Klausyti gyvai

20:00 - 21:00

Vakaro dvelksmas

Apie diletantus, norinčius reguliuoti gamtą arba ką daryti, kad ančių medžioklėje nenušautum saugomos rūšies? (Tiesiog nemedžiok)

Nuoširdžiai, nesitikėjau, kad ši laida sukels tokią reakciją. Todėl pradėsiu nuo citatų, galbūt pasidarys aiškiau apie ką rašau: „Šiandien 18:00 kviečiame visų klausytis laidos Alytaus radijo eteryje. Jei kas iš medžiotojų laidos metu nuspręstumėte skambinti į redakciją ir oponuoti pagrindinei laidos pašnekovei, labai prašytume tą daryti dalykiškai, mandagiai bei remiantis konkrečiais faktais“-, tai prierašas „Alytaus krašto medžiotojaiFace book paskyroje.

Prenumeruokite tinklalaidę:  Apple podcasts | Spotify | Google podcasts | RSS ar kitoje mėgstamoje platformoje.

„Sveiki, jei kas gyvenat Alytaus regione ir 18:00 turėtumėt laiko, kviesčiau pasiklausyti šitos radijo laidos ir paskambinus į redakciją dalykiškai, mandagiai bei įtikinamai paoponuot“, – toks skelbimas po pasidalintu laidos anonsu puikavosi „STOP vilkų veisimui LietuvojeFace book paskyroje.

Inga Labutytė-Atkočaitienė

Natūraliai kyla klausimas, medžiotojai, nejaugi jūs taip nepasitikite savo bendražygiais, kad prašote jų mandagumo, dalykiškumo ir faktiškumo eteryje? Ir vėl sugadintas įvaizdis, ir vėl tema diskusijai. Galėčiau tęsti ir tęsti pamąstymus šia tema, tačiau paliksiu tai kitam kartui, kitam eteriui.

Laida juk buvo ne tam, kad iškoneveikti vienus ir išliaupsinti kitus. Laida buvo apie asmenybę ir jos pasirinkimus.

Tai Inga Labutytė-Atkočaitienė, moteris savanoriškai kovojanti už laukinių gyvūnų teises. Ji asociacijos „Baltijos vilkas“ bei grupės „Aš prieš medžioklę“ narė.

Sakykit, argi blogai turėti gilius mokslo ir patirties pagrįstus įsitikinimus? Tikriausiai, į šį klausimą niekas neišdrįstų atsakyti „taip“.  Taigi, Inga juos turi. Ji tiki, kad gyvūnas turi tokią pat teisę į gyvybę, kaip ir mes. Ji tiki natūraliąja atranka gamtoje. Ji žino, kad vilkas neužpuls žmogaus, jei pastarasis jo neprovokuos.  Jeigu manote, kad jos kalba pagrįsta tik jausmais, tuomet jūs klystate ji turi ir nemenka patirtį. Kokią? Ji augo medžiotojo šeimoje, viską, kas susiję su medžiokle matė iš arti, tačiau tai neįkvėpė jai noro puoselėti šeimos medžioklės tradicijas, greičiau atvirkščiai. Todėl būtent šioje vietoje pasidalinsiu keletu įdomių faktų apie Ingą:

  1. Būdama 4 metų ji atsisakė valgyti mėsą ir daro tai iki šiol, ji vegetarė.
  2. Vos išmokusi rašyti didžiosiomis raidėmis ji sukūrė pirmąjį protesto prieš medžioklę plakatą ir iškėlė prie savo namo, laukdama, kada grįš senelis su bičiuliais iš medžioklės.
  3. Dėl vegetarizmo ją vedė pas gydytojus nuo tradicinės medicinos iki užkalbėtojų, kol vienas tradicinės medicinos atstovas recepte parašė: „Nevalgyti mėsos“.

Pasak Ingos, ją sukrėtė mintis, kad valgydama mėsą ji valgytų savo mylimų vaikiškų knygelių herojus. Pripažinkime, kiškučiai, lapės, barsukai ir kiti gyvūnai mus lydėjo vaikystės animacijoje ir knygose. Gerai, gal mano senoviškas požiūris, tačiau atsiminkime Bembį, kuris dar ir šiandien puikuojasi ant vaikiškų drabužėlių ir kitų, nuo vaikystės neatsiejamų, atributų. Manau, kad vaiko sąmonė per jautri suvokti šias žiaurokas sąsajas.

Pabarstysiu dar prieskonių, štai kokį komentarą gavome vos prasidėjus laidai: „Klausausi laidos – o Dieviškas naivume! Merginos, stirna medžiojama ne vien dėl maisto. Negi nesidomėjote prieš laidą, kodėl medžioklė yra būtina? Gamtininkai ne kartą apie tai rašę“.

Suprantu, kirba žmogui dar net neišklausius laidos iki galo parašyti ir puiku, tai taip pat nuomonė. Tačiau štai kokia nuomone laidoje apie medžioklę  Lietuvoje tokią, kokia ji yra dabar pasidalino laidos ekspertas ornitologas Marius Karlonas:

  1. „Kas man labiausiais nepatinka šiandieninėje medžioklėje tai rūšių, kurios niekada negyveno Lietuvoje gausinimas ir palydėjimas į laisvę. Tai būtent kalbu apie danielius, dabar net dėmėtuosius elnius pradeda paleidinėti kai kuriose vietose. To, tikrai, neturėtų būti, nes danieliai niekada Lietuvoje negyveno, o juos dabar veisia aptvaruose, paleidžia, o paskui šaudo. Čia yra visiška pramoga ir negalima prisidengti jokiu rūšių reguliavimu.“
  2. „Kitas žinduolių rūšis dirbtinai šeria, tokiu būdu gausina, didina jų populiacijas, o paskui medžioja. Pavyzdžiui šernai, surengia jiems šėryklas, išdidina populiaciją, nupeni, sukuria didžiausias jų šeimas miškuose. Tos šeimos, pavyzdžiui, pažeidžia net paukščių populiacijas, nes suėda labai daug ant žemės perinčių paukščių lizdų, tarp jų ir tetervinų, kurie Lietuvoje nyksta, bet medžiotojams rūpi tik mėsa ir vis tiek gausina šernus, kad turėtų ką šaudyti.“
  3. „Iš dalies medžiotojai nevykdo savo tikrosios funkcijos. Kalbant apie rūšių reguliavimą, ekosistemų priežiūrą, tai jie nesitvarko su invazinėmis rūšimis. Ne kartą esu girdėjęs iš medžiotojų, kad prie bokštelių išeina usūrinis šuo ar kita invazinė rūšis, o jie nešauna į jį vien dėl to, kad neišbaidytų šernų ar kito laukiamo mėsos grobio.“
  4. „Profesionalumas. Diletantai, norintys reguliuoti gamtą, kalbu apie didžiąją dalį medžiotojų, tikrai ne visus, yra ir profesionalių. Ypatingai kalbant apie paukščių reguliavimą, tai medžiotojai neskiria paukščių rūšių, o nori juos medžioti. Kalbant apie antis, tai medžiotojai dažniausiai šauna į ančių būrį, o paskui žiūri, kokias nušovė. Tarp jų neretai būna ir Raudonosios knygos paukščių. Norint medžioti paukščius, ypatingai antis reikia būti labai neblogu ornitologu, kad galėtum pažinti antį skrydyje.“

Tai tik trupinėlis minčių, kurių gausu laidoje. Pasiklausę  įrašo išgirsite apie medžiotojų įvaizdį ir apie galimybes tapti gyvūnų apsaugos aktyvistu. 

Projektas „Papasakok man“ dalinai finansuojamas Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas

Kitos naujienos

Alytaus apskrities policijos pareigūnai sulaikė iš užsienio į Lietuvą atgabentus 11 kilogramų kanapių.

Po žiemos atėjus pavasariui yra išbandymas tvarkant bei prižiūrint kaimų kelius. Alytaus rajone š...

Jaunosios kartos dainininkas ir muzikos kūrėjas Dovi Mi pristato naujausią savo darbą – kūrinį „C...

Per šventes ženkliai pasunkėja pirkinių krepšiai ir atliekų konteineriai. „Dar nebuvo tokių švenč...