Klausyti gyvai

15:00 - 16:00

Dienos kaleidoskopas

"Apie sveikatą ir gyvenimą …" – kas "gyvena" šulinių vandenyje?

„Apie sveikatą ir gyvenimą …“ – kas „gyvena“ šulinių vandenyje? Kovo 22-ąją minint Pasaulinę vandens dieną, apie tai pokalbis su Alytaus visuomenės sveikatos centro specialiste Janina Vyšniauskiene.

Su vandeniu susijusių užkrečiamųjų ligų problema išlieka viena pagrindinių visame pasaulyje. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, besivystančiose šalyse nuo žarnyno infekcinių ligų, plintančių per užterštą geriamąjį vandenį, kasmet miršta apie 2 mln. vaikų. Lietuvoje šulinio vandenį naudoja per milijonas žmonių, kurie ne visada žino, kokia to vandens kokybė. Tiriamas yra tik tų šulinių vanduo, kurį naudoja nėščiosios arba kūdikiai. Kiti tuo pasirūpinti turi patys.

č®vairių mokslinių tyrimų duomenimis, mūsų šalyje daugiau kaip 40 proc. tirtų šulinių užteršta chemiškai (nitratais, nitritais, amoniaku), apie 50 proc. nustatyta mikrobiologinė tarša (žarninėmis lazdelėmis, fekaliniais streptokokais koliforminėmis bakterijomis).

Su vandeniu gali plisti ligas sukeliančios bakterijos, virusai, pirmuonys, helmintai. Lietuvoje kasmet užregistruojama apie 20 tūkst. žarnyno infekcinių ligų atvejų, kai užsikrečiama per maistą ir vandenį. Tačiau nustatyti, kokia dalis susirgusiųjų užsikrėtė nuo vandens, yra labai sunku. Yra buvę lokalių vandens kilmės infekcinių ligų protrūkių, tačiau geriamojo vandens užteršimas tiekimo sistemose buvo po techninių vandentiekio avarijų.

Mikrobinė šulinių vandens tarša padidėja po pavasario polaidžių ar vasaros liūčių, kai nuplauti nešvarumai patenka į šulinių šachtas. Kad užterštas vanduo nesutrikdytų sveikatos, rekomenduojama ištirti jį dėl cheminės ir biologinės taršos, vartoti tik virintą vandenį, o sulaukus nepalankių tyrimų rezultatų – išvalyti ir tinkamai paruošti šulinį naudojimui.

kalbėk vidute@fm99.lt

Kitos naujienos

Kaip evoliucionavo automobilių dizainas per paskutinius 40 metų? 1980-ieji - charizmatiškais laikais buvo...

FM99 pokalbis su Alytaus turizmo informacinio centro gide Birute Malaškevičiūte apie tai, ką rugpjūtį ver...

(BNS). Teisėsaugos pareigūnai baigė tirti prieš trejus metus pradėtą dokumentų klastojimu kaltinamos Alyt...

Gary Moore sūnaus Jack Moore ir grupės GARY MOORE TRIBUTE BAND #mooreplaysmoore koncertas – šalia pa...