Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

Apie sniego valgymą ir kitus svarbius dalykus su Birute Malaškevičiūte

„Kada tu paskutinį kartą ragavai sniegą?“, paklausė Birutė.

Prenumeruokite tinklalaidę:  Apple podcasts | Spotify | Google podcasts | RSS ar kitoje mėgstamoje platformoje.

Po galais, čia ji mane ir pričiupo. Jei popierinį laikraštį rankose vartaliojau dar prieš dieną, karikatūras apžiūrinėjau šiandien, tai sniego jau seniai neragavau.  Tokia ta Birutė, kuo rimčiausia  ir kartu paaugliškai maištaujanti istorikė, publicistė, gidė ir karikatūrų žinovė. 

Birutė Malaškevičiūtė

Bestudijuodama istoriją Birutė visai netyčia užkliuvo už karikatūrų, jos tebuvo malonus atsipalaidavimas pertraukoje tarp rimtų istorinių veikalų studijavimo. Tam, kad praskaidrintų nuotaiką, universiteto bibliotekoje užsisakinėdama knygas, ji pasiimdavo ir šūsnį leidinių su karikatūromis. Ilgainiui susidomėjimas ironiškais piešinėliais išaugo į profesinį lygmenį ir būtent karikatūrų tema Birutė parašė pirmąjį savo mokslinį darbą.

Lengvu žingsneliu perbėgome per Birutės gyvenimą, pasirinkimus ir stabtelėjome ties požiūriu į aplinką. Ar bet kas gali tapti karikatūros herojumi, ar tai gėdinga, o gal smagu, kas mūsų požiūriu, šiandienos aplinkoje vertas karikatūristo šaržo? Gal tai turėtų būti ančiuko snapą primenančių lūpų šeimininkė, oriai senti nemokanti vidutinio amžiaus dama ar ponas be saiko auginantis raumenis, o gal kelių erelis vairuojantis BMW automobilį? Kas kelia ironiją nūdienoje? 

„Labai gražu, kai žmogus oriai sugeba senti ir atitikti savo amžių. Mes to nepakeisime jokiomis priemonėmis. Man kilo mintis, kad visa tai labai įtakoja aplinka, tai kiek investuojama į savo žinias, su kuo bendraujama, kuo domimasi  ir žmogui automatiškai susiformuoja suvokimas, kad jis turi būti toks, būtent toks. Susikuria kažkokie standartai ir jeigu tu neatitiksi šių standartų, atsirasi užribyje“, – apie grožio ir jaunystės  kultą kalba Birutė. 

Birutė teigia, jog ironizuoti galima viską, nereikia to bijoti, tačiau būtina daryti tai subtiliai, neįžeidžiant kitų nuomonės ar pasirinkimo. 

Intelektualumas, žinių bagažas ir domėjimasis aplinka platina tolerancijos ribas. Gali būti, kad būtent dėl to Birutė turi dvi ypač ryškias savybes  – humoro jausmą ir toleranciją. O gal tai dovanos iš Dievo…

Daugiau alytiškės istorikės, publicistės minčių apie įvairiausius dalykus išgirsite paklausę „Papasakok man“ su Vija laidos įrašą. 

Projektas „Papasakok man“ dalinai finansuojamas Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas

Kitos naujienos

Įvyko 2022 m. Lietuvos breiko ir Lietuvos hiphopo čempionatai, kuriuos rengė Lietuvos sportini...

Lietuvių kalba unikali ir ypatinga, ja komunikuojame tarpusavyje. Deja, kartais atsitinka ir taip, kad g...

Interaktyvus pabėgimo kambarys „Misija: Žaliasis kursas“ tęsia savo kelionę po Lietuvą ...

Pirmoji Alytaus dizaino savaitė „Įžvalgos KARTU“ jungiasi su nacionaline Dizaino savaite ir prista...