Klausyti gyvai

16:00 - 17:00

Ne tu vienas kelyje

„Apie sveikatą ir gyvenimą“ – ar apsikrėsti utėlėmis yra gėdinga? Prabilo vaiko užsikrėtusio utėlėmis mama

Šioje laidoje pokalbis apie problemą, kuri yra slepiama ir viešai jos nenorima spręsti. Apsikrėtimas utėlėmis dažnai suvokiamas, kaip gėdingas dalykas, tačiau tai gali nutikti bet kam. Šį kartą kalbamės su vaiko mama, kuri nusprendė netylėti ir apie šią problemą prabilo viešai.

Utėlėtumas (pedikuliozė) – apsikrėtimas utėlėmis. Visų rūšių utėlės maitinasi žmogaus krauju, deda kiaušinius (glindas), kuriuos priklijuoja prie plauko arti odos. Utėlės nešokinėja, bet greitai šliaužioja. Pagrindinis apsikrėtimo drabužinėmis utėlėmis požymis – utėlės drabužiuose. Dažniausiai pasitaiko, kai žmonės priversti nuolat dėvėti kelis sluoksnius drabužių (benamiai, asmenys karo lauke, katastrofų, stichinių nelaimių vietose). Drabužinės utėlės labiau mėgsta vilnonius drabužius. Maitinimosi metu jos išlieka ant artimiausio prie kūno esančio drabužio ir tik atsitiktinai iššliaužia ant kūno. Šios utėlės plinta dalijantis drabužiais arba kartu miegant.

Kaip atpažinti utėlėtumą? 

  • Tušti glindų kiautai, negyvos glindos ar utėlės gali būti įvardijamos kaip buvęs užsikrėtimas.
  • Gyvos, judančios utėlės ar gyvos glindos, esančios arti plauko šaknies, patvirtina aktyvų užsikrėtimą.
  • Glindos yra 1,0–1,5 mm dydžio, suaugusi utėlė yra maždaug sezamo sėklos dydžio.
  • Geriausias būdas aptikti utėles – vandeniu sudrėkintomis tankiomis šukomis šukuoti plaukus.
  • Pleiskanos gali būti klaidingai priskiriamos glindoms. Glindos tvirtai prisiklijavusios prie plauko, jos nenukrenta nuo judesio, brūkštelėjimo ar pūstelėjimo.

Utėlėtumo plitimas

Utėlėmis užsikrečiama ilgalaikio tiesioginio sąlyčio su utėlėmis apsikrėtusiais žmonėmis metu (vaikų kolektyvuose, perpildytame transporte) bei keičiantis drabužiais, patalyne, šukomis, šepečiais, naudojantis bendra lova, rankšluosčiais, pagalvėmis, kai sudaromos sąlygos utėlėms patekti nuo vieno asmens galvos į kito asmens galvą. Dažniausiai plinta tiesioginiu būdu iš galvos į galvą, esant artimam sąlyčiui arba per šukas, plaukų šepečius, kitus plaukų priežiūros reikmenis, keičiantis galvos apdangalais bei juos laikant kartu ir kt.

rsz_1mergaite_1
Utėlėtumas (pedikuliozė) – apsikrėtimas utėlėmis

Utėlėtumo profilaktika

Žinios apie utėlėtumą yra esminis dalykas, keičiantis nuostatas ir elgesį bei užtikrinantis efektyvų jo plitimo mažinimą. Supratimas apie utėlių vystymosi ciklą padeda jas sėkmingai sunaikinti. Visuomenės sveikatos priežiūros specialistas privalo žinoti:

  • utėlėtumo profilaktikos temas įrašyti į moksleivių sveikatinimo veiklos planus, informavimo priemones pritaikyti visų amžiaus grupių mokiniams;
  • kiekvienų mokslo metų pradžioje ar kitu mokslo metų laikotarpiu arba pagal poreikius vaikus ir tėvus/globėjus aprūpinti mokomąja informacine medžiaga (atmintinės, informaciniai lapeliai, laiškai tėvams/globėjams, internetiniai puslapiai, mokyklos leidiniai, žiniasklaidos priemonės) apie pedikuliozės profilaktiką, ankstyvą išaiškinimą (inicijuoja reguliarų galvos plaukų tikrinimą šeimos narių pastangomis) ir utėlių naikinimą (tankių šukų naudojimą, glindų šalinimą). Darbas atliekamas etiškai, nesukeliant gėdos, nepilnavertiškumo ar pažeminimo jausmų;
  • periodiškai, atsižvelgiant į esamą epidemiologinę utėlėtumo situaciją, organizuoti moksleivių švietimą (pokalbius, paskaitas, rengti atmintines ir pan.) apie pedikuliozės profilaktiką.

Mokykloje

  • mokiniai neturėtų dalintis šukomis, plaukų šepečiais, kitais galvos priežiūros reikmenimis, galvos apdangalais ir/ar drabužiais;mokinių
  • galvos apdangalai laikomi palto (apsiausto), kuris kabykloje saugomas atskirai, rankovėje;
  • sportiniai čiužiniai, galvą saugantys įrenginiai (šalmai) valomi (siurbiami dulkių siurbliu) po kiekvieno panaudojimo;
  • kilimai dulkių siurbliu siurbiami kasdien.

Utėlių pašalinimas šukomis

  • Mechaninis utėlių šalinimas yra rekomenduojamas daugelyje šalių, nes pastaruoju metu išaiškintas utėlių atsparumas medikamentams.
  • Plaukai sudrėkinami 4-5% acto tirpalu ir šukuojami tankiomis šukomis apie 30 min., kol pašalinamos gyvos utėlės.
  • Šukavimas kartojamas dvi savaites kas 3-4 dienas.
  • Panaudojus utėlių naikinimo priemones, plaukus rekomenduojama skalauti 4-5% acto ar citrinos rūgšties vandeniniu tirpalu. Tai padeda pašalinti glindas, nes plauko paviršius tampa slidesnis. Glindas būtina šalinti ne tik dėl estetinių paskatų, bet ir siekiant sumažinti klaidingos diagnozės galimybes. Glindas lengviau pašalinti specialiomis tankiomis šukomis šukuojant vandeniu sudrėkintus plaukus. Šis metodas turėtų būti kartojamas kelias savaites.

Utėlių naikinimas

  • Utėles naikinantys medikamentai (pedikuliocidai) naudojami tik išaiškinus utėlėtumą ir pasitarus su vaistininku ar gydytoju.
  • Utėlės naikinamos moksleivio tėvų/globėjų pastangomis. Šiam tikslui skirti medikamentai perkami vaistinėje, jie naudojami griežtai laikantis vartojimo aprašymo informaciniame lapelyje.
  • Jei panaudojus medikamentą galvos plaukuose pastebimos gyvos utėlės, procesą būtina kartoti pasirenkant kitą medikamentą.
  • Dažniausiai pasitaikančios neefektyvaus medikamentų naudojimo priežastys: medikamentas panaudotas nesilaikant informaciniame lapelyje nurodytų reikalavimų; panaudotas neefektyvus medikamentas; pakartotinis užsikrėtimas nuo kito asmens.
  • Sąlytį turėjusių asmenų (turėjo artimą sąlytį galva su galva per paskutinį mėnesį) išaiškinimas – pagrindinė pakartotinio užsikrėtimo profilaktinė priemonė. Visiems užsikrėtusiems asmenims turi būti taikomi tie patys utėles naikinantys medikamentai tuo pačiu metu.
  • Galvinių utėlių atveju medikamentas taikomas taip, kaip nurodyta jo informaciniame lapelyje, vėliau plaunama karštu vandeniu su muilu, šampūnu.
  • Galvos apdangalai, lovos skalbiniai, pagalvės (jei skalbiamos) kruopščiai plaunami karštesniame nei 60ºC vandenyje, šukos ir kiti plaukų priežiūros reikmenys plaunami arba mirkomi 4-5% acto tirpale 30 min.
  • Bet kurios išsivystymo stadijos drabužinės utėlės (kiaušiniai, lervos, suaugusios utėlės), aptiktos ant skalbinių, drabužių ar kitų daiktų, naikinamos kaip galima greičiau. Skalbiniai virinami 2% kalcinuotos sodos tirpale 15 min., drabužiai lyginami karštu lygintuvu iš abiejų audinio pusių, atkreipiant dėmesį į siūles, raukšles. Drabužiai, kurių negalima virinti, skalbiami karštesniame nei 60ºC vandenyje. Efektyvus utėlių, esančių  drabužiuose, patalynėje (pagalvėse, čiužiniuose, antklodėse) ir kituose minkštuose daiktuose, naikinimo būdas yra kaitinimas specialiuose įrenginiuose (dezinfekcijos kamerose).

 

Kitos naujienos

Dalijamės greitais ir paprastais „FM99" komandos receptais jūsų velykiniam stalui. Išbandykite gr...

Velykos – puikus met...

Brangūs mažieji ir jaunieji bičiuliai, sveikiname su Šv. Velykomis!!! Apkabinam ir džiaugiamės su...

Šiandien, kovo 29-ąją, Rotušės aikštėje vyks Lietuvos įstojimo į NATO 20-ųjų metinių minėjimas ir Didžios...