Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:
„Apie sveikatą ir gyvenimą“ – minint Pasaulinę psichinės sveikatos dieną
Spalio 10 – Pasaulinė psichinės sveikatos diena. Šiais metais atkreipiamas didesnis dėmesys į sergančius šizofrenija, jų aplinką bei psichinės sveikatos politiką. Būtina kuo anksčiau stiprinti žmogaus psichinę sveikatą, kad žmogus nepasiduotų depresijai užpultas menkiausios nesėkmės. Deja, Lietuvoje tarp Europos šalių vis dar didžiausias savižudybių skaičius. Kokią įtaką tam daro ir požiūris į sergantįjį? Kviečiame pasiklausyti interviu šia tema su profesoriumi, vaikų ir jaunimo psichiatru Dainiumi Pūru.
Psichikos sveikata – tai geros savijautos pojūtis, emocinė ir dvasinė būsena, kuri leidžia žmogui džiaugtis gyvenimo pilnatve, išgyventi skausmą ir liūdesį. Psichikos sveikata – tai ne vien psichikos ligos ar sutrikimo nebuvimas. Gerą psichikos sveikatą rodo žmonių gebėjimas užmegzti ir palaikyti asmeninius santykius, įveikti sunkumus, išreikšti save tokiais būdais, kurie teikia malonumą pačiam individui ir aplinkiniams, pačiam daryti sprendimus ir už juos atsakyti. Psichikos sveikatai įtakos turi įvairūs veiksniai šeimos gyvenimo, švietimo, darbo, migracijos, gyvenimo sąlygų, gyvenamos aplinkos. Gera psichikos sveikata yra ypatingai svarbi ekonominiam Europos augimui ir socialinei raidai. Europos Sąjungoje psichikos sveikatos klausimas aptariamas vis garsiau ir pripažįstamas esąs vis svarbesnis. Deja, tačiau beveik 50 milijonų Europos Sąjungos piliečių (tai – beveik 11 proc. gyventojų) turi psichikos sveikatos sutrikimų.
Vis daugiau vaikų ir jaunų žmonių turi psichikos sveikatos problemų. Būtina atkreipti dėmesį į tai, kaip veikia mokyklos, kokia darbo vietoje sukuriama aplinka ir kaip gyvena atskiros bendruomenės bei koks ryšys juos sieja. Kitas nepaprastai svarbus aspektas – tai egzistuojančios išankstinės nuostatos dėl psichikos sveikatos sutrikimų. Psichikos sutrikimų turintiems žmonėms būtinas visuomenės supratimas ir palaikymas, o tam, pirmiausiai, reikia nugalėti įsišaknijusią diskriminaciją bei stigmą.