Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

Apie atleidimą įspėtiems darbuotojams – Užimtumo tarnybos pagalba

Grupės darbuotojų atleidimus lemia objektyvios ekonominės priežastys, tačiau apie tokius darbdavio planus išgirdusiam žmogui neretai prireikia pagalbos. Tai suprasdama, Užimtumo tarnyba šiems klientams skiria ypatingą dėmesį. Kokia situacija Pietų Lietuvos savivaldybėse ir Alytuje FM99 eteryje pasakojo Užimtumo tarnybos kauno klientų aptarnavimo departamento patarėja Nida Cibulskienė. Bankrutuojanti Alytaus baldų gamybos įmonė „S-Form“ atleido visus – 161 – darbuotoją, darbuotojų atleidimo priežastis – įmonės bankrotas. Tarnybos teigimu, darbo daugiausiai neteko siuvimo ir siuvinėjimo mašinų operatoriai, produktų rūšiuotojai ir bandytojai, drabužių ir kitų gaminių sukirpėjai, baldžiai, gamybos darbų meistrai ir brigadininkai, pakuotojai. Ar tarnyba turi žinių apie planuojamus atleidimus pasakoja Nida Cibulskienė.

„Svarbiausia tokiame gyvenimo etape – priimti realybę ir pripažinti jausmus: nerimą, baimę, sumišimą. Tai normalu. Mūsų įstaiga – tik viena iš galimybių gauti pagalbą, nes gali pasiūlyti įspėtam apie atleidimą darbuotojui saugumą, parodyti realias galimybes ir priemones karjeros pokyčiams įveikti. Visgi pasirinkimo šeimininkas bus pats žmogus“, – sakė Užimtumo tarnybos psichologas Tomas Norvilas.

Tomas Norvilas

Anot jo, apie atleidimą įspėtus darbuotojus netikėtumo faktas veda į tam tikrą krizę. Tam negalima pasiruošti psichologiškai ir visiškai nesvarbu, kiek laiko žmogus buvo komandos dalimi. Įprasta jausti nerimą ir baimę dėl ateities šiame nežinomybės fone. Rūpestį dėl finansinės ateities seka galimas savivertės sumažėjimas, nes pradedama abejoti savo gebėjimais. Ilgesnį laiką dirbę ar vyresni žmonės šį reiškinį lygina net su dalies savęs praradimu.

Visgi kai kuriems darbuotojams tokia krizinė situacija gali būti ir maloni staigmena. Anot T.Norvilo, kalbame apie žmones, kurie jau seniai svarstė apie pokyčius gyvenime, bet jiems taip ir nepasiryžo. Jiems atleidimo faktas suteikia energijos ieškoti naujos profesinės krypties.

Bet kuriuo atveju labai svarbu susiplanuoti finansus, kontroliuoti savo išlaidas. Gal net atidėti suplanuotas atostogas, nes šiame etape prioritetas – darbas. Dėl to verta prisiminti ir draugus, giminaičius, kurie netikėtai gali pasiūlyti naujas karjeros galimybes.

Reikėtų planuoti ir išėjimą iš įmonės. Rekomenduojama nenutraukti ryšių su kolegomis, nes gyvenime gali suvesti nauji profesiniai keliai. Svarbu žinoti, kas gali padėti.

Užimtumo tarnybos specialistai, gavę pranešimą apie numatomą grupės darbuotojų atleidimą, per vieną darbo dieną susisiekia su įmone ir pasiūlo organizuoti susitikimą. Jei darbdavys sutinka bendradarbiauti ir rūpintis komandos gerove, atleidimo pasekmės ne tik sušvelninamos, bet dažnai ir išsprendžiamos.

Tokio susitikimo metu pristatomas laisvų darbo vietų sąrašas regione, pasakojama apie galimybes įsidarbinti ar persikvalifikuoti, o po atleidimo ir galimybę gauti nedarbo draudimo išmoką. Vis dažniau bendradarbiaujama su vietos įmonėmis, kurios gali pasiūlyti darbą čia ir dabar.

Norintys kalbėtis individualiai, kviečiami užsukti į Užimtumo tarnybą. Karjeros konsultantai apie atleidimą įspėtus žmones supažindina su darbo paieškos būdais, padeda parengti gyvenimo aprašymą. Tiems, kas nori greičiau rasti kitą darbą, padedama susikurti paskyras įvairiuose darbo paieškos portaluose. Klientai gali išbandyti mokslininkų sukurtą įrankį „Pažink save“: pildyti klausimynus bet kuriuo paros metu iš bet kokių įrenginių, turinčių prieigą prie interneto. Užpildęs testus ir klausimynus, klientas gauna profesijų bei veiklų sąrašą, atsakantį į klausimus, ką jis galėtų dirbti atsižvelgiant į unikalias savybes, gebėjimus. Įrankis pateikia ir išsamią informaciją, kokiose srityse reikėtų tobulinti kompetencijas.

Žmonėms, kurie registruojasi užimto asmens statusu, suteikiama galimybė keisti profesiją – įgyti naują kvalifikaciją arba tobulinti kompetencijas, o taip pat ir aukštą pridėtinę vertę kuriančią kvalifikaciją ar kompetenciją.Užimtumo tarnyba finansuoja persikvalifikavimą į Lietuvos nacionalines prioritetines profesijas, kurios yra paklausios rinkoje ir užtikrina ilgalaikį užimtumą. Jei mokymosi metu žmogus atleidžiamas iš darbo, profesinį mokymą gali sėkmingai tęsti. „Ateities karjeros pasirinkimą gali sujaukti chaotiški ir jausmų nulemti žmogaus pasirinkimai atleidimo atveju. Užimtumo tarnybos teikiamos paslaugos – tik viena iš galimybių, padedančių racionaliai įvertini savo gebėjimus ir vietą darbo rinkoje. O tada jau imtis konkrečių veiksmų“, – atkreipė dėmesį Užimtumo tarnybos psichologas. Per aštuonis šių metų mėnesius apie planuojamus grupės darbuotojų atleidimus pranešė 41 įmonė. Apie tai buvo įspėta 1718 darbuotojų – tai yra 2,7 karto mažiau planuojamų atleisti darbuotojų nei 2022 metais tokiu pačiu laikotarpiu.

Kitos naujienos

Tylos užtvanka sugriūna ir erdvę užlieja šviesos! Merkinėje jau ketvirtą kartą vyks menų festival...

Alytaus apskrities tuberkuliozės ligoninė bus prijungta prie Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės, tr...

Tradicinis ir tūkstantines žiūrovų minias pritraukiantis, vienas laukiamiausių vasaros renginių A...

Tai sužinosime parodoje „Atsiminimų miestas“ liepos 31 d. (trečiadienį), 17 val. Ilgai lauktas „M...