Klausyti gyvai

24:00 - 08:00

Nakties garso takelis

Dalios Tamulevičiūtės vardo profesionalių teatrų festivalyje dalyvaus 15 teatrų ir bus parodyta 17 spektaklių

Jau spalio 1d. prasideda ir visą mėnesį tęsis Dalios Tamulevičiūtės vardo profesionalių teatrų festivalis. Š iais metais žiūrovams 15 Lietuvos teatrų pristatys 17 spektaklių (2 vaikams ir 15 suaugusiems). Plačiau apie spektaklį pasakoja Varėnos rajono savivaldybės administracijos Š vietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja Regina Svirskienė.

Organizatorių informacija

Varėnoje – brandi D. Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalio programa

Visą spalio mėnesį Varėna taps ne tik Europos grybų sostine, bet ir teatro sostine, kur vyks jau tradicija tapęs, iškilios teatro režisierės Dalios Tamulevičiūtės atminimui skirtas, profesionalių teatrų festivalis, pradedamas garbingos premijos įteikimu. Varėnos kultūros centro scena sutiks net aštuoniolika festivalio spektaklių, skirtų ir suaugusiems, ir niekad nesuaugantiems teatro gerbėjams.

„Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalio programa kasmet stiprėja, ją praturtina prisijungiantys nauji teatrai. Š iais metais, pirmą kartą festivalio istorijoje, išvysime Oskaro Koršunovo ir Kauno mažojo teatrų spektaklius. Tai neabejotinai vienas geriausių, brandžiausių ir didžiausių renginių, svariu indėliu papildantis ir Varėnos 150-ties metų sukakties minėjimo programą“, – sako festivalio koordinatorė, Varėnos rajono savivaldybės Š vietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja Regina Svirskienė.

Spalio pirmąją, po režisierės pagerbimo jos gimtojoje Senojoje Varėnoje, Varėnos kultūros centre bus įteikta Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos Dalios Tamulevičiūtės premija. Ceremoniją lydės Klaipėdos dramos teatro ir šviesaus atminimo režisierės Dalios Tamulevičiūtės spektaklis „Viskas apie moteris“, kuris grįžta į Varėnos kultūros centro sceną, kad būtų suvaidintas paskutinį kartą.

Festivalį pratęs moters ir vyro dramatišką meilę pasakojantis Birutės Mar spektaklis „Jis ir Ji“, sukurtas pagal pagal tikrus J. Biliūno ir J. Janulaitytės-Biliūnienės laiškus. Moters ir vyro susidūrimą bei kitas slapčiausias žmogaus dvasines problemas, mus lydinčias nuo Antikos laikų, atvers Kauno mažojo teatro Mario Fratti spektaklis „Sesuo“ (rež. A. Š½ukauskas).

Gėrį ir grožį, blogį ir bjaurastį pasvers Naisių vasaros teatro spektaklis „Š kac, mirtie, visados škac…“ (rež. R. Steponavičiūtė), pagal S. Š altenio pjesę, bylojantis, kad ,,atgal į vaikystę kaip į šiltą šuns būdą nebeįlįsi“. Visiems pedagogams šis spektaklis dovanojamas nemokamai.

Varėnoje viešės ir Alytaus miesto teatro spektaklis, vadinamas dzūkiškai – „Raganius“, režisierės D. Kimantaitės pastatytas pagal Vinco Krėvės – Mickevičiaus apysaką, atskiriančią viešą ir privatų paprastų kaimo žmonių gyvenimą. Savaip visuomenės ligas išjuoks ir net keturių Keistuolių teatro režisierių – Vaidoto Š½itkaus, Aido Giniočio, Ievos Stundžytės ir Andriaus Kaniavos – sukurtas spektaklis „Gerbiami piliečiai!“ pagal Michailo Zoščenkos kūrybą, žadantis būti greita, aiškia ir efektinga „agitacine injekcija“.

č® sielos gelmes taikantis Lietuvos rusų dramos teatro spektaklis „Trys mylinčios“ nustebins šiuolaikine lietuvių klasikės Š½emaitės kūrinio „Trys mylimos“ interpretacija, sukurta režisierės L. Adomaitienės. Su dabartiniais potyriais perskaitytas senosios kultūros palikimas čia prabils net trimis kalbomis – lietuvių, rusų ir lenkų.

Lietuvos nacionalinio dramos teatro trupė į Varėną atvyks su šiuolaikinio suomių dramaturgo Juha Jokela spektakliu „Fundamentalistai“, pastatytu režisieriaus J. Vaitkaus, kuriame susipina visas religijas paliečiantys tikėjimo ir netikėjimo klausimai. Klaipėdos dramos teatras festivalyje parodys režisieriaus A. Lebeliūno spektaklį „č®namis“ pagal Ivano Turgenevo komediją, sumainančią karalius ir juokdarius.

Du spektaklius į festivalį atveš pernai D. Tamulevičiūtės vardo premiją pelnęs teatras „cezario grupė“. Pačius mažiausius teatro žiūrovus – nuo 1 iki 9 metų – „cezario grupė“ pakvies į lietuviškos mitologijos pradžiamokslį „LAI LAI LAI“ (rež. C. Graužinis). Tuo tarpu suaugusiais save laikantiems bus skirtas kitas šios grupės ir režisieriaus Cezario Graužinio spektaklis „Drąsi šalis (Lietuvos diena)“ – rimta komedija apie lietuvišką tapatybę.

Dar viena itin subtili komedija D. Tamulevičiūtės vardo festivalyje – tai Š iaulių dramos teatro spektaklis „Skerdynių dievas“ (rež. A. Lebeliūnas), parašyta prancūzų dramaturgės Yasmina Reza. čŒia viskas prasidės nuo tėvų, mandagiai besiaiškinančių dėl jų vaikų muštynių, o baigsis…

Kito prancūzų autoriaus – Eugene Scribe – rafinuotą istorinę komediją „Priežastys ir pasekmės“ apie amžinąsias žmoniją valdančias aistras ir tikrąsias politinių įvykių priežastis suvaidins režisieriaus Raimundo Banionio vedama Kauno valstybinio dramos teatro trupė.

Pirmą kartą festivalyje viešės Oskaro Koršunovo teatras su spektakliu „Dugne“, sukurtu pagal M. Gorkio tekstą, tačiau be pjesės siužeto ir istorijos (rež. Oskaras Koršunovas). čŒia aktoriai balansuos tarp personažo ir savo asmenybių bei atsidurs pavojingai arti žiūrovo.

Jaudinantis jauno muzikanto kelias iš mažo miestelio į didmiestį, iš motinos globos – į savarankiškumą vystysis Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatro spektaklyje „Laisvi drugeliai“, režisuotame Dainiaus Kazlausko. Š ioje L.Geršo pjesėje šįkart – kaip teatro aktorius – debiutavo ir populiarusis atlikėjas Mantas Jankavičius.

Du spektaklius į festivalį atveš Vilniaus teatras „Lėlė“. Vaikams bus skirtas muzikinis režisieriaus A. Mikučio vaidinimas „Grybų karas“, o vyresniuosius į atvirą pokalbį su savimi ir žiūrovais pakvies aktorius ir režisierius Rolandas Kazlas, sukūręs spektaklį „Geležis ir sidabras“, pagal Vlado Š imkaus poeziją.

Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalio uždarymą spalio 29 dieną vainikuos nominacijų „Geriausias spektaklis“, „Geriausias režisierius“, „Geriausia aktorė“, „Geriausias aktorius“, „Š½iūrovų spektaklis“ ir kitų apdovanojimų įteikimas bei premjerinis, gegužės pabaigoje pastatytas Teatro laboratorijos „Atviras ratas“ vienos dalies spektaklis „Brangioji mokytoja“, pagal to paties pavadinimo Liudmilos Razumovskajos pjesę (rež. I. Stundžytė). „Atviras ratas“ 2010-aisiais metais laimėjo pirmąją D. Tamulevičiūtės vardo premiją.

„Esame be galo dėkingi teatrams už puikų darbą paruošiant stiprias programas teatro mėgėjams. Manau, kad festivalis patenkins išrankiausių žiūrovų lūkesčius ir visą mėnesį leis mėgautis įspūdinga teatro švente“, – teigia festivalio koordinatorė R. Svirskienė.

————–
kalbėk ausra@fm99.lt

Kitos naujienos

Šįvakar visi keliai – į Rotušės aikštę. Vakaro tamsa apgaubta Dzūkijos sostinė 20 val. miestelėnu...

Sostinėje kai kurie daugiabučiai jau šildosi. Kaip Alytuje? Kiek kainuos šildymas ir ar jau verta jungti,...

Šį sekmadienį Pasaulinės gyvūnų globos dienos minėjimas Alytuje.

Po dviejų skaudžių pralaimėjimų DFK "Dainava" bandys grįžti į pergalių kelią Alytaus miesto stadi...