Klausyti gyvai

06:30 - 08:35

Ryto programa „Geros dienos!“

„Apie kalbą trumpai“ Klausti ką ar ko?

Lietuvių kalba unikali ir ypatinga, ja komunikuojame tarpusavyje. Deja, kartais atsitinka ir taip, kad gražu į žmogų pažiūrėti, tačiau tenka nustebti išgirdus kaip jis kalba. Ypatingai didelį dėmesį norime atkreipti į vaikus ir jaunimą juk jie mūsų tautos tradicijų nešėjai, kalbos išsaugotojai. Pastaraisiais metais daug laiko praleidžiama internetinėje erdvėje, ilgesniam laikui išvykstama į užsienį ir, atrodytų, paprastos lietuvių kalbos taisyklės pasimiršta. Juk taip gali nutikti bet kuriam žmogui, tad manome, kad puoselėjant lietuvių kalbą, jos kultūrą bei aptariant dažniausias klaidas, svarbu ne moralizuoti, o priminti ir paaiškinti.

Kokį linksnį vartoti? Klausti ką ar ko? FM99 pokalbyje Sigita Sereikienė Valstybinės lietuvių kalbos komisijos bendrojo skyriaus vyriausioji specialistė.

Namuose visi turime maišytuvą, kraną ar čiaupą, kurį žodį turime vartoti? O gal visi variantai yra teisingi? Vanduo iš maišytuvo bėga ar teka? Atsakymus sužinosite laidelėje „Apie kalbą trumpai“. FM99 pokalbyje Sigita Sereikienė Valstybinės lietuvių kalbos komisijos bendrojo skyriaus vyriausioji specialistė.

FM99 kalbėjome su lietuvių kalbos mokytoja metodininke Rita Ališauskiene apie švenčių pavadinimų kirčiavimą. Ar žinote, kaip teisingai tarti švenčių pavadinimus? Kyla klausimų? Velykos ar Vėlykos? Klausykite laidelės „Apie kalbą trumpai“ ir išgirsite teisingus atsakymus.

FM99 kalbėjome su lietuvių kalbos mokytoja metodininke Rita Ališauskiene apie kalbos labirintus. Kaip nepasiklysti? Juk yra žodžiai kuriuos galime kirčiuoti keletu būdų ir tai nebus klaida.

FM99 pokalbyje Sigita Sereikienė Valstybinės lietuvių kalbos komisijos bendrojo skyriaus vyriausioji specialistė. Keiksmažodžiai kalboje  vartojami, bet reikia suvokti kur ir kada juos galima sakyti. Apie keiksmažodžių vartojimą klausykite ir sužinosite laidelėje „Apie kalbą trumpai“.

FM99 pokalbyje Sigita Sereikienė Valstybinės lietuvių kalbos komisijos bendrojo skyriaus vyriausioji specialistė. Vartoti žodį dėka galima, o kaip, sužinosite laidelėje „Apie kalbą trumpai“.

FM99 pokalbyje, kaip teisingai kirčiuoti Lietuvos vietovardžius? Kalbėjome su lietuvių kalbos mokytoja metodininke Rita Ališauskiene.

FM99 pokalbyje, kaip teisingai kirčiuoti Alytaus gatvių pavadinimus ir vietovardžius? Laidoje „Apie kalbą trumpai“ kalbėjome su lietuvių kalbos mokytoja metodininke Rita Ališauskiene. 

FM99 pokalbyje Sigita Sereikienė Valstybinės lietuvių kalbos komisijos bendrojo skyriaus vyriausioji specialistė. Veidaknygė ar facebook? Kaip nesuklysti kalbant apie socialinius tinklus?

FM99 pokalbyje Sigita Sereikienė Valstybinės lietuvių kalbos komisijos bendrojo skyriaus vyriausioji specialistė. Nuotraukų albumas ar fotoalbumas? Kyla klausimų, kviečiame pasiklausyti pokalbio.

FM99 kalbame su Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja metodininke Janina Zeleniene, ar nešioti gedulą galima? Taip, pasakymas nešioti gedulą galimas vartoti bei pokalbyje sužinosite apie žodžio „Anapilin“ vartojimą. Kviečiame pasiklausyti.

FM99 pokalbyje su Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja metodininke Janina Zeleniene kalbame apie žodžio „nešioti“ vartojimą ir prasmes. Kada mes nešiojame, mūvime, dėvime, segime? O gal galime tiesiog užsidėti suknelę, batelius, auskarus ar skrybėlaitę ir bėgti iš namų? Kaip ir kada šiuos žodžius vartoti taisyklingai?

Gegužės mėnuo įsibėgėjo. Nuvilnijo kur kas šiltesnis lietus, jau ir griaustinį girdėjome, vis daugiau žaliuojančių, žydinčių pievų bei parkų… O gal jau ir gegutę kukuojant teko išgirsti? Kaip teisingai turėtume kirčiuoti žodį gegužė? Atsako lietuvių kalbos mokytoja-metodininkė Rita Ališauskienė. Jei kada sudvejosite, kaip gi reikėtų kirčiuoti, prisiminkite, gegužė kirčiuojama kaip kirmėlė.

O kokių kirčiavimo atitikmenų žinote Jūs? Papasakokite ir mums! Laukiame laiškų el.p. fm99@fm99.lt

Prisiminti, pasikartoti, o gal ir išmokti Dzūkijos sostinės pavadinimo kirčiavimą šiandien mums padės lietuvių kalbos mokytoja metodininkė Rita Ališauskienė. Lietuvių kalbos kirčiavimas tikras iššūkis daugumai, tad kviečiame pasinaudoti laidos viešnios patarimu ir, sudvejojus, kaip gi taisyklingai kirčiuoti Alytaus pavadinimą, prisiminti žodį „dangus“.

Lietuvių kalba – unikali, ypatinga. Ji mūsų tautos kultūros dalis.

FM99 laidų „Apie kalbą trumpai“ klausykite darbo dienomis 11:10 val. ir 19:10 val., o savaitgaliais 7:30 val. ir 15:30 val.

Prie laidų „Apie kalbą trumpai“ finansavimo prisideda Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas.

Kitos naujienos

Energijos kaupimo įrenginių sistemos operatorė „Energy cells“ trečiadienį simbolinės kapsulės ...

Lietuvių kalba unikali ir ypatinga, ja komunikuojame tarpu...

Liepos 5 d. Dauguose, Alytaus r., tradiciškai bus švenčiama Valstybės (Lietuvos karaliaus Min...

Pirmus kelis karo Ukrainoje mėnesius Alytaus broliškas miestas Kremenčiukas nepatyrė karo smūgių ir...