Klausyti gyvai

15:00 - 16:00

Sporto klubas

„Apie sveikatą ir gyvenimą“ – Alytaus vaikų sveikata nedžiugina specialistų

Vaikai ir jų sveikatos stiprinimas – jau kelintus metus iš eilės išlieka viena prioritetinių Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro veiklos krypčių. Kiekvienais metais vykdomos įvairios veiklos, kuriomis siekiama gerinti vaikų sveikatą, padėti išvengti tam tikrų, ypatingai vaikų tarpe daugėjančių, lėtinių ligų bei įvairių susirgimų.

Vaikų sveikata nedžiugina

Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kasmet analizuoja ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikų sveikatą pagal pateiktas profilaktinių patikrinimų statistinės apskaitos formas Nr. 0.27-1/a. „Vaiko sveikatos pažymėjimas“. Statistika rodo, kad ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikų sergamumo dažnis mažai kuo skiriasi. 2016 metais sveiki mokiniai, t.y. turintys I sveikatos grupę, ikimokyklinio ugdymo įstaigose sudarė apie 40 proc. visų pasitikrinusių sveikatą vaikų, bendrojo ugdymo mokyklose sveikas buvo maždaug kas trečias patikrintas vaikas. Tiek darželiuose, tiek mokyklose pastebima, kad kuo vyresni vaikai, tuo daugiau registruojama įvairių sveikatos sutrikimų. Per pastaruosius trejus metus mokyklose vaikų sergamumo rodiklis, tenkantis 1000-čiui moksleivių, padidėjo 1,2 karto.

Pagrindiniai vaikų sveikatos sutrikimai

Jau ne vienerius metus registruojamos tos pačios vaikų sveikatos problemos: 2016 metais kas trečias miesto moksleivis turėjo regos sutrikimų – pagrindinis sutrikimas trumparegystė. Kas penktas vaikas skundėsi skeleto – raumenų sistemos sutrikimais – aktualiausia problema netaisyklinga laikysena (lordozė ir kifozė). Kvėpavimo sistemos sutrikimai buvo registruoti maždaug kas aštuntam moksleiviui, iš kurių didžiausią dalį sudarė vaikų sergamumas bronchine astma.

vaikai sportuoja
Pagrindinės vaikų sveikatos problemos, be abejo, siejamos su mažu vaikų judėjimu, dideliu valandų skaičiumi, kurios praleidžiamos prie kompiuterio, televizoriaus, mobiliųjų telefonų ekranų

Mažųjų tarpe sveikatos problemos panašios, tik jų amžiaus ypatumai lemia tai, kad tam tikri sutrikimai dažnai būna fiziologiniai ir su amžiumi išnyksta: pvz. trumparegystė, kuri 2016 m. buvo užregistruota praktiškai kas antram patikrintam darželinukui. Dažnai registruojama plokščiapadystė su amžiumi, arba taikant tinkamas profilaktikos priemones, tam tikrus pratimus, taipogi, yra koreguojamas sutrikimas. Didesnį nerimą kelia tos ligos, kurioms amžius neturi įtakos, pvz. bronchinė astma, kuri tampa aktuali tiek darželinukams, tiek mokyklinio amžiaus vaikams.

Pagrindinės vaikų sveikatos problemos, be abejo, siejamos su mažu vaikų judėjimu, dideliu valandų skaičiumi, kurios praleidžiamos prie kompiuterio, televizoriaus, mobiliųjų telefonų ekranų. Būtent šie faktai ir sukelia dažniausiai pasitaikančius vaikų sveikatos sutrikimus. Tėvų užimtumas, bendravimo su vaiku stoka lemia mažiesiems registruojamus kalbos sutrikimus. Nors kalbos sutrikimų 2016 metais buvo registruota mažiau, tačiau ši problema ikimokyklinio ugdymo įstaigose išlieka labai aktuali. Blogi mitybos įpročiai ir netinkama dantų higiena, ypatingai įtakoja dantų karieso atsiradimą. Ypač daug karieso pažeidimų registruojama pieniniuose dantukuose. 2016 metais sveikus dantis turėjo pusė patikrintų ikimokyklinio ugdymo įstaigas lankančių vaikų ir tik 22 proc. mokyklas lankančių vaikų.

Gresia naujos ligos

Gydytojai įspėja, kad šiuo metu mūsų visuomenėje vyrauja epidemija ir situacija darosi vis blogesnė. Šią epidemiją gydytojai pavadino – spausdinimo arba žinučių kaklas (“text neck“). Spausdinimo kaklas – tai padėtis, kuomet žmogus yra susikūprinęs ir žiūri į elektroninius prietaisus (išmaniuosius telefonus, planšetes) valandų valandas, tuo sukeldamas dideles apkrovas stuburui.

text-neckred
Kas penktas vaikas skundėsi skeleto – raumenų sistemos sutrikimais – aktualiausia problema netaisyklinga laikysena (lordozė ir kifozė)

Australijos mokslininkai apskaičiavo, kad išmaniųjų įrenginių naudotojai į juos žiūri vidutiniškai keturias valandas per dieną – tai reiškia, kad per metus kaklinė stuburo dalis gauna 1400 valandų papildomos įtampos. Jaunimas prie mobiliųjų telefonų praleidžia dar daugiau laiko. Žmogaus galva sveria iki 5,5 kilogramo, tačiau, ją palenkus, kaklo raumenims tenka įsitempti iki penkių kartų daugiau, o dėl fizinio sverto poveikio ir sunkio jėgos svoris, kurį tenka atlaikyti kaklo raumenims, smarkiai padidėja. Dėl to pervargsta kaklas ir sprandas, nebeišlaikoma taisyklinga padėtis, atsiranda anatominių pakitimų ir net gali išsivystyti lėtinis artritas. Taip pat gali padažnėti galvos skausmai.

Nauji pavojai ir nauji sutrikimai skatina atkreipti dėmesį ir ieškoti naujų prevencijos būdų vaikų sveikatai išsaugoti. Jeigu iki šiol mes didelį dėmesį kreipėme į tai, kaip vaikas sėdi suole, namuose prie stacionaraus kompiuterio, tai šiuo metu labai svarbu vaikus mokyti ir kaip taisyklingai naudotis mobiliaisiais telefonais ar planšetiniais kompiuteriais.

Sveikatos stiprinimas bendrojo lavinimo mokyklose ir ikimokyklinio ugdymo įstaigose turi tapti neatsiejama kiekvienos ugdymo įstaigos kasdienės veiklos dalimi. Taip bus lavinami jaunų žmonių gebėjimai rinktis sveiką ir saugią gyvenseną. Labai svarbu, kad vaikų sveikatos stiprinime dalyvautų visa mokyklos bendruomenė – tiek pedagogai, tiek vaikai, tiek jų tėvai. Sveiki vaikai – tai sveika visuomenė ateityje.

Kitos naujienos

Alytaus miestas, kuris 2003 m. vykusiame referendume buvo pats pro-europietiškiausias visoje šaly...

Kviečiame pasiklausyti pokalbio su šauniais ketvirtokais iš Alytaus Sakalėlio pradinės mokyklos a...

Alytaus apskrities policija skelbia nustačiusi vyrą, kuris iš bažnyčios pavogė dvi žalvarines 400 eurų ve...

Balandžio 24 d. Alytaus kultūros centre, užburiančiame muzikos vakare, išgirskite „Gražiausias fi...