Klausyti gyvai

19:00 - 20:00

M.A.M.A. TOP 40

„Apie sveikatą ir gyvenimą“ – Alytuje neliks greitosios medicinos pagalbos dispečerinės

 

Lietuvoje prieš penkerius metus pradėta ir toliau vykdoma greitosios medicinos pagalbos (GMP) dispečerinių centralizacija. Nuo  liepos 2 dienos prie Kauno GMP dispečerinės prisijungia Alytaus miesto, Alytaus, Lazdijų, Druskininkų ir Varėnos rajonai. Greitosios medicinos pagalbos stotys liks kaip buvę Alytuje, Druskininkuose ir Varėnoje, tik į  pagalbos skambučius atsilieps dispečeriai, dirbantys Kaune. Jie radijo ir internetiniu ryšiu siųs brigadas pas pacientus.

Kaip sakė Sveikatos apsaugos ministerijos Pirminio lygio koordinavimo skyriaus specialistė Alvyda Naujokaitė, mažiausiai gyventojų aptarnauja Marijampolės, Alytaus ir Utenos GMP dispečerinės.  „Turint mažiau atskirų GMP dispečerinių bus galima greičiau ir operatyviau aptarnauti žmones, nes svarbiausia yra, kad skambutis būtų priimtas ir perduotas GMP ekipažui laiku, o ne iš kurio miesto bus valdoma ši sistema“, – pabrėžė SAM atstovė.

Mažiausiai gyventojų aptarnauja Marijampolės, Alytaus ir Utenos GMP dispečerinės (FM99 nuotr.)

Pasak A. Naujokaitės, nuo liepos 1 dienoms veiksiančioms 5 dispečerinėms nustatyti tokie patys kokybės reikalavimai.„Dispečerinės galės pakeisti  viena kitą įvykus gedimui, dėl to visiems Lietuvos gyventojams pagerės GMP paslaugų kokybė ir saugumas“, – pridūrė ji.

Šiuo metu šalyje veikia 8 GMP dispečerinės – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių Panevėžio, Alytaus, Utenos ir Marijampolės. GMP dispečerinių aptarnaujamos teritorijos: Vilniaus GMP aptarnauja 860 455 gyventojų, Kauno – 746 895 gyventojus, Šiaulių – 417 763 gyventojus, Klaipėdos – 267 416 gyventojus, Panevėžio – 199 582 gyventojus, Alytaus -145 131 gyventoją, Utenos – 81 947 gyventojus, Marijampolės – 80 818 gyventojų.

Greitosios medicinos pagalbos pertvarkos gairėse nu statyta, kad GMP brigados išdėstomos tolygiai visoje Lietuvos teritorijoje, atsižvelgiant į būtinosios medicinos pagalbos poreikį ir teritorijos plotą bei susisiekimo technines galimybes. Už GMP brigadų išdėstymą atsakinga pati GMP įstaiga.

Nuo liepos 02 d. alytiškiai, Alytaus ir Lazdijų rajonų gyventojai, kviečiantys greitąją medicinos pagalbą numeriu 033, kalbės su dispečeriais, dirbančiais Kaune. Dispečerių tikslas-išgirsti žmogų, teisingai užduoti klausimus ir užregistruoti informaciją. Jie dirbs pagal amerikietišką standartizuoto protokolo modelį. Standartizuotas protokolas-tai visas situacijas apimantis klausimynas. Pagal protokolą paskambinus į GMP, atsiliepęs dispečeris visų pirma paklaus jūsų adreso ir telefono numerio, tad net nutrūkus pokalbiui galės išsiųsti medikus. Į vėliau užduodamus klausimus jau galima atsakyti: „taip“, „ne“ arba „nežinau“. Tačiau nuo šių atsakymų priklausys, kokia medikų brigada bus išsiųsta į pagalbą, ar užteks jos vienos. Kol į skambutį atsiliepęs dispečeris rinks informaciją, jo kolega matys vykstantį dialogą dispečerinės kompiuterinės sistemos ekrane, todėl nereikia baimintis, kad į skambutį atsiliepęs dispečeris nesiunčia į įvykio vietą kolegų, o patarinėja, kaip suteikti pirmąją pagalbą. Matydamas ekrane vykstantį dialogą, pajėgas valdantis dispečeris suranda arčiausiai ligonio ar įvykio vietos esančią medikų brigadą. Visai nesvarbu, iš kur užregistruotas pagalbos šauksmas – iš Kauno, Alytaus, Lazdijų ar Varėnos.

Visuose  greitosios pagalbos automobiliuose įdiegta GPS sistema, rodanti ne tik jo buvimo vietą, bet ir iškvietimo etapą – ar laisvas, ar vyksta pas pacientą, ar jau yra pas jį, ar jau gabena pacientą į ligoninę. Be to, sistema automatiškai skaičiuoja ir atstumą nuo medikų brigados buvimo iki iškvietimo vietos. Dispečeriui tereikia spragtelėti kompiuterio pelės klavišą ir pranešimas perduodamas pasirinktam automobiliui, todėl visai nesvarbu, kur atsiliepiama į pagalbos prašančiojo skambutį. Svarbiau – kaip veikia jį užregistravusi sistema.

Jei problema tik medicininė – skauda galvą ar krūtinę, pykina, žmogus nualpo, patyrė širdies smūgį ar susižeidė, geriausia skambinti trumpuoju greitosios pagalbos numeriu – 033 ir kokybiška pagalba ligonį pasieks greičiausiai. Jei tai įvykis, kuriame gali prireikti kelių specialiųjų tarnybų pagalbos, geriau skambinti numeriu 112.

 

Kitos naujienos

Romas Sadauskas-Kvietkevičius Balandžio 20 d. Merkin...

Šį šeštadienį Alytuje biliardo klube „Club 9“ vyks labdaringas pulo turnyras „Į pergalę su misija...

Kokie pagrindiniai iššūkiai buvo šią kadenciją Europos Parlamente, Europos saugumas, karas Ukrain...

Su Alytaus Sakalėlio pradinės mokyklos 2C klasės moksleiviais susitinkame radijo stotyje FM99. Va...