Klausyti gyvai

10:00 - 11:00

Miesto Informatorius

Andrii Bystrov, Kijivas: Humanitarinis koridorius jiems tokia pat spaudimo priemonė kaip ir atominė elektrinė

Prenumeruokite FM99 radijo podkastą: Applepodcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic | BreakerAnchor|Pocket Casts| Anchor|Castbox|Overcast

FM99 iš Kijevo pasakoja žurnalistas Andrii Bystrov. Apšaudymai stiprėja, o humanitarinius koridorius Putino armija naudoja kaip spaudimą civiliams, kaip ir kurdami karinę bazę prie atominės elektrinės. Žiūrėkite plačiau.

Paskutiniu metu labai stipriai padaugėjo šaudymų ir sprogimų pačiame Kijeve, praktiškai kas kelias minutes. Nėra kariuomenės judėjimo, bet labai suaktyvėję oro atakos. Ypač toje pusėje, kur Gostomelis, Irpinė ir Bučia. Irpinės 80% kontroliuojama Ukrainos armijos, o penktadalis užimtą okupantų.  Matėt turbūt nuotaruką, kur Irpinėje sušaudyta šeima tiesiog prie lagaminų, taikūs gyventojai.

O šiandien buvo ataka, apšaudytas duonos kombinatas, žuvo keletas žmonių. Labai stiprūs oro atakų smūgiai. Daug žmonių bando palikti miestą, nes labai suintensyvėjo apšaudymas ir jis tęsiasi. Raketos krenta ir išdaužyti stiklai jei dar ne pačiame centre, bet šalia, antrame žiede apie centrą, tad humanitarinė situacija prasta, trūksta ir maisto, ir medikamentų.

Kaip vertinate derybas, ir Kinija pareiškė, kad gali būti tarpininke tarp Ukrainos ir Rusijos?

Daug šalių siūlėsi, ir `Turkija – Erdoganas, ir Kinija, ir bendras susitikimas planuojama su TATENA atstovais, nes yra atakos pavojus branduoliniuose objektuose, bet kuriuo atveju mūsų Prezidento ir karo vado pozicija tokia, kad mes pasiruošę bet kokioms deryboms, kurios nuimtų spaudimą ir deeskaluotų situaciją.

Dabar tik ką baigėsi derybos, ten kažkokių galutinių rezultatų nėra, bet pagrindinis siekis – humanitarinių koridorių organizavimas, nes dabar jie organizuojami ir iškart pažeidžiami – pradedama apšaudyti, taip buvo tiek ir Irpinėje, tiek ir Mariupolyje.

Pagrindinė žinutė vakarų partneriams – oro  erdvės uždarymas, tai ypatingai svarbu, tai gelbės taikių gyventojų gyvybes. Tai skamba ir iš Prezidento lūpų ir visų patarėjų, tai pagrindinis reikalavimas, net ne humanitarinės pagalbos, nes daug tikrai siunčia ir Lenkija, ir Baltijos šalys, bet mums kritiškai svarbu uždaryti dangų, tik tai gali sustabdyti visiškus sugriovimus ir civilių žūtis, nes masinių raketų atakų niekuo neįmanoma sustabdyti, tad labai reikalinga Europos partnerių pagalba, kad NATO uždarytų oro erdvę.

Ar padėtų tas sprendimas, kad Lenkija atsiųstų savo seno tipo naikintuvus?

Taip, tai geras sprendimas, Lenkija perduoda mums nakintuvus, kuriais gali skraidyti mūsų pilotai, nes suprantama, kad šiuolaikinio naikintuvo piloto apmokymui reikalingi net ne metai, o dešimtys metų. Lenkija mums atiduotų naikintuvus, kuriuos pilotai pažįsta, ir mainais gauna amerikietiškus naujo pavyzdžio. Reikia suprasti, kad visa tai ne agresija, tai ne agresyvi kampanija, o saugumo priemonės – kolektyvinis saugumas tam ir sukurtas, kad ginti taikius žmones. Ginkluotę, priešlėktuvinė gynyba užtikrintų saugumą danguje. Ukraina juk nieko nepuola, mes neapšaudom Rusijos ar Baltarusijos teritorijos, mes gi nekviečiam Lenkiją ar NATO pulti Rusiją, ne, mes prašom duoti apsaugos technikos tik taikių gyventojų gynybai. Nes karas šiuolaikinėmis priemonėmis nevyksta, karinio kontakto nėra su okupantais Putino kareiviais, jie tik stovi ir iš atitinkamo atstumo ir iš savo teritorijos apmėto raketomis. Vienas mūsų politikas šiandien pasakė, kad Černigovo kaip miesto jau nebėra, tiesiog sugriautas visiškai, todėl mums tai dabar pagrindinė žinutė.

Ar gali humanitarinis suveikti šįkart, jei tai nesuveikė jau tiek kartų. Humantarinis koridorius į Rusiją ir Baltarusiją – visiškai nesuvokiama mintis, bet ji siūloma, kaip jūs tai vertinat?

Vienas iš prezidento patarėjų tiksliai palygino humanitarinius koridorius su koridoriais žydams iš Ukrainos nacistinės Vokietijos metu, tai maždaug tas pats. Mums būtina užtikrinti saugumą, bet matom, kad jie tą humanitarinį koridorių kaip spaudimą civiliams. Žmonės su šeimomis ruošiasi išvažiuoti, susirenka kokioje nors vietoje ir tuomet ataka, ir tylos režimas nutrūksta, taip buvo Mariupolyje, kur žmonės jau buvo pasiruošę eiti.

T.y. mes suprantam, kad rusų okupantai tai naudoja ne gyventojų saugumui, o kaip geopolitinio karinio niekšingo žaidimo įrankį. Prašo ir Raudonasis kryžius, tarptautinės organizacijos, žmonės prašo – jie Irpinėje, Bučoje sėdi rūsiuose be vandems, maisto, išeiti jie negali, nes civilius iškart sušaudo, jau keletą šeimų, pabandžiusių išeiti ieškoti maisto ir vandens sušaudė, tai humanitarinė katastrofa. Iš tų miestų reiškia išvežti žmones, o to neįmanoma padaryti.

Na, kai apšaudo gyvenamus namus raketomis, tai viena, bet jie tiesiog einančius žmones, vaikus pasitinka automatų pliūpsniais. Tai netelpa į jokius rėmus. Užduotis kareiviams tiesiog naikinti civilius, kaip spaudimo priemonę žmonėms, kas paskui persiduoda kariuomenei, Prezidentui ir t.t.

Ir fiksuoti  tai ne visada įmanoma, nes žurnalistus taip pat apšaudo?

Keletas buvo sužeistų žurnalistų, skaičiau mūsų žurnalistų sąjungos vadovo pranešimą, į jį kreipėsi žurnalistai, iš Danijos, jie Gostomelyje, jie neturi vandens, negali evakuotis, buvo sužeistų.

Ir užvakar prie Mariupolio žurnalistą apšaudė, sustabdė, viską atėmė ir paleido gyvą, tai toks dabar elgesys. Taip pat apšaudo greitosios pagalbos automobilius – visuose karuose visada mašina su raudonu kryžiumi neapšaudoma, nes tai taikių sužeistų žmonių evakuacija. Apšaudomi ir automobiliai su užrašu PRESS. Procesas Hagoje jau prasidėjo, tai užsitęs labai ilgai, bet tai tikrai karo nusikaltimai ir genocidas  Kasdien, kiek bendraujam, vis laukiu, kada pagaliau tam bus kažkokia riba, bet jos vis nėra. Ir šiandien turbūt matėt Times žurnalo viršelį, kur šeima sušaudyta guli šalia lagaminų.

Kol kas atrodo kasdien tik blogiau?

Deja, jeigu kariniuose veiksmuose mūsų armija aktyviai priešinasi, ir ore, ginasi ir pietuose, ir Odesa ginasi, ir Mariupolį išlaiko, bet humanitarine prasme, tai toks pat spaudimo instrumentas kaip ir atominė elektrinė – dabar prie Energodaro jie kaupia techniką, daro savo bazę, kaip ir Černobylyje, suprasdami, kad mūsų kariuomenė negali atakuoti to regiono, tai tipinis terorizmo atvejis, tik ten dengiasi žmonėmis, o čia branduoliniu objektu. Ir nuo ten apšaudo suprasdami, kad pagal karo taisykles negaus atgal, nes 30 kilometrų nuo karinio objekto draudžiami bet kokie kariniai veiksmai.

Charkovietė Mariya: tikim, kad Ukraina nugalės, Charkivas yra Ukraina, ir liks Ukraina

Mamos su vaikais kelionė iš Zaporožės: Mes dar suspėjom, paskui nuėmė traukinius

Ruslano dukra atvažiavo į Lietuvą, o jis važiuoja į karą – Tėvynę ginti
Putinas pakeliui į Hagą, bet neketina sustoti. ES plėtra – Ukraina ar ir Moldova bei Gruzija?

Charkovietė Mariya: tikim, kad Ukraina nugalės, Charkivas yra Ukraina, ir liks Ukraina

Kitos naujienos

Alytaus nakvynės namai atsisveikina su savarankiško gyvenimo namų gyventoju: „Išėjo Rimantas Šaparnis, - ...

Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėlnetei...

Elayork su atokvėpiu pristato pristato savo naujausią muzikinį kūrinį „Ne Laiku"...

Jau balandžio 19 d., Lazdijų Nepriklausomybės aikštėje šurmuliuos mokomųjų mokinių bendrovių regi...