Klausyti gyvai

08:00 - 10:40

Savaitgalio rytas

Daugėja telefoninių sukčių atakų prieš Alytaus apskrities gyventojus

Per 9 šių metų mėnesius Alytaus apskrityje užfiksuota 200 sukčiavimų atvejų, o pernai per visus metus jų buvo 151, rodo Informatikos ir ryšių departamento prie Vidaus reikalų ministerijos duomenys. Daugumą tokių sukčiavimų sudaro telefoninių sukčių atakos, kuriomis šiuo metu dažniausiai siekiama išvilioti iš gyventojų prisijungimo prie interneto banko duomenis.

Pagal tūkstančiui gyventojų tenkantį sukčiavimų skaičių Alytaus apskritis pernai buvo penkta Lietuvoje, o šiemet užima trečiąją vietą – daugiau nusikaltimų buvo užfiksuota tik Vilniaus ir Klaipėdos apskrityse.

Alytaus vyriausiojo policijos komisariato duomenimis, Alytaus apskritis iš kitų regionų išsiskiria tuo, kad į šią apskritį sukeliauja daugiausiai telefoninių sukčių tyrimo bylų, nes visoje Lietuvoje veikiantis telefoninių sukčių tinklas dažnu atveju prasideda Alytaus pataisos namuose. Juose kalintys telefoniniai sukčiai skambina į tikslingai atrinktų žmonių laidinius telefonus visoje Lietuvoje ir apsimesdami įvairių institucijų pareigūnais prašo savo aukų pasakyti internetinės bankininkystės duomenis. Jiems talkina bendrininkai visoje Lietuvoje, kurie vėliau perima ir išgrynina sukčių užvaldytų sąskaitų pinigus, tačiau skambučiai aukoms vyksta iš Alytaus.

„Swedbank” Elektroninių kanalų skyriaus vadovė Lina Š½emaitytė teigė, kad didžiausia aukų klaida tai, jog jos neįvertina prisijungimo prie interneto banko duomenų svarbos. Juos išviliojus per 5 minutes galima ištuštinti žmogaus turimą kreditą, tiek pat trunka nutraukti ir į kitas sąskaitas pervesti indėlius ar pasiimti sąskaitos likutį. Nors asmens vardu paimti SMS kreditą užtrunka apie 15 min., auka dažnai ir per tiek laiko nesusipranta, kad būtina nedelsiant pranešti bankui.

„Telefoniniai sukčiai yra išsiugdę gerus įtikinėjimo įgūdžius, jie moka manipuliuoti aukos patiklumu. Aukos dažnai pačios neapdariai skelbia asmeninę informaciją apie save socialiniuose tinkluose, kurią radę sukčiai talentingai panaudoja saviems nusikaltimams – aukoms jie siūlo darbą, apsimeta policijos, „Sodros”, FNTT ar bankų darbuotojais ir įtikina žmones atiduoti savo internetinės bankininkystės duomenis. Sukčių aukomis tampa tiek jaunuoliai, tiek vyresnio amžiaus žmonės. Be to, moterys nuo sukčių atakų nukenčia gerokai dažniau negu vyrai”, – sako Alytaus apskrities VPK Nusikaltimų tyrimo skyriaus Ekonominių nusikaltimų tyrimų poskyrio vyresnysis tyrėjas Marius Golekas.

Didesniems nuostoliams galima užkirsti kelią iškart paskambinus į banką ir įspėjus, kad duomenys pateko į sukčių rankas. Operatyviai pranešus apie tokius įvykius yra nedelsiant blokuojamos žmonių interneto banko sąskaitos ir pinigus išsaugoti pavyksta.

————–

kalbėk [email protected]

Kitos naujienos

Kokie pagrindiniai iššūkiai buvo šią kadenciją Europos Parlamente, Europos saugumas, karas Ukrain...

Su Alytaus Sakalėlio pradinės mokyklos 2C klasės moksleiviais susitinkame radijo stotyje FM99. Va...

Alytuje gyvenantys vaikų tėvai ir toliau ieško būdų, kaip išlaikyti savo vaikus darželiuose. Nors...

Alytaus policijos pareigūnai atlieka tyrimą dėl galimo moters išžaginimo Alytuje. Kaip pranešė Alytaus ap...