Klausyti gyvai

17:00 - 19:00

Tokia diena

Ar turime Lietuvoje nepriklausomą žiniasklaidą?

Prenumeruokite FM99 radijo podcast’ą: Applepodcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic | BreakerAnchor|Pocket Casts| Anchor|Castbox|Overcast

Seimo kultūros komitetas organizavo tarptautinę konferenciją ‚‚Šiandienos informacinio lauko iššūkiai ir galimybės”, kurioje kalbėta apie būdus, kaip išlaikyti Lietuvos žiniasklaidos nepriklausomybę ir profesionalumą. Apie konferencijos rezultatus ir žiniasklaidos atstovų lūkesčius FM99 kalbėjosi su konferencijos iniciatore, Seimo Kultūros komiteto nare Liudvika Pociūniene ir Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininku Dainiumi Radzevičiumi.

Liudvika Pociūnienė

Pasak L.Pociūnienės, per konferenciją buvo išgirsta daug žiniasklaidos atstovų lūkesčių, kurie neturėtų būti pamiršti. Lietuvoje nepriklausoma regioninė žiniasklaida išgyvena sunkius laikus, jai skiriama per mažai dėmesio.

‚‚Ar mes dar turime Lietuvoj nepriklausomą žiniasklaidą? Taip, mes ją turim, bet iki šiol mažai kam rūpėjo, kaip ji kvėpuoja, kaip ji gyvena, aš labai tikiuosi, kad ta konferencija paskatino rūpestį”, – pasakojo konferencijos iniciatorė.

D.Radzevičiaus nuomone, konferencija buvo svarbi tuo, kad joje Lietuvos žiniasklaidos atstovai neužsidarė savo problemų burbule, bet galėjo semtis patirties ir žinių iš pažangesnių šalių, suprasti ir kitas problemas, dėl šių dalykų priimti bendrą konferencijos rezoliuciją ir stengtis regioninę žiniasklaidą padaryti valstybės prioritetu. 

‚‚Pasižiūrėjome į pažangias Šiaurės Europos valstybes, man atrodo, mums naujausia buvo suprasti tai, kad žiniasklaida, kaip verslas, jis gyvuoja visai neblogai, bet kai kalbame apie naujienas, žurnalistiką, žurnalistinius tyrimus ar aukštą profesionalumą kultūros programose, tai mes sutarėme, kad regionų naujienų, tiriamoji ir kultūros žiniasklaida yra prioritetas, kuris turėtų tapti svarbus ir valstybei”, – kalbėjo D.Radzevičius.

L. Pociūnienės nuomone, valstybė dabar negali teisintis pinigų neturėjimu, nes pinigų yra, kita problema – pinigų nebuvimas žiniasklaidos rėmimo fonde, tačiau šį klausimą būtina spręsti ir šią situaciją keisti, nes pinigai dabar panaudojami neefektyviai. Visa tai pakeisti nebus lengva, nes tvarka labai įsisenėjusi, bet pokyčiai.

‚‚Mes ir konferencijoje atkreipėme dėmesį į tai, kad visos viešinimo programos, kuriose sukasi dešimtimis kartų daugiau pinigų, negu fonde, šiose programose pinigai ne tik yra neefektyviai panaudojami, bet remiantis kiekybiniu kriterijumi jie prisideda prie žurnalistinio turinio menkinimo, prie bulvarėjimo, dėl to, kad tas, kuris turi didesnį žinomumą, tas ir gali pretenduoti į viešinimo lėšas.”, – kalbėjo Seimo Kultūros komiteto narė.

Dainius Radzevičius

Pasak D.Radzevičiaus, nepriklausoma žiniasklaida labai svarbi, jos darbas kelti diskusijas ir pranešti tikras, patikrintas ir patikimas naujienas. Tokia žiniasklaida ypač svarbi šiuo metu, kai dauguma žmonių žiniasklaidoje ieško žinių apie karantina, skiepus ir COVID-19.

‚‚Pavyzdžiui žmonių skiepijimo palaikymas Visagine, Šalčininkuose ar Vilniaus rajone –  akivaizdžiai matome, kad ten kur nebuvo stiprios nepriklausomos žiniasklaidos, o jeigu yra, tai ji pernelyg susijusi su sovietine valdžia, tuose rajonuose yra didžiulis skepticizmas”, – pasakojo žurnalistų sąjungos pirmininkas.

Konferenciją stebėkite:

Kitos naujienos

Spektaklis, Vokietijoje išpopuliarėjęs vos per kelerius metus, sukurtas pagal šiuolaikinio vokiečių...

Alytaus mašinų gamykla „Astra LT“, gaminanti nerūdijančio plieno konstrukcijas maisto, chemijos i...

Alytaus dizaino savaitė. Įžvalgos KARTU. 2022 m. gegužės 23 – 28 d.

Šiame pirmą kartą atliktame tyrime Lietuva gavo 37 balus iš 100 galimų ir regione kartu su Graikija ...