Klausyti gyvai

17:00 - 17:30

Savaitgalio promenada

„Apie sveikatą ir gyvenimą“: viduriavimas – vasaros pokštas ar rimta liga?

Vasarą džiaugiamės šiluma, gausiu daržovių ir vaisių derliumi. Dažnas iš mūsų nuėjęs į sodą ar daržą tiesiog spontaniškai Vuduriavimas - vasaros pokstas ar liganeplautomis rankomis susigundome pasmaguriauti neplautų braškių, aviečių, serbentų, obuolių ar žirnių. Manome, kad mūsų sode ar darže viskas švaru, esą lietaus nuplauta. Tačiau medikai įspėja, kad neplautos sodo ar daržo gėrybės yra dažnėjančių viduriavimų priežastis.

Pasak Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos prezidentės, medicininių tyrimų laboratorijos “Antėja” direktorės medicinai, gydytojos Dangiros Babenskienės, ne tik neplautos rankos ir uogos bei daržovės priverčia paviduriuoti.

Viduriavimas yra tuštinimosi pobūdžio pokytis, dėl kurio padidėja išmatų tūris ir tuštinimosi dažnumas, išmatų konsistencija būna nuo minkštos iki vandeningos. Ūmus viduriavimas trunka mažiau kaip 14 dienų, o lėtinis – ilgiau. Viduriavimu vadinamas toks tuštinimasis, kai tuštinamasi tris ir daugiau kartų per parą. Ūmus viduriavimas – dar dažnesnis.

Nacionalinės celiakijos ir maisto netoleravimo draugijos pirmininkė Jolita Sadauskaitė tikina, kad lėtinis viduriavimas yra susijęs su celiakija, todėl dažnai viduriuojant reikėtų pasitikrinti ir dėl šios ligos.

„Celiakija – autoimuninė sisteminė genetinė virškinamojo trakto liga, kuri atsiranda dėl įvairių grūdų (kviečių, miežių, rugių) baltymų poveikio plonosios žarnos gleivinei. Šia liga serga suaugusieji ir vaikai. Pasaulyje celiakija serga apie 1 proc. gyventojų. Lietuvoje celiakija – dar retai diagnozuojama liga, nes dėl jos tik retas pasitikrina“, – pastebi J. Sadauskaitė.

Jeigu celiakija laiku negydoma, pažeidžiami  įvairūs organai ir audiniai – žarnynas, oda, kepenys, jungiamasis audinys, sąnariai, gimda, širdis, smegenys, skydliaukė ir kt. Gali išsivystyti net vėžys.

„Dėl celiakijos derėtų pasitikrinti visiems, kurie serga autoimuninėmis ligomis: pirmojo tipo cukriniu diabetu, autoimuniniu tiroiditu, reumatoidiniu artritu ir kitomis ligomis: osteoporoze, osteopenija, geležies stokos anemija, nevaisingumu ir kt. Celiakijos tyrimai atliekami didžiosiose Lietuvos medicininių tyrimų laboratorijose“, – informuoja Nacionalinės celiakijos ir maisto netoleravimo draugijos pirmininkė J. Sadauskaitė.

Pasak medikų, jeigu viduriuojama ar tuštinamasi su krauju, tai gali būti onkologinės ligos požymis. Šiuo atveju dažnai viduriavimas keičiasi su užkietėjusiais viduriais ar normaliu tuštinimusi. Tačiau kitų simptomų ar kraujo išmatose plika akimi galime ir nepastebėti. Liga gali tęstis metus ir progresuoti dešimtmečius. Nediagnozuotas vėžys metastazuoja visame organizme.

             Viduriavimas gali baigtis ir kitomis komplikacijomis: elektrolitų ir vandens trūkumu.  Ypač užsitęsęs viduriavimas labai pavojingas vaikams. Dėl minėtų priežasčių gali ištikti net mirtis. Todėl viduriavimas – rimtas ligos simptomas ir būtina kuo greičiau kreiptis į medikus, nustatyti priežastį bei laiku pradėti gydymą.

Kitos naujienos

Seimo rinkimuose iki 16 val. savo valią pareiškė daugiau nei 41 proc. rinkėjų, rodo Vyriausiosios rinkimų...

Spalio 12 d. baigėsi Lietuvos futbolo federacijos organizuojamos Lietuvos senjorų 60+ futbolo pirmenybės....

Įpusėjus Seimo rinkimų dienai sekmadienį, jų aktyvumas viršija balsuojančiųjų skaičių renkant parlamentą ...

Tos moterys, kurios išdrįsta kalbėti, kurios gali pasidalinti savo patirto smurto namuose istorij...