Klausyti gyvai

06:30 - 08:35

Ryto programa „Geros dienos!“

„Apie sveikatą ir gyvenimą“: investuodami į kuprinę, investuojate į vaiko sveikatą

 

Artėjant naujiems mokslo metams mokinių tėveliai turėtų atkreipti dėmesį, kad sunki kuprinė – tai vienas iš rizikos veiksnių jauno žmogaus laikysenos sutrikimams vystytis.

AVSB Vaikų ir jaunimo sveikatos specialistė Renata Kuodienė
AVSB Vaikų ir jaunimo sveikatos specialistė Renata Kuodienė

Pernelyg sunki ar netinkamai nešiojama kuprinė gali sukelti kaklo, pečių, nugaros skausmus, apsunkinti kvėpavimą, skatinti netaisyklingos laikysenos formavimąsi bei kitus stuburo sutrikimus. Esant netaisyklingai laikysenai, stuburo ar krūtinės ląstos deformacijoms, spaudžiami vidaus organai, sutrinka jų veikla, tad kasdien nešiojant nepritaikytą sunkią kuprinę, laikui bėgant gali atsirasti rimtų sveikatos sutrikimų.

Laidoje „Apie sveikatą ir gyvenimą“ kalbėjo Alytaus miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro Vaikų ir jaunimo sveikatos specialistė Renata Kuodienė.

Patarimai, kaip išsirinkti tinkamą kuprinę: Kuprinės dydis turi būti pritaikytas vaiko ūgiui ir sudėjimui; Geriausia rinktis kuprinę, turinčią du reguliuojamo ilgio, ne siauresnius kaip 3,5 cm, paminkštintus diržus; Tuščia kuprinė turėtų sverti ne daugiau kaip 700 g pradinių klasių mokiniams ir ne daugiau kaip 1000 g vyresniųjų klasių mokiniams; Mokyklinių kuprinių išorinėje pusėje turi būti pritvirtinti atšvaitai; Kuprinės nugarėlė pakietinta su paminkštinimais iš orui laidžios medžiagos, kad nespaustų nugaros; Kuprinės viduje turėtų būti keli skyriai – tai padės geriau paskirstyti kuprinės turinį, bei užtikrinti tvarką ir stabilumą.

Perkant kuprinę rekomenduojama vengti mokyklinėmis vadinamų, bet be jokios informacijos parduodamų, kuprinių. Paauglių taip mėgstamos garsių sporto prekių gamintojų kuprinės daugiau tinkamos sporto reikmenims, o ne knygoms susidėti. Taip pat verta įsidėmėti, kad nė vienai amžiaus grupei nėra patartinos per petį permetamos vienos rankenos kuprinės. Pradinukams nėra tinkamos ir kuprinės su pakietintu dugnu, kojelėmis, ratukais ir ištraukiamomis rankenomis, nes net tuščios tokios kuprinės sveria daugiau nei 1200 g. Taigi, renkantis kuprinę reikia atkreipti dėmesį ne tik į kainą, nes ne visos brangiai kainuojančios kuprinės bus patogios jūsų vaikui.

Kuprines

Jei jau kuprinę išsirinkote, belieka pasirūpinti kanceliarinėmis prekėmis. Visuomenės sveikatos specialistai pataria pradinukų, ypač pirmokų, tėveliams: rinkitės kokybiškas, lengvas ir tik būtiniausias kanceliarines prekes, venkite didelių daugiafunkcinių penalų, nes jūsų mokinukui kasdien tikrai neprireiks visų ten esančių priemonių, o papildomas svoris apsunkins ir taip gležnus petukus. Renkantis klijus, piešimo dažus, reikia atkreipti dėmesį, kad klijai, piešimo dažai ir lakai tirpiklių pagrindu naudotini tik nuo 8 metų, o jaunesniems tinka vandens pagrindu pagamintos priemonės. Renkantis priemones pirmenybę teikite mažesnei prekių pakuotei: mažesnio svorio klijų pieštukui, mažesnio tūrio vandeniniams dažams ar mažiau spalvų turinčiai guašo pakuotei – jaunajam dailininkui pradžiai tikrai pakaks. Didesnį dėmesį kokybei reikėtų skirti renkantis spalvotus pieštukus, nes kai kurie vaikai mėgsta juos „pagraužti“. Taip pat reikėtų dažniau naudoti plonus sąsiuvinius, o ne pustorius ar storus ir dar pakietintais viršeliais, kurie tik sudaro papildomą svorį, o per visus mokslo metus vaikai taip jo ir nesunaudoja.

Paskutinę rugsėjo savaitę visuomenės sveikatos specialistai mokyklose planuoja vykdyti kasmetinę akciją „Ar ne per sunki mokinio kuprinė?“, kurios metu bus patikrintas pasirinktos amžiaus grupės mokinių kuprinių svoris. Tačiau ne tik specialistai, bet ir mokinių tėveliai turėtų dažniau atkreipti dėmesį į vaiko kuprinės svorį ir jos turinį, nes mokinio, ypač pradinių klasių, kuprinėje galima rasti praktiškai visko: vadovėlių, pasakų knygučių, sąsiuvinių, pieštukų, akvarelės, žaislų ir kitų „būtinų“ priemonių.

Kairiarankis 6e2

Kitos naujienos

Kanų prizininkai, naujiena iš Venecijos, kino meistrų darbai iš Berlinalės. Tokia kino programa „...

Viename Europos namų ūkyje vidutiniškai yra 74 buitinės technikos ir elektronikos prietaisai, tačiau mažd...

Dvynukų Teodoro Emilio ir Kasparo Eriko tėtis Irmantas pusę metų kone kasdien išnešdavo iš namų didelius ...

Šventežeryje įsikūrusi bendrovė „Pietų Megrame“ rugsėjo 24 d. atšventė 25-ąjį gimtadienį. FM99 apie prabė...