Klausyti gyvai

17:00 - 19:00

Tokia diena

Žmonių, nepažįstančių užsikrėtusių koronavirusu, mažėja, keičiasi ir nuotaikos. COVID–19: būkime saugūs ir sveiki!

Mokomės gyventi su COVID19. Pavasarį itin skeptiškos gyventojų nuomonės ir nusiteikimai, sklindantys mitai kinta, o žmonių, kurie nepažinotų sergančių koronavirusu, mažėja. Kaip sako profesorius Arvydas Ambrozaitis, pamažu ateina įsitikinimas, kad tai nėra lengva ir paprasta liga, o kuris paklius į penktadalį žmonių, kurie serga sunkiai, priklauso nuo įgimtos imuninės sistemos.

„Mūsų įgimta imuninė sistema nusprendžia, ar mes pakliūsime į tuos 80 procentų žmonių grupę, kurie serga lengvai ir kuriems nereikia gydytis, ir kurie gali sėdėt ir pralaukt namie, (..), ar pakliūsime į tuos 20%, kuriems bus dusulys, kuriems deguonies saturacija sumažės deguonies koncentracija kraujyje ir kuriems reikės gydymo deguonimi ir plaučių ventinaliavimas ar gal neduokdie ir dirbtiniai plaučiai bus prijungti, ar galų gale jie gali numirt nuo citokinų audros ir kai plaučius užlieja eksodatas ir paskęsta uždegiminiam skystyje…,” – nelinksmas galimybes dėsto profesorius.

Klausykite pokalbį su profesoriumi, gydytoju infektologu, A.Ambrozaičiu.

Profesorius Arvydas Ambrozaitis

„Buvo labai daug skeptiškų požiūrių, kad čia išpūstas reikalas, kad čia žmonės serga lengvai, kad čia yra panašiai kaip gripas, kad praktiškai niekas čia nemiršta, tai, man atrodo, tas požiūris jau kinta. Iš tikrųjų, jau žmonės pagaliau pradeda suvokti, kad tai rimta liga, kad tai visiškai nepanašu į gripą. Gripas yra lengvesnis, be to, mes nuo gripo turime skiepus, o čia mes skiepų neturime,” – sako profesorius.

Tiesa, viruso plitimo keliai yra tie patys, kaip ir gripo, koronavirusas plinta oro lašeliniu būdu. Viasgi viruso plitimo greitis pasiekė didžiulius skaičius, ir, anot profesoriaus, jei pavasarį Lietuvoje buvo registruojami tai 50-60 atvejų šimtui tūkstančių gyventojų, tai dabar per 800 atvėjų šimtui tūkstančių.

Anot gydytojo, didžiausią nerimą kelia padidėjęs mirties atvejų skaičius – 6,5 atvejo 100 000 gyventojų, tuo metu kai pavasarį buvo 2 atvejai, tad mirštamumas padidėjęs trigubai.

„Tai kelia nerimą, nes miršta žmonės, ar dėl amžiaus, ar dėl gretutinių ligų, turintys susilpnėjusią įgimtą imuninę sistemą.“ – sako profesorius A.Amrozaitis.

Pasak profesoriaus, nuomonė, kad vakcina bus trumpam, nes virusas mutuoja, nėra teisinga, tokių duomenų nėra. Tikimasi, kad nuolatiniam imunitetui pakaks dviejų vakcinos dozių. 

Neturim tiek duomenų, kad viruso mutacijos buvo tokios reikšmingos, kad tas virusas taptų visiškai skirtingu ir ta vakcina, kuri dabar yra bandoma ji būtų neveiksminga,“ – A.Ambrozaitis.

Profesorius A.Ambrozaitis sako, kad daugelis vakcinų gamintojų naudoja dviejų dozių schemą.

Nors virusas niekur nedings, tačiau jei sugebėsim paskiepyti bent pusę žmonių, jis tiesiog neturės galimybės plisti.

Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad Lietuva perka vakcinas kartu su kitomis Europos Sąjungos valstybėmis. Išankstinės sutartys jau yra sudarytos su keturiomis farmacijos kompanijomis, kurios baigia klinikinius bandymus ir jau artimiausiais mėnesiais gali pateikti savo vakcinas registracijai.

Jeigu teigiamas vakcinos naudos ir rizikos santykis bus pagrįstas moksliniais įrodymais, Europos Komisija registruos šį vaistą iškart visose ES valstybėse per įmanomai trumpiausią laiką.

COVID-19 – būkime saugūs ir sveiki – Lietuvos regioninių radijo stočių asociacijos informacinis projektas apie naująjį koronavirusą. Žinokime ko ir kaip saugotis bei priemones, kurių galime imtis. Covid-19 – būkime saugūs ir sveiki. Projektas įgyvendinamas su Sveikatos apsaugos ministerija ir finansuojamas iš Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo

Taip pat skaitykite: COVID-19 – vakcinavimo priemonių planas Lietuvoje. COVID–19: būkime saugūs ir sveiki!

Kitos naujienos

Jaunosios kartos dainininkas ir muzikos kūrėjas Dovi Mi pristato naujausią savo darbą – kūrinį „C...

Per šventes ženkliai pasunkėja pirkinių krepšiai ir atliekų konteineriai. „Dar nebuvo tokių švenč...

Kviečiame pasiklausyti pokalbio su Alytaus kraštotyros muziejaus muziejininke, edukatore Gita Jak...

Artėjantis didžiausias Lietuvoje džiazo festivalis „Kaunas Jazz“ paskutinį balandžio savaitgalį pakvies ž...