Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

Šalia Miroslavo esanti kario skulptūra yra ne sovietų, o prancūzų kario? (atnaujinta istoriko komentaru)

Seimo narys Kęstutis Masiulis kreipėsi į Alytaus rajono merą Algirdą Vrubliauską, prašydamas pašalinti iš viešosios erdvės šalia Miroslavo miestelio esančią sovietinio kario galvos skulptūrą. Anot parlamentaro, Alytaus rajone Laisvės kovotojai buvo vieni aktyviausių visoje šalyje, o okupacinė valdžia į tai atsakė taikydama pačius žiauriausius metodus, nevengdama kankinti ir tremti senelius bei vaikus, todėl toks paminklas „raudonarmiečiui“ yra įžeidimas visiems kentėjusiems ir kovojusiems už Lietuvos laisvę, kurių daug ir dabar gyvena Alytaus apylinkėse.

Alytaus rajono savivaldybės meras A. Vrubliauskas sako, jog šis parlamentaro siūlymas bus svarstomas, o diskusija dėl monumento yra jau ne kartą kilusi. „Esu sudaręs mero potvarkiu komisiją, kuri šiuo klausimu diskutuos kitą savaitę. Man, kaip merui, šis monumentas visišklai netrukdo, žinoma, galima diskutuoti, kad jo nereikėtų, dėl istorinių faktų. Tačiau priimant sprendimą neskubėsime ir jį priimsime demokratiškai pasitarę“,- sakė meras.

Roberto Ožalinsko nuotr.
Nuotr. Roberto Ožalinsko

Skulptūra  atidengta 1986 m. gegužės 9-ąją, švenčiant vadinamąją Pergalės dieną, o pati skulptūra sumanyta pastatyti norint įsiteikti aukštesnei sovietinei valdžiai. „Toks okupacijos simbolis Nepriklausomoje Lietuvoje yra nepagarba už Lietuvos laisvę kovojusiems Laisvės kovotojams ir patriotams, kurie patys savo akimis yra regėję ir išgyvenę sovietinį terorą. Beveik nėra šeimos, kurios giminaičiai nebūtų nukentėję nuo sovietinių represinių tarnybų“, – teigia K. Masiulis.

Atsirado naujų spėliojimų, kad ši skulptūra yra, ne sovietinio, o prancūzo kario. Anot Algirdo Vrubliausko, pirmiausia reikėtų žinoti kontekstą, kaip iš tikrųjų yra: „Man teko ne vieną kartą bendrauti su skulptūros autoriumi Vladu Krušna, jis yra sakęs, kad vienas kareivis yra prancūzas. Kita skulptūros galva buvo sovietinio kario, kuri susprogdinta“.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Istorikas Vilmantas Dunderis

Tačiau, kaip teigė istorikas Vidmantas Dunderis jam teko girdėti įvairių versijų apie šios skulptūros kilmę: „Išgirdau versiją, kad šioje skulptūroje pavaizduota vokiečio kareivio galva. Tačiau, kuomet buvo statoma skulptūra, ji buvo skirta sovietų karių daliniams. Versijos apie vokiečius ir prancūzus atkrenta. Skulptūroje akivaizdžiai matoma sovietų atributika“.

Per sovietinę okupaciją Lietuva neteko per 1 mln. savo gyventojų. Apie 300 tūkst. žmonių patyrė komunistinio režimo baisumus – kalėjimus, lagerius, tremtį Sibire ir tolimojoje Šiaurėje. Bėgdami nuo komunistinio teroro iš Lietuvos pasitraukė daugiau kaip 440 tūkst. šalies gyventojų.

ELTA-logo

Kitos naujienos

„Pilietiškumo dėlionėje“ pokalbis su Giedriumi Sakalausku. 

Šį sekmadienį (gruodžio 11 d.) Makniūnuose nuo 10 iki 13 val. vyks Kalėdinis Makniūnų bagažinių t...

Gruodžio 2 dieną Alytaus pataisos namuose 49 m. kinologas specialistas sumušė kitos kinologės 7 mėnesių t...

Lietuvos profesionalai standartinių šokių šokėjai Vaidotas Lacitis ir Veronika Golodneva Lacitien...