Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

Charkovietė Mariya: tikim, kad Ukraina nugalės, Charkivas yra Ukraina, ir liks Ukraina

Prenumeruokite FM99 radijo podkastą: Applepodcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic | BreakerAnchor|Pocket Casts| Anchor|Castbox|Overcast

Su Mariya kalbėjome, kai jai ant galvos krito bombos – Charkive. Dabar pokalbis jau kitomis aplinkybėmis – ji karo pabėgėlė ir pradeda aktyviai dirbti – padėti likusiems ten.

Žiūrėkite pokalbį su Mariya iš pabėgėlių centro Lenkijoje. Šalia – karo pabėgėlis šuniukas Liuteris

™Mes išvažiavom, mums labai pasisekė, mano draugai organizavo savanorių grupę, tai tie, kurie 2014 metais padėjo žmonėms išvažiuoti iš Donecko. Jie pasirodė labiau nei aš pasiruošę visiems tiems įvykiams, jie ir iš anksto ruošėsi. Tad jie mus išvežė pirmiausiai į Svetlovodską Ukrainos viduryje, paskui iš ten buvo organizuotas evakuacinis autobusas į Lenkiją.  Pabėgėlių labai daug visoje šalyje, visą dieną autobusu bandėm pervažiuoti sieną, nepaisant visų žalių koridorių ir supaprastintų procedūrų vistiek labai daug žmonių ir tai užima labai daug laiko. Savanoriai toliau vežioja žmones į skirtingas vietas, ieško, kur žmonės bent kurį laiką galėtų pagyventi, atsigauti ir suprasti kaip judėti toliau. 

Mes dabar Lenkijoje, tai irgi pabėgėlių centras, didžiulis mokymų centras, kur nemokamai apgyvendina žmones, maitina. Galima ten likti penkias dienas, jei neatsiras kitų galimybių ir ilgiau, bet mes važiuosim toliau pas draugus į Vokietiją, nes reikia pradėti dirbti, padėti kitiems. 

Aš dirbu visuomeninėje organizacijoje, kuri užsiima ir vaikų teisėmis, mes jau pradėjom dirbti, nes mūsų visi jau išvažiavę iš Charkivo, tik dar skirtingu atstumu iki saugios vietos, kur jau galima pradėti dirbti. Rinksim informaciją, kokie pažeidimai susiję su vaikais dabar daromi.

Kol kas dirbsim su atvirais šaltiniais, oficialiais kanalais, žiniasklaidos priemonėse, su blogeriais, rinksim ir tikrinsim informaciją, bendradarbiausim su kitomis organizacijomis.

Charkive yra likę žmonės, ir mano mama ten, ji sąlyginai saugi, kiek tai įmanoma šiame mieste. Liko ir mūsų draugai, kurie dirba su vaikais paliatyvioje slaugoje, tęsia pagalbą jiems, tad jiems padėsim.  Šiandien žadėjo du humantarinius koridorius, Mariupolyje ir Volnovacha, ten ypatingai sunki padėtis. Volnovacha yra visiškai subombarduota ir labai svarbu, kad ten likę žmonės galėtų išvažiuoti, nes ten nėra nei maisto, nei vandens, nei elektros, nei šildymo, nėra visiškai nieko.

Žmonės katastrofiškoje situacijoje. Mariupolyje šiek tiek geriau, bet irgi situacija praktiškai humanitarinė katastrofa, nes miestas daug didesnis nei Volnovacha. Charkive šia prasme dar ne taip blogai, pas mus patenka ir humanitarinė pagalba, Charkivas ne apsiaustyje, yra galimybė išvažiuoti ir atvežti pagalbą, produktus, dirba vaistinės, per pašto centrus platinama humanitarinė pagalba, visa tai veikia, bet Charkivą toliau bombarduoja iš oro.

Mes spėjom išvažiuoti iki prasidedant oro atakoms, bet mama pasakoja, kad tas garsas, kai skrenda lėktuvas, kelia nenusakomą siaubą. Ir miesto centras vieni griuvėsiai, kur mes gyvenom, kaimyniniai namai sugriauti. Į mūsų lyg ir nepataikė, bet įtariu, kad ten išdaužyti langai ir viskas baisioje padėtyje, nes mes matėm, kaip atrodo namas per vieną nuo mūsų, tiesiog neliko nieko. 

Neįmanoma patikėti, kad nuostabus didžiulis pusantro milijono gyventojų Charkivas, į ką jį dabar verčia, ir svarbiausia kodėl. Tai nenusakoma žodžiais ir prieštarauja visoms egzistuojančioms net ir karo taisyklėms. Nes žūsta civiliai, yra didelis Saltovkos gyvenamasis rajonas, vadinamas miegamasis, ten tik gyvenamieji namai, taip pat toks rajonas Alekseyevka, kurį irgi pradėjo bombarduoti, kaimynai rašo, kad matosi per langus, kaip dega namai.Bandė susprogdinti televizijos bokštą, kol kas lyg nepavyko, matyt bandys vėl. Ir visur tik gyvenamieji rajonai, kur nėra jokių karinių objektų.“

Ta pasaka apie karinius objektus gal jau ir pamiršta. Itin sudėtinga situacija su vaikų ligoninėmis, žmonės nežino kaip išvažiuoti su sergančiais vaikais?

Taip. Ta mano draugų savanorių iniciatyva labai maža, jie gali per parą išvežti iki dešimties žmonių. Todėl patariam visiems bandyti išvažiuoti traukiniais, tai kol kas realu, nors labai sudėtinga, nes žmonių labai daug. Mano draugės mama vakar vakare išvažiavo, iki  Lvivo visą laiką stovėjo, bet ji laiminga, kad pavyko.

Kalbėjau su moterimi su dviem vaikais, kuri pasakojo savo ilgą kelionę traukiniais, trunkančią kelias paras prikimštuose traukiniuose.

Vakar kai kirtom sieną, mačiau – labai daug žmonių eina pėsčiomis, labai didelė eilė ir kiek supratau, per pačią sieną perveža specialūs autobusai ir į tą autobusą eilės. Ukrainoje dabar labai atšalo, kai karas prasidėjo jau buvo panašu į pavasarį, o dabar atšalo, prisnigo ir Charkive ir Lvivo apskrityje neigiama temperatūra, ir tokiame ore stovi su vaikais eilėse į autobusus, vežančius per sieną.

Didžiulis ačiū visoms Lenkijos organizacijoms, savanoriams, nes viskas organizuota puikiai, žmones sutinka prie sienos, su karštu maistu, su visais būtinais daiktais, visi stengiasi padėti, suprasti, net nesitikėjom, kad viskas bus taip gerai.

Kalbėjot apie informacijos rinkimą – Hagos karinis tribunolas irgi prašo teikti visą informaciją apie pažeidimus.

Taip, mes bendradarbiaujame su organizacijomis, kurios užsiima dokumentavimu, ir žmonėms, kurie yra liudininkai, aiškinam, kad ne tik reikia siųsti informaciją, bet taip pat laikytis saugumo taisyklių – išsiuntus informaciją ištrinti iš telefonų, nes tikimybė, kad bent kai kurie rajonai, ar ir visas miestas bus okupuotas, vistiek išlieka, dalis priemiesčių jau užimta Rusijos kariuomenės. 

Bet mes tikim Ukrainos kariuomene, tikim, kad Ukraina nugalės ir kad Charkivas, Charkivo sritis – visa tai Ukrainian yra ir liks Ukraina.

FM99 jau iš saugios Lenkijos charkovietė Mariya.

Mamos su vaikais kelionė iš Zaporožės: Mes dar suspėjom, paskui nuėmė traukinius

Ruslano dukra atvažiavo į Lietuvą, o jis važiuoja į karą – Tėvynę ginti
Putinas pakeliui į Hagą, bet neketina sustoti. ES plėtra – Ukraina ar ir Moldova bei Gruzija?

Kitos naujienos

Kanų prizininkai, naujiena iš Venecijos, kino meistrų darbai iš Berlinalės. Tokia kino programa „...

Viename Europos namų ūkyje vidutiniškai yra 74 buitinės technikos ir elektronikos prietaisai, tačiau mažd...

Dvynukų Teodoro Emilio ir Kasparo Eriko tėtis Irmantas pusę metų kone kasdien išnešdavo iš namų didelius ...

Šventežeryje įsikūrusi bendrovė „Pietų Megrame“ rugsėjo 24 d. atšventė 25-ąjį gimtadienį. FM99 apie prabė...