Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

Alytus švenčia gimtadienį ir pagerbia geriausius bei iškiliausius

„Š alis ta – Alytus vadinas”. Birželio 15-ąja Alytaus miestas švenčia 432-ąjį savo gimtadienį. Kaip ir kiekvienais metais, Alytaus miesto gimtadienio metu pagerbiami savo miestui nusipelnę žmonės.

Sveikiname visus švenčiančius kartu su miestu! Visos Alytaus miesto gimtadienio šventės naujienos iš pirmų lūpų radijo stoties „FM99” eteryje, internete www.fm99.lt bei FM99 facebook profilyje.

Š iemet Garbės piliečio vardai suteikti dviems ryškioms asmenybėm – Domininkui Jėčiui (po mirties) ir Juozui Daukšiui. Garbės piliečio vardas suteikiamas piliečiams už ypatingus nuopelnus Alytaus miestui ir Lietuvos valstybei, vykdant ilgalaikę, sistemingą, visuomeninę veiklą mokslo, kultūros, švietimo, meno, sporto, sveikatos, socialinės apsaugos, taip pat aplinkos apsaugos, verslo ir kitose srityse. Ir, žinoma, už kilnius poelgius, padariusius didelį poveikį visuomenei.

Kraštotyrininkas Gintaras Lučinskas pristatydamas Domininko Jėčiaus kandidatūrą sakė: „Domininką Jėčį galima apibūdinti Dzūkų karo dainos žodžiais: „Už Dzūkų šalelę paguldė galvelę”.” D. Jėčys gimė 1896 m. spalio 20d. Medžiūnų k., Biržų apskrityje. 1919 metų pradžioje įstojo į besikuriančią Lietuvos kariuomenę ir dalyvavo nepriklausomybės kovose su lenkais. Nuo 1936 m. glaudžiai susijęs su Alytumi: savo gyvenimu, veikla, tarnyba, buvo perkeltas į Alytaus komendantūrą karininku šaulių reikalams. Buvo XIX Alytaus šaulių rinktinės vado padėjėjas, ėjo intendanto-raštvedžio pareigas. 1945 m. Birželio pradžioje, Dzūkijoje, suorganizavo Dzūkijos rinktinę Punios šile, buvo išrinktas jos vadu, turėjo slpayvardį č„žuolis. Parengė ir išsiuntinėjo „Dzūkijos partizanų veiklos taisykles”, kuriose buvo apibrėžti partizanų kovos tikslai, organizacija, partizanų teisės ir pareigos. 1947 metų Rugpjūčio 11 d. štabo bunkerį apsupo enkavedistai. Sunkiai sužeistas, sunaikinęs štabo dokumentus, nusišovė. Kūnas niekintas Alytaus MGB kieme, palaikai užkasti Pirmajame Alytuje, netoli Š½ydų kapinių, tačiau iki šiol nerasti. Garbės piliečio regalijas atsiėmė Dominiko Jėčio anūkas Gediminas Jėčys. Klausyti „Š alis ta – Alytus vadinas” – pasakojimas apie Dominiką Jėčių.

Garbės piliečio regalijos įteiktos ir šamapanizuoto vyno gamybos pradininko Alytuje, ilgamečio Alytaus vyno ir šampano gamyklos (dabar AB „Alita”) direktoriui Juozui Daukšiui.

Juozas Daukšys gimė 1931 m. Balandžio 28d. Alytaus apskrities Butrimonių valsčiuje, Pušėnų kaime. Studijavo ir dirbo žemės ūkio srityje. 1969 m. baigė Vilniaus universitetą. Alytuje įkūrus vyno gamyklą, tapo Alytaus gamyklos (dabar „Alita”) generaliniu direktoriumi ir juo dirbo iki 1994 m. 1980 m. vyno gamykloje buvo pastatytas putojančio vyno cechas ir Alytuje pradėtas gaminti pirmasis Lietuvoje tarybinis šampanas – putojantis vynas. Juozui Daukšiui vadovaujama gamykla tapo viena didžiausių ir stipriausių pramonės įmonių Alytuje, ji garsino miestą ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. 1994 m. Juozas Daukšys atsisveikino su „Alita” ir netrukus pradėjo dirbti direktoriumi atskiru padaliniu tapusiame ceche. J. Daukšio pastangomis netrukus šis cechas tapo pasaulinio garso bendrovės „Coca Cola” pirmuoju padaliniu Lietuvoje. 1996 m. Juozas Daukšys pasitraukė iš aktyvios gamybinės veiklos, bet iki šiol yra aktyvus Alytaus „Rotary” klubo narys, dalyvauja Trečiojo amžiaus universiteto veikloje, parašė ir išleido savo atsiminimų knygą „Nuojautos purslai”. Klausyti „Š alis ta – Alytus vadinas” – Juozas Daukšys.

Š ie metai, taip pat nėra išimtis, pagerbiant Kultūros premijos laureatus. Nuo 1991-ųjų metų kultūros premijos laureatais jau tapo gražus būrys pavienių kūrėjų, kūrybinių grupių, kolektyvų, kai kurie – net ne vieną kartą. Taigi šių metų kultūros premijos laureatai papildo šį gražų būrį. Klausyti „Š alis ta – Alytus vadinas” – 2013 metų kultūros premijos laureatai.


2013-ųjų metų Alytaus miesto savivaldybės Kultūros premijos laureatai:

Giedrė Bulgakovienė – už salono „Balta varna” renginius, taip pat trumposios prozos festivalius „Imbiero vakarai”. Renginio „Balta varna” ir trumposios prozos festivalio „Imbiero vakarai” iniciatorė bei organizatorė. Festivaliu siekianti nešti žodį bei populiarinti poeto Jurgio Kunčino kūrybos tekstus. Puoselėjanti kultūros bei literatūrinį populiarėjimą Alytuje, džiaugiasi, jog gimtajame mieste netrūksta susidomėjusių šiais festivaliais, nors jie dar ir netapo elitiniais. Su viltimi žiūri į ateitį.

„Alytaus naujienų” kultūros puslapiai „Slenksčiai”, leidžiami jau daugiau kaip 10 metų.

Tomas Sutkaitis – už senųjų amatų, archajinės muzikos ir karybos meno festivalio „Jotvos vartai” organizavimą. Š iandieną sunku įsivaizduoti kaip atrodė Alytus intensyviausiais kryžiuočių puldinėjimo laikais – XIV, o juo labiau XII-XIII amžiuje, tačiau paskutinį birželio savaitgalį per Petrines Alytuje įvyksiantis renginys bent akies krašteliu leis pažvelgti į to meto įvykius ir kiekvieną lankytoją sugrąžins daugiau nei 600 metų atgal. Jau antrą kartą vartus į šio krašto istoriją atveriantis viduramžių istorijai skirtas renginys „Jotvos vartai” pakvies visus lankytojus įsijausti į viduramžių gyventojo buitį, o taip pat pamatyti istorinių filmų vertus vaizdus.

Alytaus muzikos mokyklos jaunimo simfoninis orkestras „Svajonė” už kūrybinę veiklą. Alytaus jaunimo simfoninis orkestras „Svajonė” susikūrė 2005 metais. Š iuo metu orkestre groja virš 80 dalyvių. Jau 2006 m. „Svajonė” koncertavo Ispanijoje, 2007 m. – Nacionalinėje filharmonijoje Vilniuje, 2008 m. kartu su Vilniaus B. Dvariono dešimtmetės MM jaunimo simfoniniu orkestru AKKC didžiojoje salėje atliko M. Ravelio „Bolero”, dirigavo maestro Modestas Pitrėnas o 2009 m. Dainavos šalies muzikos festivalio koncerto metu AJSO griežė diriguojamas profesoriaus Juozo Domarko.
Kartos keičiasi, bet „Svajonės” jaunimas visada buvo iniciatyvus ir žingeidus – bene visi pokyčiai, tobulėjimas orkestre yra inicijuojami ne vadovų, o pačių jaunų žmonių. „Svajonė” ugdo jauną žmogų visapusiškai – ne tik padeda pažinti klasikinės muzikos pasaulį, bet supažindina ir su populiariąją muzika ar skatina alternatyvios muzikos kūrimą. Vasara bus ne tik svajinga, bet labai darbinga.


Tradicinė ,,Auksinė žurnalistų plunksna” įteikta broliams menininkams Algirdui ir Remigijui Gataveckams. Klausyti „Š alis ta – Alytus vadinas” – „Auksinė žurnalistų plunksna”.

Lietuvos žurnalistų sąjungos Alytaus skyrius šįmet jau devynioliktą kartą išrinko „Metų žmogų”. Simbolinį apdovanojimą – „Auksinę plunksną” visada teikia per Alytaus gimtadienį. Apdovanojimus už originalius sumanymus, idėjas, kilnius poelgius, atliktus svarbius darbus miestui ir šaliai yra pelnę verslininkai, mokytojai, sportininkai, meno kūrėjai, eiliniai alytiškiai. Š iemet auksinių plunksnų prireikė dviejų. Jos įteiktos broliams dvyniams Algirdui ir Remigijui Gataveckams.

Broliai užaugę vaikų namuose kupini ne nuoskaudų, o gyvenimo džiaugsmo. 2009 metais profesionalūs breiko šokėjai Algirdas ir Remigijus nustebino televizijos šou „Lietuvos talentai” savo pasirodymu, o 2012 m. visuomenę pribloškė kaip dailininkai, it meteoras įsiveržę į meno pasaulį. Jų meno darbai susilaukė didžiulio dėmesio parodose. Pirmoji penkiamečių brolių piešinių paroda buvo suorganizuota dar vaikų darželyje. Tuomet dvyniai mėgdavo piešti kaukoles, raganas, velnius ir nuolat konkuruodavo tarpusavyje, kuris gražiau nupieš. Jų magistrinis darbas „Situacija” , kuris buvo pavaizduotas apleistos autobusų stoties fone, Alytuje, sudomino ne tik akademikus, bet ir praeivius bei šalia dirbančius darbuotojus. Negana to, trečiojoje tarptautinėje šiuolaikinio meno mugėje „ArtVilnius‘ 12″ A. Gataveckas buvo išrinktas geriausiu jaunuoju menininku už savo projektą ,,Poveikis”. 2013 m. broliai dalyvavo tarptautinio kultūrinio bendradarbiavimo projekte „CreArt”, kuris vykdomas tarp 12 Europos miestų. Ten pristatinėjo didelę dalį savo darbų. Broliai nepamiršta savo gimtojo miesto, visuomet čia sugrįžta ir padeda vaikams, augantiems tuose pačiuose vaikų globos namuose, kaip ir jie, norėdami įrodyti, kad išėjus iš vaikų globos namų durys atsiveria į pasaulio platybes ir viskas yra įmanoma, tereikia siekti ir niekada nesustoti

„Metų verslininko” ir „Jaunojo metų verslininko” apdovanojimai Klausyti „Š alis ta – Alytus vadinas” – „Metų verslininkai”

Alytaus miesto metų verslininkas ir Alytaus miesto jaunasis metų verslininkas. Nominantus pasiūlė verslo asocijuotos struktūros: Lietuvos pramonininkų konfederacijos Alytaus krašto asociacija, Alytaus krašto verslininkų asociacija ir Vilniaus pramonės, prekybos ir amatų rūmų Alytaus filialas.

Alytaus miesto metų verslininkas 2013 – Semionas Bondarevas

Semiono Bondarevo vadovaujama Akcinė bendrovė „Astra” praėjusiais metais vykdė sėkmingą veiklą, apyvarta išaugo 12 procentų ir siekė apie 50 mln. litų, o eksportas išaugo iki 20 procentų. Gaminiai iš nerūdijančio plieno – talpos ir jų sistemos – eksportuojami į 24 pasaulio šalis. Darbo vietos sukurtos 238 žmonėms. č®monė aktyviai remia Alytaus sportą ir kultūrą.

Alytaus miesto jaunasis metų verslininkas 2013 – Akvilė Margelienė

Akvilė Margelienė – sėkmingai verslą vystanti jauna verslininkė, UAB „Aiteda” direktorė. č®monė įkurta 2010 metais. Pagrindinė jos veikla – internetinė prekyba natūraliomis rankų darbo kosmetikos priemonėmis, ekologiškais aliejais, mediniais žaislais. Per 2012 metus įmonės paslaugų ir pardavimo apyvarta išaugo 20 procentų ir pasiekė 100 tūkst. litų, nors įmonėje dirba tik 3 žmonės. č®monė dalyvauja bendruomenės veikloje, pagal galimybes paremia kultūros renginius.

Būkime ir švęskime kartu!

————-

kalbėk [email protected]

 

 

Kitos naujienos

Kiekvienais metais sulaukiame šimtų Jūsų nuotraukų su naujai atsivėrusiomis ar iki gyvo kaulo įky...

Varėnos rajono policijos komisariato pareigūnai vykdo Gabijos Samuščenko (gim. 2006 m.) paiešką, kuri Var...

Alytuje praūžė ilgai lauktas pirmasis tokio formato kultūrinių patirčių festivalis jaunimui „Nuo ...

BALANDŽIO 30 D. 18:00 val. Alytaus kino klube "Kino kablys" kviečiame į filmo "Karta.EU" premjerą ir susi...