Klausyti gyvai

24:00 - 08:00

Nakties garso takelis

Dalyvaujamasis biudžetas: projektais nusivylusius gyventojus sunkiau prisikviesti

Didžioji dalis (52 iš 60) savivaldybių Lietuvoje įgyvendina dalyvaujamuosius biudžetus, dar trys planuoja tai padaryti artimiausiu metu. Nuo pirmojo dalyvaujamojo biudžeto Lietuvoje 2018 m. gyventojai kartu sprendė dėl 14,4 mln. eurų panaudojimo, rodo „Transparency International“ Lietuvos skyriaus (TILS) atlikta apžvalga.

Radijo stoties FM99 eteryje „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovė Ingrida Kalinauskienė kalbėjo apie atliktos apžvalgos rezultatus.

„Įvairūs tyrimai rodo, kad jeigu gyventojas įsitraukia į konkretų procesą, kurį organizuoja viešojo sektoriaus institucija ir jeigu tas įsitraukimo procesas yra per daug sunkus ir biurokratiškas, tuomet gyventojas daugiau nenorės įsitraukti į tokius procesus. Vėliau į kitas veiklas ir iniciatyvas bus sudėtinga prisikviesti gyventojus, kurie nusivylė projektais, kuriuose dalyvavo,” – sako „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovė Ingrida Kalinauskienė.

Per praėjusius metus savivaldybės kvietė gyventojus teikti idėjas nuo 5 iki 180 tūkst. eurų, bendrai tokiu būdu gyventojams kartu paskirstant beveik 6 mln. eurų. Apie 158 tūkst. gyventojų 52 savivaldybėse siūlė 727 idėjas ir balsuodami išsirinko 172 projektus įgyvendinimui. Vidutiniškai, viena savivaldybė sulaukė 14 idėjų.

Dauguma laimėjusių gyventojų idėjų buvo skirtos aplinkos tvarkymui (65 iš 172), žaidimų ir sporto aikštelių įrengimui (53), aplinkos apšvietimui (14), pėsčiųjų takų tiesimui (8), meno kūrinių ir erdvių kūrimui (9).

Tris kartus daugiau savivaldybių (28, lyginant su 9) nurodė, kad įtraukia moksleivius į sprendimų priėmimą įgyvendinant dalyvaujamuosius biudžetus mokyklose.

„Per šešerius dalyvaujamųjų biudžetų metus Lietuvoje išmokome nemažai pamokų ir turime sėkmės istorijų. Vis tik, būtina nuolat peržiūrėti, kas veikia, o ką verta keisti, atsižvelgti į patirtis kitose savivaldybėse. Manau, kad jau pats laikas savivaldybių atstovams dar labiau išsigryninti savo keliamus tikslus, kad remdamiesi duomenimis, galėtų aiškiai papasakoti, ar gyventojų į(si)traukimo lygis ir kokybė gerėja jų savivaldybėje, lyginant su praėjusiais metais,” – teigia „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovė Ingrida Kalinauskienė.

„Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovė Ingrida Kalinauskienė

Dalyvaujamasis biudžetas – tai būdas kartu su bendruomene spręsti dėl viešųjų lėšų panaudojimo, kai bendruomenės nariai patys siūlo idėjas savivaldybei, mokyklai ar organizacijai ir balsuodami renka labiausiai patikusias.

Tai yra penktoji TILS atlikta apžvalga. Ji parengta remiantis visų savivaldybių pateikta informacija į 2024 m. spalio mėn. TILS užklausą apie savivaldybių vykdytas dalyvaujamojo biudžeto veiklas 2023 m. rugpjūčio mėn. – 2024 m. rugpjūčio mėn.

FM99 yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žiniasklaidos pasitikėjimo iniciatyvos programą

Kitos naujienos

Alytaus miesto šventės atidarymo ceremonijos metu įteiktos Alytaus miesto garbės piliečio regalij...

Lietuvos žurnalistų sąjungos (LŽS) Alytaus skyrius jau 31-ą kartą išrinko Metų žmogų, kurį simbol...

Alytaus gimtadienio šventės atidaryme be kitų apdovanojimų, tradiciškai skelbiami ir nauji Alytau...

2025 metų Alytaus kultūros premijos laureatais tapo Kęstutis Benedikas, šokio studijų „Aušrinė“ i...