

Metai buvo pilni įvairiausių netikėtumų, FM99 klausia Alytaus rajono savivaldybės mero Algirdo Vrubliausko – kaip Alytaus rajono savivaldybei sekėsi juos įveikti?

Praėję metai tikrai buvo  įtempti, bet, sakyčiau, – geri, darbingi. Padaryta daug darbų. Išskirčiau Kurnėnų mokyklos komplekso renovaciją, paminėjome Simno – Lietuvos mažosios kultūros sostinės metus ir bažnyčios 500 metų jubiliejų. Žinoma, dėl COVID-19 pandemijos visko, kas buvo planuota, nepavyko organizuoti, bet surengėme daugiau kaip 60 įvairių kultūros ir meno renginių. Įgyvendintas projektas „Kompleksinė Miklusėnų gyvenvietės plėtra“.  Suremontuotos gatvės, įrengti dviračių takai, apšvietimas, laisvalaikio zonos, apšiltintas seniūnijos pastatas. Projekto biudžetas – virš 1 mln. eurų. Taip pat tvarkomas Simno miesto Pavasario g. kvartalas.

„Atnaujinę šildymo sistemą žmonės gauna ir kokybiškesnę šilumą, yra saugesni, tausoja aplinką, todėl ir ateityje savivaldybė rems tokias iniciatyvas“

Renovuoti Luksnėnų kultūros namai. Po vienu stogu dabar veikia biblioteka, Alytaus rajono kultūros centro Luksnėnų skyrius, yra patalpos bendruomenei. Atnaujinome 15 viešųjų pastatų, kuriuose naudojami atsinaujinantys  energijos šaltiniai. Daugiau kaip 150 tūkst. eurų paramą skyrėme rajono gyventojams, kurie įsirengė šilumos siurblius  ir individualius nuotekų valymo įrenginius individualiuose namuose (iš viso apie 350 gyventojų). Vietovėse, kur gyvena daugiau kaip 2 tūkst. žmonių, ne mažiau kaip 98 proc. nuotekų turi būtų surenkama centralizuotai ir tinkamai išvaloma. Alytaus rajone nėra gyvenviečių, miestų ir miestelių, kuriuose būtų tiek gyventojų, todėl reikalavimas neaktualus. Vis dėlto, savivaldybė skatina neturinčius nuotekų valymo įrenginių juos įsirengti ir kompensuoja dalį išlaidų. Pernai po 300 eurų  kompensacijos išmokėtos 247 gyventojams, neturintiems galimybės prisijungti prie centralizuotų nuotekų tinklų ir įsirengusiems Nuotekų valymo įrenginių taikymo reglamentą atitinkantį įrenginį.

„Tai buvo pirmieji metai, kai skyrėme kompensacijas už individualius nuotekų valymo įrenginius. Dėl paramos pratęsimo šiemet spręs savivaldybės taryba. Norime, kad aplinka būtų sveika, paviršiniai vandenys, ežerai ir upės liktų švarūs“, – sako Alytaus rajono savivaldybės administracijos direktorė Gintarė Jociunskaitė. Už nuotekų valymo įrenginius rajono gyventojams jau išmokėta 74 tūkst. eurų paramos.

Pernai įsibėgėjo dar vienas savivaldybės aplinkos apsaugos projektas. Rajono gyventojams, kurie  pagal Aplinkos projektų valdymo agentūros projektą pasikeitė senus, neefektyvius šildymo  katilus į efektyvius biokuro katilus arba šilumos siurblius ir gavo 50 proc. Europos Sąjungos subsidiją, papildomą finansinę paramą skyrė ir Alytaus rajono savivaldybė. Nuo 2019 m. pabaigos buvo skiriama 10 proc. įrenginio kainos kompensacija.

Prašymus kompensuoti 10 proc. patirtų išlaidų 2019, 2020 metais savivaldybei pateikė 126 gyventojai. Iš biudžeto jiems išmokėta beveik 76 tūkst. eurų. „Skirti paramą gyventojams, atnaujinantiems šildymo sistemą, Alytaus rajono savivaldybės taryba nusprendė 2019 metų pabaigoje. Taigi, nauji katilai arba siurbliai kainavo 60 proc. mažiau. Atnaujinę šildymo sistemą žmonės gauna ir kokybiškesnę šilumą, yra saugesni, tausoja aplinką, todėl ir ateityje savivaldybė rems tokias iniciatyvas“, – sako rajono savivaldybės meras Algirdas Vrubliauskas.

„Gimus kiekvienam naujagimiui, tėvams  mokama didesnė vienkartinė išmoka – 500 eurų”

  • Kaip  skatinate jaunas šeimas čia kurtis ir gyventi, auginti vaikus?

Taip, žinoma, ir labai džiaugiuosi, kad rajone apsigyvena vis daugiau jaunimo. Savivaldybė remia ne tik jų verslą, bet ir socialinį gyvenimą. Pavyzdžiui, – gimus kiekvienam naujagimiui, tėvams  mokama didesnė vienkartinė išmoka – 500 eurų, jas šiais metais gavo  daugiau kaip150 šeimų. Beje, pirmasis Alytaus ligoninėje šiais metais gimęs vaikelis – yra būtent Alytaus rajono gyventojas! Tai – Osvaldo ir Vaidos iš Norgeliškių kaimo dukrytė. Ir ji augs ne viena, šeimoje jau yra trys broliai. Nuoširdžiai sveikinu šią šeimą, nes žinau, kad tai yra tvarkingi, darbštūs, kaimyniški žmonės. Vaikams iš Venciūnų ir aplinkinių kaimų suremontuotas ikimokyklinio ugdymo skyrius, atidaryta antra grupė. Jaunimui atidaryti dar 4 nauji sporto aikštynai Kumečiuose, Verebiejuose, Užupiuose, Mergalaukyje. Iš viso rajone yra 23 modernios sporto erdvės.  Galiu kalbėti apie daugybę kitų darbų, pvz., kelių remontą, daugelis jų bus tęsiami, bet visko juk neišvardinsiu per trumpą interviu.

  • Covid – 19 situacija ir sprendimo būdai. Kaip buvo organizuojama pagalba vienišiems, senyviems žmonėms? 

 Nuo pat pirmosios bangos Alytaus rajono savivaldybė pirko bendruomenėms ir pagyvenusiems žmonėms apsaugos priemonių ir  jų rinkinių – veido kaukių, dezinfekcinio rankų skysčio, pirštinių.  Rudenį senjorams ir bendruomenėms išdalinome apie 12 tūkst. vienetų rinkinių. Čia mums labai padeda seniūnai, bendruomenių pirmininkai. Dėkoju  Pirminės sveikatos priežiūros centro ir Greitosios medicinos pagalbos stoties žmonėms, visiems rajono medikams, socialiniams darbuotojams, kurie dirba priešakinėse kovos su pandemija linijose ir jau patys yra patyrę šio klastingo viruso gniaužtus.

  • Šių metų biudžeto suvaldymas. Kokia situacija Alytaus rajone? Ar reikės veržtis diržus? Kokie planai ateinančiais metais, ar užteks finansų?

Skaičiuojame, kad šiemet nesurinksime įvairių mokesčių, ypač – gyventojų pajamų mokesčio – maždaug apie 1 mln. 200 – 1 mln. 300 tūkstančių eurų. Taigi prognozė tokia:  biudžetas bus 2,3 proc. arba  maždaug 360 tūkst. eurų mažesnis negu praėjusiais metais. Šiek tiek lėšų persikelsime iš praėjusių metų.  Būkime optimistai, – ekspertai sako,  kad ekonomika turėtų atsigauti ir augti. Kuo išsiskirs šie metai?  Noriu tikėti, kad  iš esmės eisime arčiau žmogaus, po karantino – netgi į atokiausius kaimus ir kiemus, belsimės į vienišų, ligotų, senyvo amžiaus žmonių duris. Klausime, kas jiems svarbu, kokių paslaugų ar patarnavimo reikia?

Plėsime mobiliąsias paslaugas. Šiuo metu felčerinių punktų slaugytojos važiuoja pas pacientą į namus ir ten atlieka reikalingas procedūras. Tikiuosi, kad paslaugų kokybė iš esmės pasikeis, kai įgyvendinsime projektą, kurį turime kartu su partneriais iš Voronovo rajono, Baltarusijos. Šio projekto dėka įsigysime  4 mobiliąsias ambulatorijas. Taigi gydytojas ir visa jo komanda galės atvažiuoti į gyvenvietes, daugelį sveikatos paslaugų, tyrimų  bus galima atlikti vietoje, nesikreipiant į polikliniką. Planuojame plėsti lankomosios priežiūros darbuotojų skaičių, jie seneliams nupirks ir atneš ne tik maisto, vaistų, bet ir krosnį pakūrens, jeigu reikės. Bibliotekininkas, kultūros darbuotojas irgi galėtų būti mobilus – ne tik atnešti vienišam kaimo gyventojui knygą ar laikraštį, bet ir su juo pakalbėti, papasakoti naujienas. Juk bendravimas  kartais gydo geriau kaip vaistas.

  • Kaip gyvena rajono ūkininkai, verslininkai? Ar kreipiasi paramos?

Taip, praėjusiais metais smulkaus ir vidutinio verslo rėmimui skyrėme beveik 100 tūkst. eurų, nes ir paramos prašymų gauta trigubai daugiau, negu praėjusiais metais. Gavome 69 verslo subjektų prašymus, o 2019 metais finansinės paramos prašė tik 23 verslo subjektai. Džiugu, kad daugiau kaip pusė paramos prašytojų buvo  naujai įsikūrusios įmonės, jų pernai buvo net 35, savivaldybė kompensavo įsikūrimo išlaidas. Daugiau kaip 62 tūkst. eurų skirta naujoms darbo vietoms įkurti. Paramos gavėjai  deklaravo, kad yra sukūrę 80 naujų darbo vietų – tai beveik 3 kartus daugiau negu 2019 metais. Statistikos departamento duomenimis, Alytaus rajono savivaldybė ir toliau išlieka tarp lyderių Lietuvoje pagal ūkio subjektų skaičiaus augimą: pernai buvo įregistruoti 1164 nauji ūkio subjektai.

  • Gerai sutvarkyti keliai reikalingi ne tik verslo plėtrai, bet ir visiems rajono gyventojams. Kiek gi tų kelių pavyko sutvarkyti  praėjusiais metais?

Pasakysiu taip: kartu su valstybiniais projektais į rajono kelius investuota virš 10 mln.  eurų.  Sutvarkyta apie 48 km rajono kelių. Išasfaltuoti žvyrkeliai: Kampai–Ryliškiai–Merkinė, taip pat kelias Skraičionys–Klydžionys. Asfalto danga rekonstruota valstybinės reikšmės keliuose: Onuškis–Butrimonys–Punia,  Punios link bus įrengtas pėsčiųjų ir dviračių takas. Dauguose įrengta žiedinė sankryža. Keliai yra nuolat tvarkomi ir prižiūrimi, bet tai viename, tai kitame ruože atsiranda problemų, kurias reikia spręsti.

  • Pandemija, karantinas, įvairūs ribojimai, bet – gyvenimas tęsiasi. Tad kas gi toliau? Kokius darbus planuojate šiemet?

Darbų turim daug – ir naujų, ir tęsiamų iš anksčiau. Planuojam   Simne įrengti naują ambulatoriją, greitosios medicinos pagalbos ir  priešgaisrinės apsaugos postus. Ketiname ir toliau investuoti į atsinaujinančius energijos šaltinius, įgyvendinti projektus, kuriuos  vykdysime kartu su kitomis Alytaus regiono savivaldybėmis. Bet  manau, kad apie tai jau turėtume kalbėti kitame interviu. Ačiū Jums už suteiktą galimybę pasinaudoti radijo FM’99 eteriu. Linkiu, kad šią radijo stotį girdėtų kuo daugiau Alytaus rajono gyventojų. Būkite sveiki, saugokite save ir kitus!

Kitos naujienos

Kokie pagrindiniai iššūkiai buvo šią kadenciją Europos Parlamente, Europos saugumas, karas Ukrain...

Su Alytaus Sakalėlio pradinės mokyklos 2C klasės moksleiviais susitinkame radijo stotyje FM99. Va...

Alytuje gyvenantys vaikų tėvai ir toliau ieško būdų, kaip išlaikyti savo vaikus darželiuose. Nors...

Alytaus policijos pareigūnai atlieka tyrimą dėl galimo moters išžaginimo Alytuje. Kaip pranešė Alytaus ap...