Klausyti gyvai

14:00 - 15:00

Dienos kaleidoskopas

„Apie sveikatą ir gyvenimą…“ – nemokami tyrimai dėl ŽIV atliekami ir Alytuje. Jauno vyro istorija

Laidoje „Apie sveikatą ir gyvenimą…“ kalbame apie tai, koks  gyvenimas kovoje už blaivybę vyksta žmogaus širdyje ir kasdienybėje. Jaunas vyras, pavadinkime jį Simu, šiandien bando išlipti iš narkotikų ir alkoholio liūno. Blaivus periodas šiuo metu tęsiasi vos tris mėnesius, tačiau jis sako, kad nori būti „švarus“, stengiasi pats, dirba,  sulaukia ir džiaugiasi artimųjų pagalba. Beje, vyras jau aštuonerius metus serga ŽIV. Jis nenuleidžia rankų, pagalbos užsuka ir į kabinetą „Pasitikėjimas“, įsikūrusį Alytuje, Ligoninės gatvėje. Apie čia teikiamas paslaugas pasakoja kabineto slaugytoja IlonaVabolienė.

Gruodžio 1 -oji  – Pasaulinė AIDS diena. Pažymint Pasaulinę AIDS dieną visoje Lietuvoje vyks vienas skaitlingiausių prevencijos renginių – protmūšis „AIDS: geriau žinoti!“. Šis renginys apjungs virš 30 tūkst. dalyvių. Jame dalyvaus 580 bendruomenių. Kasmet dalyvaujančių bendruomenių skaičius didėja.  Protmūšyje dalyvaus ugdymo įstaigos, visuomeninės organizacijos, aukštosios mokyklos ir kitos bendruomenės.

„Dar prieš porą metų daugelis naujai išaiškintų ŽIV užsikrėtusiųjų Lietuvoje buvo narkotikų vartotojai. Dabar situacija keičiasi ir daugiau registruojama užsikrėtusiųjų per lytinius santykius, daugėja ŽIV infekuotų moterų“,- teigė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas, profesorius Saulius Čaplinskas. Pasak jo, praėjusią savaitę dalyvaujant Europos Komisijos ŽIV ekspertų pasitarime buvo atkreiptas dėmesys, kad Europoje situacija taip pat keičiasi. Pavyzdžiui, pernai  Europoje nustatyta 142 tūkst. naujų ŽIV atvejų ir tai daugiausiai per metus registruotų ŽIV infekcijos atvejų per visą ŽIV infekcijos registravimo laikotarpį Europoje. Daugėja ŽIV infekcijos tarp vyrų, turinčių lytinių santykių su vyrai. Užsikrėtusiųjų per narkotikų vartojimą Europoje mažėja, tačiau Rytų Europoje šis ŽIV plitimo būdas išlieka aktualus, nes sudaro ketvirtadalį visų naujų ŽIV atvejų.

Pasak prof. S. Čaplinsko, EK ŽIV ekspertų pasitarime pristatytos naujausios Pasaulio sveikatos organizacijos ŽIV ligos gydymo rekomendacijos. Jose rekomenduojama pradėti ŽIV ligos gydymą neatsižvelgiant į CD4 ląstelių skaičių.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, ŽIV ligos gydymui antiretrovirusinė terapija (ART) Lietuvoje skiriama 469 asmenims, neskaitant asmenų, kurie gauna ART įkalinimo įstaigose ne iš PSDF biudžeto. Laiku pradėtas ŽIV ligos gydymas pristabdo ŽIV ligos progresavimą, sumažina mirtingumą nuo AIDS, pagerina pacientų gyvenimo kokybę. ŽIV liga neišgydoma, tačiau tinkamai vartojant ART yra gerai valdoma liga. ŽIV ligos gydymas yra ŽIV prevencijos dalis.

Alytuje gruodžio 1- ąją, minint Pasaulinę AIDS dieną, kabinete „Pasitikėjimas“ taip pat bus atliekami nemokami tyrimai dėl ŽIV.  Kabinetas įsikūręs adresu Ligoninės gatvė 3, tyrimai bus atliekami nuo 12 iki 13 val.  ir nuo 17 iki18 val. registruotis kviečiami telefonu 8-315 51548.

world aids day

ŽIV/AIDS Lietuvoje ir pasaulyje
2014 m. Lietuvoje užregistruotas 141 naujas užsikrėtimo ŽIV infekcija atvejis. 2013 m.  jų buvo 177. Per visą ŽIV infekcijos registravimo laikotarpį (1988-2014 m.) Lietuvoje užregistruoti 2378 ŽIV užsikrėtę asmenys, iš kurių – 1902 vyrai ir 476 moterys. Pernai vienam moksleiviui diagnozuota ŽIV infekcija, užpernai trims.

2014 metais pasaulyje su ŽIV gyveno 36,9 mln. žmonių, iš kurių –  3,9 mln. 15-24 metų jaunimas. Praėjusiais metais ŽIV infekcija diagnozuota 2 mln. pasaulio gyventojų, iš jų – 220 tūkst. vaikų iki 15 metų. 15-24 metų amžiaus gyventojai sudarė 34 proc. naujų ŽIV infekcijos atvejų.  Nuo 2000-ųjų ŽIV infekcija užsikrėtė apie 38,1 mln. žmonių ir 25,3 mln. žmonių mirė dėl AIDS.

Laidą parengė Dovilė Balčiūnaitė ir Vida Grišmanauskienė

 

Kitos naujienos

Alytiškiai jau pamėgo kiną iš automobilio. Kiekvienais metais Alytaus dainų slėnio aikštelė virst...

Alytaus dizaino savaitė. Įžvalgos KARTU. 2022 m. gegužės 23 – 28 d.

Lietuvių kalba unikali ir ypatinga, ja komunikuojame tarpusavyje. Deja, kartais atsitinka ir taip, kad g...

Teatras, muzika, dailė… Šias ir kitas kultūros sritis SUJUNGS šiųmetė muziejų naktis Alytuje!  ...