Klausyti gyvai

16:00 - 17:00

Ne tu vienas kelyje

Ar kirčiuojame teisingai „karpis“, „kardas“, „plentas“?

Lietuvių kalba unikali ir ypatinga, ja komunikuojame tarpusavyje. Deja, kartais atsitinka ir taip, kad gražu į žmogų pažiūrėti, tačiau tenka nustebti išgirdus kaip jis kalba. Ypatingai didelį dėmesį norime atkreipti į vaikus ir jaunimą juk jie mūsų tautos tradicijų nešėjai, kalbos išsaugotojai. Pastaraisiais metais daug laiko praleidžiama internetinėje erdvėje, ilgesniam laikui išvykstama į užsienį ir, atrodytų, paprastos lietuvių kalbos taisyklės pasimiršta. Juk taip gali nutikti bet kuriam žmogui, tad manome, kad puoselėjant lietuvių kalbą, jos kultūrą bei aptariant dažniausias klaidas, svarbu ne moralizuoti, o priminti ir paaiškinti.

Ar kirčiuojame teisingai „karpis“, „kardas“, „plentas“? FM99 kalbėjome su lietuvių kalbos mokytoja metodininke Rita Ališauskiene apie kirčiavimą. Pasitikrinkite žinias, ar teisingai kirčiuojate šiuos žodžius?

Kaip sakyti, „paklausk mamos“, ar „paklausk pas mamą“? FM99 pokalbyje Sigita Sereikienė Valstybinės lietuvių kalbos komisijos bendrojo skyriaus vyriausioji specialistė.

FM99 kalbėjome su lietuvių kalbos mokytoja metodininke Rita Ališauskiene apie žaidimus ir lošimus.

FM99 kalbėjome su lietuvių kalbos mokytoja metodininke Rita Ališauskiene apie gimines. Giminystės pavadinimai, kokie jie yra? Kas yra svočia, brolienė ar šešuras? O kas gi ta moša?

FM99 kalbėjome su lietuvių kalbos mokytoja metodininke Rita Ališauskiene apie krepšinį, tinklinį bei kitas sporto šakas.

FM99 kalbėjome su lietuvių kalbos mokytoja metodininke Rita Ališauskiene apie graikinius riešutus, o gal graikiškus riešutus?

FM99 kalbėjome su lietuvių kalbos mokytoja metodininke Rita Ališauskiene apie kitų šalių gyventojus, kaip teisingai juos pavadinti ir nesuklysti? 

FM99 kalbėjome su lietuvių kalbos mokytoja metodininke Rita Ališauskiene apie vardų kirčiavimą. Daugybė vardų yra kuriuos tardami kartais susimąstome, kaip reikėtų tarti. Laidelėje „Apie kalbą trumpai“ išgirsite teisingą atsakymą.

FM99 kalbėjome su lietuvių kalbos mokytoja metodininke Rita Ališauskiene apie skėčius ir lietsargius, kuris variantas tinkamesnis?

FM99 kalbėjome su lietuvių kalbos mokytoja metodininke Rita Ališauskiene apie kirčiavimą.

FM99 pokalbyje Sigita Sereikienė Valstybinės lietuvių kalbos komisijos bendrojo skyriaus vyriausioji specialistė.

FM99 pokalbyje Sigita Sereikienė Valstybinės lietuvių kalbos komisijos bendrojo skyriaus vyriausioji specialistė.

Ar galima lietuvių kalboje vartoti žodžius „burgeris“, „bulvytės fri“, „kebabai“? FM99 pokalbyje Sigita Sereikienė Valstybinės lietuvių kalbos komisijos bendrojo skyriaus vyriausioji specialistė.

Ar vartojamas žodžių junginys „ta prasme“? FM99 pokalbyje Sigita Sereikienė Valstybinės lietuvių kalbos komisijos bendrojo skyriaus vyriausioji specialistė.

FM99 pokalbyje Sigita Sereikienė Valstybinės lietuvių kalbos komisijos bendrojo skyriaus vyriausioji specialistė. Laidoje kalbėjome, kad drabužiai, apavas gali būti mėgstami, patogūs nešioti, patinkantys, skanius valgius mielai, noriai, su pasigardžiavimu valgome, dažnas turime mėgstamiausią patiekalą. Taigi mylėti ir mėgti, patikti nėra absoliutūs sinonimai.

FM99 pokalbyje Sigita Sereikienė Valstybinės lietuvių kalbos komisijos bendrojo skyriaus vyriausioji specialistė paaiškino, kaip teisingai turėtume vadinti automobilyje esantį „bardačioką“.

Ar vartojamas žodžių junginys „ko pasėkoje“? FM99 pokalbyje Sigita Sereikienė Valstybinės lietuvių kalbos komisijos bendrojo skyriaus vyriausioji specialistė.

Ar nesuklysime sakydami „reguliari kaina“? FM99 pokalbyje Sigita Sereikienė Valstybinės lietuvių kalbos komisijos bendrojo skyriaus vyriausioji specialistė. 

Kaip Jūs vadinate žmogų renkantį įvairiausias žoleles? Žolininku, žolinčiumi, magu, žiniuoniu, o gal burtininku? FM99 pokalbyje Sigita Sereikienė Valstybinės lietuvių kalbos komisijos bendrojo skyriaus vyriausioji specialistė atsakys, kuris žodis tinkamiausias ir tiksliausias apibūdinti žmogų renkantį žoleles.

FM99 pokalbyje Sigita Sereikienė Valstybinės lietuvių kalbos komisijos bendrojo skyriaus vyriausioji specialistė. Klausykite ir išgirsite ar vartojami žodžiai: blenderis, skrudintuvas, čeinykas, tosteris.

Kokį linksnį vartoti? Klausti ką ar ko? FM99 pokalbyje Sigita Sereikienė Valstybinės lietuvių kalbos komisijos bendrojo skyriaus vyriausioji specialistė.

Namuose visi turime maišytuvą, kraną ar čiaupą, kurį žodį turime vartoti? O gal visi variantai yra teisingi? Vanduo iš maišytuvo bėga ar teka? Atsakymus sužinosite laidelėje „Apie kalbą trumpai“. FM99 pokalbyje Sigita Sereikienė Valstybinės lietuvių kalbos komisijos bendrojo skyriaus vyriausioji specialistė.

FM99 kalbėjome su lietuvių kalbos mokytoja metodininke Rita Ališauskiene apie švenčių pavadinimų kirčiavimą. Ar žinote, kaip teisingai tarti švenčių pavadinimus? Kyla klausimų? Velykos ar Vėlykos? Klausykite laidelės „Apie kalbą trumpai“ ir išgirsite teisingus atsakymus.

FM99 kalbėjome su lietuvių kalbos mokytoja metodininke Rita Ališauskiene apie kalbos labirintus. Kaip nepasiklysti? Juk yra žodžiai kuriuos galime kirčiuoti keletu būdų ir tai nebus klaida.

FM99 pokalbyje Sigita Sereikienė Valstybinės lietuvių kalbos komisijos bendrojo skyriaus vyriausioji specialistė. Keiksmažodžiai kalboje  vartojami, bet reikia suvokti kur ir kada juos galima sakyti. Apie keiksmažodžių vartojimą klausykite ir sužinosite laidelėje „Apie kalbą trumpai“.

FM99 pokalbyje Sigita Sereikienė Valstybinės lietuvių kalbos komisijos bendrojo skyriaus vyriausioji specialistė. Vartoti žodį dėka galima, o kaip, sužinosite laidelėje „Apie kalbą trumpai“.

FM99 pokalbyje, kaip teisingai kirčiuoti Lietuvos vietovardžius? Kalbėjome su lietuvių kalbos mokytoja metodininke Rita Ališauskiene.

FM99 pokalbyje, kaip teisingai kirčiuoti Alytaus gatvių pavadinimus ir vietovardžius? Laidoje „Apie kalbą trumpai“ kalbėjome su lietuvių kalbos mokytoja metodininke Rita Ališauskiene. 

FM99 pokalbyje Sigita Sereikienė Valstybinės lietuvių kalbos komisijos bendrojo skyriaus vyriausioji specialistė. Veidaknygė ar facebook? Kaip nesuklysti kalbant apie socialinius tinklus?

FM99 pokalbyje Sigita Sereikienė Valstybinės lietuvių kalbos komisijos bendrojo skyriaus vyriausioji specialistė. Nuotraukų albumas ar fotoalbumas? Kyla klausimų, kviečiame pasiklausyti pokalbio.

FM99 kalbame su Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja metodininke Janina Zeleniene, ar nešioti gedulą galima? Taip, pasakymas nešioti gedulą galimas vartoti bei pokalbyje sužinosite apie žodžio „Anapilin“ vartojimą. Kviečiame pasiklausyti.

FM99 pokalbyje su Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja metodininke Janina Zeleniene kalbame apie žodžio „nešioti“ vartojimą ir prasmes. Kada mes nešiojame, mūvime, dėvime, segime? O gal galime tiesiog užsidėti suknelę, batelius, auskarus ar skrybėlaitę ir bėgti iš namų? Kaip ir kada šiuos žodžius vartoti taisyklingai?

Gegužės mėnuo įsibėgėjo. Nuvilnijo kur kas šiltesnis lietus, jau ir griaustinį girdėjome, vis daugiau žaliuojančių, žydinčių pievų bei parkų… O gal jau ir gegutę kukuojant teko išgirsti? Kaip teisingai turėtume kirčiuoti žodį gegužė? Atsako lietuvių kalbos mokytoja-metodininkė Rita Ališauskienė. Jei kada sudvejosite, kaip gi reikėtų kirčiuoti, prisiminkite, gegužė kirčiuojama kaip kirmėlė.

O kokių kirčiavimo atitikmenų žinote Jūs? Papasakokite ir mums! Laukiame laiškų el.p. fm99@fm99.lt

Prisiminti, pasikartoti, o gal ir išmokti Dzūkijos sostinės pavadinimo kirčiavimą šiandien mums padės lietuvių kalbos mokytoja metodininkė Rita Ališauskienė. Lietuvių kalbos kirčiavimas tikras iššūkis daugumai, tad kviečiame pasinaudoti laidos viešnios patarimu ir, sudvejojus, kaip gi taisyklingai kirčiuoti Alytaus pavadinimą, prisiminti žodį „dangus“.

Lietuvių kalba – unikali, ypatinga. Ji mūsų tautos kultūros dalis.

FM99 laidų „Apie kalbą trumpai“ klausykite darbo dienomis 11:10 val. ir 19:10 val., o savaitgaliais 7:30 val. ir 15:30 val.

Prie laidų „Apie kalbą trumpai“ finansavimo prisideda Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas.

Kitos naujienos

Savaitgalį Prancūzijos Bordo mieste įvyko kviestinės breiko varžybos „Breaking Game 2022”. Jose d...

Kaip krizės veikia mūsų psichikos sveikatą ir kaip su jomis tvarkytis, kada patiriamą paniką o kada tiesi...

Statybų procesai, kurie yra reglamentuoti, apibrėžti ir numatyti teisės aktuose, dažnai žmones baugina, k...

Po daugiau nei 20-ties metų legendinė grupė “Requiem” išleidžia visų ilgai lauktą naują albumą “K...